Vzdelávanie formou webových kurzov je zaujímavou príležitosťou pre vysoké školy, ktorú by mali zužitkovať. Riešiteľná je aj snaha o opisovanie zo strany študentov. Na konferencii Softecon 2014 to uviedla profesorka Fakulty informatiky a informačných technológií STU Mária Bieliková.
E-learning pritom nie je žiadna novinka. V poslednej dobe sú čoraz populárnejšie portály – ako Coursera, edX, Udacity – s prednáškami prestížnych svetových univerzít. Nejde iba o oblasť IT, ale vzdelávať sa takto dá aj v humanitných vedách či ďalších odboroch.
„Je to úžasný koncept,“ zdôrazňuje Bieliková. Prínos vidí aj v spolupráci študentov, pokiaľ si napríklad sami navzájom hodnotia úlohy. K tým sa dostanete po tom, čo sa oboznámite s video prednáškami či odbornými materiálmi.
Na Udacity nájdete kurzy z rôznych oblastí
Najnovšie vzniká už aj otvorená platforma Mooc.org, a to vďaka spolupráci giganta Google i jedného zo vzdelávacích portálov edX. Novinka bude prístupná pre fakulty či učiteľov po celom svete.
Bieliková vníma webové učenie sa aj ako šancu pre naše vysoké školy. „Tieto kurzy nenahradia učiteľov. Čím skôr uchopíme túto príležitosť, tým efektívnejšie budeme fungovať,“ zdôraznila.
IT odborníčka už vraj sama on-line vzdelávanie v praxi využíva. „Moji študenti, doktorandi robia takéto kurzy povinne,“ ozrejmila. Spomína aj možné nástrahy ako opisovanie študentov – možným riešením, s ktorým sa stretla, je vraj napríklad pripojenie webkamery, ktorá si posvieti na pohyb testovaného študenta.