prof. Ing. Robert Redhammer, PhD. rektor Slovenská technická univerzita v Bratislave
Slovenská technická univerzita v Bratislave je modernou dynamickou univerzitou zaradenou medzi najvýznamnejšie výskumné organizácie vo svete (napr. SCIMAGO, TOP 200 ARWU in Computer Science). Realizuje trojité poslanie - kvalitné vzdelávanie, medzinárodne akceptovaný výskum a prispieva k rozvoju spoločnosti.
Do výskumných aktivít zapája takmer 9 000 osôb vrátane študentov, čím vytvára vysoko efektívny nástroj na podporu inovácií v širokom rozsahu oblastí. V súlade so strategickým rozvojovým plánom univerzity dva z desiatich areálov univerzita (Mlynská dolina a Radlinského-Námestie Slobody) transformovala na vedecké parky. Tretie poslanie univerzity je popri samotnom vzdelávaní a výskume zamerané na podporu rozvoja spoločnosti. Je to osobitým príspevkom k trvalej udržateľnosti, lepšej zamestnanosti mladých ľudí, ekonomickému rastu a k rozvoju technických riešení šetriacich životné prostredie.
V rokoch 2013 až 2015 realizuje projekt Univerzitný vedecký park STU Bratislava spolufinancovaný zo štrukturálnych fondov Európskej únie, štátneho rozpočtu a vlastných finančných zdrojov univerzity. Ťažiskom projektu je revitalizácia a adaptácia priestorov na súčasné potreby vedeckej prace medzinárodného významu, ktoré sa od čias budovania univerzity výrazne zvýšili. Úžitková plocha pre výskum sa rozširuje v existujúcich budovách a laboratóriá sa vybavujú novým prístrojovým vybavením. Opatrenia STU prispievajú k znižovaniu energetickej náročnosti objektov a znižovaniu emisií skleníkových plynov.
Výsledkom projektu bude predovšetkým vyššia medzinárodná konkurencieschopnosť pracovísk a lepšia schopnosť pre získavanie financií zo zahraničia napr. z programu Horizont 2020. Tematicky sa park zameriava na päť ťažiskových vedných oblastí: informatika, elektrotechnika, materiálový výskum, biotechnológie a environmentálne technológie. Súčasťou projektu je aj podpora ochrany duševného vlastníctva a manažmentu jeho využívania a taktiež podpora podnikania.
Práve zameranie hlavných činností na potreby hospodárskej a spoločenskej praxe, podpora využitia nových vedeckých poznatkov a technológií v reálnom živote úzko súvisia so špecifickým vnímaním spoločenskej zodpovednosti (CSR). STU podporuje vznik inovatívnych podnikov prostredníctvom univerzitného inkubátora Univerzitného vedeckého parku. Zameriava sa na „predinkubačnú" fázu, podnecuje mladých ľudí k tomu, aby sami iniciatívne začali hľadať spôsoby vytvárania nových pracovných príležitostí prostredníctvom vlastného podnikania.
V rámci programu mobilizácie inovácií uskutočňuje sériu seminárov zameraných na základy podnikania s príkladmi „success stories" úspešných firiem. Program dopĺňa o cyklus prednášok Škola podnikateľských zručností určený pre záujemcov z radov študentov a absolventov STU. Prednášatelia z reálnej praxe sa delia s budúcimi podnikateľmi o vlastné skúsenosti s právnymi aspektami zakladania firiem, vypracovaním podnikateľského plánu, riadením podnikov a stratégii rozvoja, finančnom manažmente, marketingu, daňových povinnostiach, otázkach ľudských zdrojov a pod. Pripravená je aj súťaž podnikateľských plánov.
Univerzity sú osobitým typom organizácie s výrazným celospoločenským následkom. Sú nielen vzdelávacími a výskumnými organizáciami, ale v istom zmysle najmä organizáciami silne predurčujúcimi budúci úspech krajiny. Investície do univerzít sú investíciami do budúcej zamestnanosti a hospodárskej prosperity krajiny. Univerzitné vedecké parky sú takýmito investíciami.
Tento článok vznikol vďaka podpore MŠVVaŠ SR v rámci OP Výskum a vývoj pre projekt: Univerzitný vedecký park STU Bratislava (UVP STU Bratislava), ITMS 26240220084, spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
PUBLIKOVANÉ 29. október 2014