Nevyužitý objekt neďaleko Obchodnej ulice desaťročia chátra. Rezort kultúry ho nevyužíva.
Študenti architektúry v hlavnom meste vyzývajú rezort kultúry na diskusiu o Hurbanových kasárňach v centre Bratislavy pri Obchodnej ulici. Prebývanie vojakov v tomto objekte totiž vystriedala prázdnota a budovy postupne chátrajú. Objekt, ktorý momentálne spravuje ministerstvo kultúry, sa tak stáva realitnou opachou, ktorá nie je pekná na pohľad a centru mesta je na škodu. Študenti Slovenskej technickej univerzity preto vytvorili 120 návrhov, ako by sa lukratívny priestor mohol zmeniť.
Názor verejnosti nepodstatný
„Budova v súčasnosti len prežíva a nie je extra udržiavaná,“ tvrdí pre HN architekt a predstaviteľ ITB Developmentu Tomáš Šebo, ktorý spolupracoval na zadaniach pre študentov. Zámerom bolo preskúmať možnosti zveľadenia tejto lokality. Mladí ľudia tak ukázali, čo si dokážu predstaviť pre doriešenie tohto objektu. „Faktom je, že teraz sa pripravuje nová náplň pre tento areál v rezorte kultúry. Chystá sa tu niečo, čo bude mať veľký dosah na celú mestskú časť. Bola by škoda, keby tu vznikla nejaká anonymná administratívna časť, ktorá tejto štvrti absolútne nič nedá,“ vysvetľuje Šebo.
Kasárne sú podľa neho vrátane obrovského nádvoria veľmi rozsiahle. Tvrdí, že práve preto je nesmierne dôležité, aby akýmkoľvek zmenám v lokalite predchádzala odborná diskusia. „Pevne verím, že tento objekt tu zostane a neprebudujú ho na niečo iné. História nám totiž ukazuje, že nič nie je nemožné,“ dopĺňa Šebo. Podľa informácii HN však rezort kultúry s Fakultou architektúry a developerom ITB nespolupracuje a žiadna diskusia zatiaľ neprebieha.
Podľa prodekana Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity profesora Roberta Špačeka je dôležité o objekte hovoriť aj preto, lebo pretína uzavretú ulicu. Do cesty jej totiž vstupujú Hurbanove kasárne. „Od policajného riaditeľstva vedie Dobrovského ulica, ktorá je desaťročia slepá. Vytvára to absolútne zlý urbanistický prvok,“ myslí si profesor. Dodáva, že jeho podmienkou pri zadávaní úlohy bolo, aby automobily mohli z ulice pokračovať do podzemného parkoviska. Pre peších by sa cesta touto ulicou dala zakomponovať do otvoreného nádvoria kasárni a prepojiť tak dva bloky hlavného mesta.
Pohadzovanie medzi rezortmi
Hurbanove kasárne ešte do roku 2010 vlastnil rezort obrany. Ten však objekt vyhlásil za prebytočný a ponúkol ho ostatným ministerstvám. Vedenie rezortu obrany koncom novembra 2010 na základe prejaveného záujmu a odporúčania odbornej komisie rozhodlo, že ich bezodplatne prevedie na ministerstvo kultúry.
Vtedajší minister Daniel Krajcer mal s areálom veľké plány a chcel z neho vytvoriť akési multifunkčné kultúrne centrum. Pôvodne tam mali vzniknúť výstavné priestory, sála pre divadlo a tanec, knižnica, multifunkčná sála či ateliéry. „My sme tento priestor získali s jasnou víziou a predstavou. Našou predstavou bolo, že by sme vytvorili funkčný model verejno-súkromného partnerstva,“ hovorí pre HN Krajcer. Podľa neho by časť priestorov mohla byť v réžii ministerstva a niektoré časti objektu by boli v súkromnom prenájme. „Za rok a pol nedokážete posunúť predstavy od vízie k realizácii. Je mi preto ľúto, že rezort kultúry za tie ďalšie roky takmer nič zásadné s týmto priestorom neurobilo,“ vysvetľuje Krajcer.
Dodáva, že je to unikátny objekt, ktorý sa dá využiť najmä pre potreby kultúry. Podľa Šeba by v priestoroch mohli vzniknúť napríklad startupistické dielne, trhové galérie s malou kinosálou pre študentov. Dôležité je to podľa neho živiť. „Potom by sa tu dali našiť aj nejaké eurofondy vrátane záujmu sponzorstva zo strany podnikateľského sektora,“ dopĺňa Šebo. Prodekan univerzity Špaček je presvedčený, že pre rezort kultúry budú tieto práce nápomocné a budú s nimi pracovať. Už len preto, lebo sú zadarmo.
Link: https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/1714011-kasarne-hladaju-svoju-novu-tvar