Aby sa človek zamestnal, nestačí absolvovať školu. Treba prepojiť štúdium s praxou.
Vzdelanie je výhoda. Ale prax ešte väčšia. Ak si absolventi vysokých škôl chcú nájsť uplatnenie na pracovnom trhu, mali by sa už počas štúdia snažiť nadobudnúť aj praktické skúsenosti. Dôležitá je však aj schopnosť pracovať v tíme, povedala profesorka Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity Mária Bieliková na HN konferencii TechSummit.
Ideálne v odbore
Podľa Bielikovej nie je prax pre IT študentov problém, pretože väčšina z nich začína pracovať už v druhom alebo treťom ročníku štúdia. „Sú aj firmy, ktoré zamestnávajú študentov formou akejsi stáže, robia tam na malých projektoch. To môže byť veľmi užitočné, pokiaľ to zvládnu zladiť so štúdiom, čo sa mnohým nedarí,“ hovorí Bieliková. Rezort školstva dopĺňa, že zákon o vysokých školách nebráni tomu, aby prax bola aj súčasťou študijného programu a aby študenti za ňu dostávali kredity. „Podmienkou je zmluva medzi vysokou školou a firmou, kde sa dohodnú podrobnosti praktickej prípravy,“ odkázali z komunikačného odboru ministerstva.
Programy spájajúce prax so štúdiom pripravuje napríklad Volkswagen, podľa hovorcu Vladimíra Machalíka k nim študenti chodia aj na rôzne praktické vyučovania, napríklad logistiku alebo lakovnícke procesy. „Často robia ročníkové práce alebo diplomovky z praktických záležitostí, čím získavajú kontakty, ale aj praktické skúsenosti z výroby, ako fungujú procesy či technológie,“ približuje Machalík s tým, že takáto spolupráca študentom neskôr zvýši šance reálne sa zamestnať. Microsoft takisto oslovuje mladých ľudí programom, ktorý im umožňuje vzdelávať sa, cestovať aj pracovať v ich odbore, povedal Roman Russev z Microsoft Slovakia.
Prax týkajúca sa študijného odboru je pre študenta najlepšia, ak sa mu však nepodarí takú zohnať, lepšie ako žiadne pracovné skúsenosti je mať aspoň nejaké, myslí si riaditeľ Inštitútu zamestnanosti Michal Páleník. Poukazuje pritom na študentov, ktorí brigádujú v rýchlych občerstveniach alebo skladoch. Takáto brigáda by však nemala trvať dlho. „Do istého času sa to chápe tak, že študent zvládol pracovať, je schopný vstávať do práce a má elementárne návyky, po istom čase sa to však chápe už tak, že nebol schopný nájsť si lepšiu prácu,“ spresňuje Páleník.
Otázne sú peniaze
Páleník upozorňuje na to, že systém nútenej praxe, ako to je napríklad v prípade farmaceutov alebo koncipientov, nie je najšťastnejší. „Keď to človek nemá platené a má byť pol roka na praxi zadarmo, tak to sociálne prijateľné nie je,“ hovorí analytik. Podľa neho je lepšie, keď sú študenti zamestnaní na tretinový alebo štvrtinový úväzok.
V prípade študentov informatiky práve výplata nie je to, čo by im chýbalo. Okrem toho, že pracujú v IT spoločnosti, vidia reálne projekty a reálnych zákazníkov, množia sa im aj financie na účte. „Predstavte si, že 18-ročný človek príde na internát a zrazu zistí, že môže veľmi rýchlo zarobiť viac ako jeho rodičia,“ približuje Bieliková.
Anketa
Je pri vstupe na pracovný trh dôležité, aby mal absolvent prax v odbore?
Pavol Lupták, Nethemba:
Pre mňa ako podnikateľa je prax celkom irelevantná, ak je ten človek málo prispôsobivý a nedokáže reflektovať nové technológie, nedokáže sa adaptovať a učiť sa. Pre mňa je podstatne dôležitejšie zamestnať človeka, ktorý je extrémne nadšený a je ochotný učiť sa nové technológie, ako človeka, ktorý sa obháňa desaťročnou praxou. Takto to podľa mňa vníma veľa firiem. Keď sú ľudia šikovní a produktívni, tak sa dokážu zamestnať aj vo veľmi mladom veku.
Lukáš Havránek, GrowJOB Institute:
Vysoká škola by nemala byť len priestorom na štúdium. Ja sám som od prvého ročníka pracoval takmer na plný úväzok. Je pravda, že som miestami školu nerobil naplno, ale na druhej strane som získal prax, ktorá vo výsledku niečo znamená. Myslím si, že je to skôr o tom, aby študenti v priebehu vysokej školy už pracovali.
Roman Russev, Microsoft Slovakia:
V Microsofte je veľmi veľa mladých ľudí. Existuje jeden program, ktorý mňa veľmi baví a je veľmi zaujímavý. Nazýva sa Microsoft Academy for College Hires a tam je umožnené mladým ľuďom prvý rok aj študovať, aj sa vzdelávať, aj cestovať a kombinovať to s reálnou prácou a tým, čo majú robiť vo firme.
Mária Bieliková, Fakulta informatiky a informačných technológií STU:
Prax je zaujímavá, ale určite nie najdôležitejšia. Omnoho dôležitejšie sú schopnosti absolventa, spôsob myslenia, v našom odbore aj schopnosť pracovať v tíme. Naši absolventi však vo väčšine prípadov prichádzajú na trh už s určitou praxou. Reálne projekty, reálni zákazníci, to v správnej miere môže byť kľúčom k pochopeniu princípov, ktoré študentov učíme, a aj dobrým motivátorom.
PUBLIKOVANÉ 13. máj 2016