Ľubomír Bajaník, moderátor: „A teraz budeme hovoriť o možnej svetlej budúcnosti Slovenska. Krajina má veľký potenciál v oblasti technologických inovácií, kľúčom je podľa odborníkov lepšia spolupráca vedeckých centier na univerzitách so súkromným sektorom. Podnikateľské inkubátory v súčasnosti pomáhajú začínajúcim firmám v takmer dvadsiatke miest na Slovensku v prvých štádiách rastu.“
Matúš Jaco, redaktor: „Inkubátory, ktoré vznikajú na univerzitách, ale aj v súkromnej sfére, pomáhajú mladým ambicióznym ľuďom realizovať svoje myšlienky v praxi. V inkubátoroch nemusia začínajúce firmy platiť komerčný nájom, kancelária či pracovný stôl je tak pre nich spravidla za zlomok trhovej ceny. Motiváciou je podľa jedného z nájomníkov inkubátora Slovenskej technickej univerzity aj možnosť dostávať dobré rady od skúsených expertov zadarmo.“
Ján Prachár, 3D grafik: „Ten mentoring neviem, kde inde by som využíval a aké peniaze by som za to platil. Lebo tu je ten mentoring zadarmo.“
Matúš Jaco: „Spomínaný Univerzitný technologický inkubátor STU existuje už štrnásť rokov. Aj dnes v jeho útrobách pracujú desiatky začínajúcich firiem. Z viac ako šesťdesiatky tých, ktorým inkubátor pomohol v minulosti presadiť sa, spomína jeho šéfka veľké a etablované spoločnosti Innovatrics či Solargis.“
Martina Vavreková, riaditeľka Univerzitného technologického inkubátora STU: „Deväťdesiat percent je stále aktívnych, sú to hlavne teda malí a strední podnikatelia. S niektorými z nich aj spolupracujeme.“
Matúš Jaco: „Na Slovensku je dnes už viacero inkubátorov, ktoré ponúkajú priestor najmä firmám v oblasti IT riešení a digitálnych technológií. Na ich programovanie spravidla stačí stôl a prípojka na internet. Inkubátory by sa ale podľa experta mali začať zaoberať viac aj takzvanou tvrdou vedou a výskumom.“
Miroslav Konečný, konzultant v oblasti inovácií: „Mnohé pracoviská univerzity majú vlastne vybudovanú infraštruktúru. Ak by ju dokázali nejakým spôsobom zdieľať či už s týmito inkubátormi, alebo akcelerátormi, tak myslím, že to môže veľmi výrazne pomôcť hlavne mladým firmám.“
Matúš Jaco: „Podľa šéfky inkubátora Slovenskej technickej univerzity takáto možnosť na spoluprácu je. Práca v laboratóriách, ktoré dnes slúžia primárne študentom univerzít, ktoré ich vlastnia, je pre začínajúce súkromné firmy limitovaná.“
Martina Vavreková: „Keď vašim projektom je produkt a je to nejaký inovatívny technologický produkt, ktorý tu ešte nebol vyrobený a treba ho vyrobiť, tak naozaj nie je to veľmi jednoduché a treba si pripraviť finančné prostriedky z vlastného vrecka.“
Matúš Jaco: „Práve tie sú ale pri začínajúcich firmách s technologickým nápadom najväčším problémom. Vývoj rôznych technologických zariadení si takisto spravidla vyžaduje násobne väčšie objemy peňazí ako vývoj programov a softvérových aplikácií.“
PUBLIKOVANÉ 14. apríl 2019