PUBLIKOVANÉ 10. marec 2011
Jana Pospíšilová, moderátorka: „Jedným z najvážnejších dôvodov, prečo má Slovensko dlhodobo problémy s čerpaním eurofondov aj na vedu a výskum, je administratívna náročnosť. Minister financií Ivan Mikloš navrhne vláde audit, ktorý v konečnom dôsledku odstráni všetko, čo je nad rámec bruselských pravidiel. Slovo má Katarína Ottová.“Katarína Ottová, redaktorka: „Zjednodušene povedané, Európska únia vydáva predpisy, ministerstvo financií následne urobí implementáciu do slovenského prostredia a potom ešte do toho vstupujú riadiace orgány. Napríklad v operačnom programe Veda a výskum je to ministerstvo školstva a administratívna náročnosť sa zvyšuje. Minister financií Ivan Mikloš bude budúcu stredu informovať vládu, že chce vypísať medzinárodnú súťaž.“
Ivan Mikloš, minister financií: „Chceme na to najať profesionálnu firmu, medzinárodnú, ktorá má s tým skúsenosti, so zadaním, aby sa zmapovali dnešné administratívne procedúry v porovnaní s minimálnymi požiadavkami Európskej únie a aby sa odstránilo všetko, čo nie je nevyhnutné.“
Katarína Ottová, redaktorka: „Nemenej dôležitou témou je stratégia a teda aj priority vedy a výskumu.“
Martin Bruncko, splnomocnenec vlády pre vedomostnú ekonomiku: „My by sme sa mali pustiť cestou nových strategických projektov a také tri hlavné oblasti sú rozbeh budovania vedecko-technologických parkov, vybudovanie 3-4 národných vedeckých centier európskej kvality a naozaj celonárodného významu a tie témy strategické sú témy ako biomedicína, aplikované informačné a komunikačné technológie, energetika a nové materiály. Sú to témy, ktoré majú obrovskú perspektívu v svetovom merítku, ale kde zároveň aj existuje veľmi silný potenciál tuná na Slovensku.“
Katarína Ottová, redaktorka: „Ale poradca ministra školstva Peter Mederly upozorňuje na ďalšie dve témy, ktoré tiež bude obsahovať stratégia slovenskej vedy. Rezort školstva ju predloží vláde v júni.“
Peter Mederly, poradca ministra školstva: „Kde nemáme síce až také vynikajúce výsledky a podmienky, ale spoločnosť veľmi súrne potrebuje riešiť problémy. Sú to najmä spoločenské problémy, ako marginalizované skupiny, Rómovia a tiež problémy životného prostredia, ktoré sú pre Slovensko špecifické a kde ten know-how nie sme schopní doviesť zo zahraničia, ale ten know-how musíme vyvinúť u nás na Slovensku.“
Jaromír Pastorek, predseda Slovenskej akadémie vied: „Považujem za jedinú správnu cestu, aby sme sa pustili do veľkých projektov.“
Katarína Ottová, redaktorka: „Za presmerovanie peňazí zo štrukturálnych fondov do vedecko-technologických parkov a centier je aj budúci rektor Slovenskej technickej univerzity Róbert Redhammer.“
Róbert Redhammer, budúci rektor Slovenskej technickej univerzity „Potrebuje zbližovať podnikateľské prostredie s akademickým prostredím. Na to sa nám ideálnym zdá práve formát vedecko-technologických parkov, resp. vedeckých parkov.“
Katarína Ottová, redaktorka: „O mimoriadnej administratívnej náročnosti čerpania europeňazí sa u nás hovorí už od roku 2004.“