Vyznamenania išli novinárom, hercom či športovcom
Vlaňajšia vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa odrazila aj vo výbere osobností, ktoré vyznamenal prezident Andrej Kiska. V bratislavskej Redute udelil poslednýkrát vo funkcii štátne vyznamenania tridsiatke osobností, medzi nimi in memoriam aj Kuciakovi za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie a rozvoj v oblasti žurnalistiky. Vyznamenanie za neho prebrali otec Jozef Kuciak a matka Martiny Kušnírovej Zlatica. „Výber bol ťažký, lebo tých, ktorí by si ocenenie zaslúžili, je na Slovensku určite viac,“ povedal Kiska v príhovore. Pripomenul, že tento rok si Slovensko bude pripomínať 30. výročie Nežnej revolúcie.
Vyznamenanie dostal aj herec Slovenského národného divadla Richard Stanke, ktorý bol jednou z tvárí protestov Za slušné Slovensko po vražde. Prezident ho vyznamenal nielen za rozvoj v oblasti kultúry, ale aj za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie. „Je to pre mňa veľká česť, prijímam to s veľkou úctou a pokorou, pretože si uvedomujem, že je veľa ľudí, ktorí by si to zaslúžili,“ hovorí Stanke. Vyznamenanie pre neho znamená aj záväzok do budúcnosti. „O to som radšej, že ho prijímam práve z rúk pána prezidenta Kisku, ktorého si vážim,“ vraví. Ďalšou z vyznamenaných osobností z oblasti žurnalistiky je riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek. Spoluzakladal denník SME a na čele vydavateľstva je už 25 rokov od jeho vzniku. Keď mu z prezidentskej kancelárie oznámili, že Kiska ho ocení, Fulmek zareagoval slovami „konečne, prečo vám to tak dlho trvalo“. Hovorí, že pri tom myslel na štvrťstoročnú históriu denníka SME, no svoju spontánnu reakciu odôvodňuje aj tým, že pri formálnych aktoch, ako je udeľovanie vyznamenaní, sa cíti nesvoj. „Samozrejme, bol to z mojej strany len žart. Vyznamenanie z rúk prezidenta Andreja Kisku si veľmi vážim, pretože ho považujem za uznanie úlohy denníka SME v novodobej histórii Slovenska a za ocenenie práce všetkých redaktorov, ktorí sa na tomto príbehu zúčastnili,“ hovorí Fulmek.
Abrhám neprišiel, zhoršilo sa mu zdravie
Pomer žien a mužov v tridsiatke ocenených je rovnaký. Štátne vyznamenanie dostala napríklad bývalá ombudsmanka Jana Dubovcová, ktorú v minulosti kritizoval Smer či bývalá poslankyňa za SDKÚ Magda Vášáryová, ktorá v súčasnosti predsedá najstaršiemu ženskému spolku Živena. Tento rok má spolok 150 rokov. Vyznamenanie prezidenta pripisuje práve svojmu pôsobeniu v Živene. „Som veľmi rada, že prezident ma vyznamenáva v prvom rade ako predsedníčku Živeny, a celý rok sa budeme snažiť, aby sme slovenskú verejnosť informovali o tom, aké neuveriteľné tisícky žien prešli Živenou a akú veľkú prácu za sebou zanechali,“ hovorí. Kiska ocenil aj českého herca so slovenskými koreňmi Josefa Abrháma, ktorý sa mal pôvodne na ceremoniáli zúčastniť, no pre zhoršený zdravotný stav vyznamenanie za neho prebrala jeho neter.
Fica nahradil Pellegrini
Na slávnostnom ceremoniáli v Redute boli aj premiér Peter Pellegrini zo Smeru a predseda parlamentu Andrej Danko z SNS. Pre Pellegriniho išlo o prvé udeľovanie vyznamenaní, na ktorom sa zúčastnil ako predseda vlády. Kiskov výber vyznamenaných v minulosti viackrát podráždil Smer aj SNS. Vlani sa poslanci Smeru sťažovali na vyznamenania pre spoluzakladateľa VPN sociológa Fedora Gála a publicistu Martina M. Šimečku, ktorý kedysi viedol denník SME. Predvlani zasa Fico a predseda parlamentu Danko netlieskali, keď Kiska oceňoval zosnulého zakladateľa Ústavu pamäti národa Jána Langoša. Fico Kiskovi tiež vyčítal, že ocenil zakladateľa festivalu Pohoda Michala Kaščáka a nikoho z ľudí, ktorí sa podieľali na príprave slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. S Dankom vtedy neprišli ani na recepciu po oficiálnej časti, hoci na ňu hostí sami pozývali.
Prezident Andrej Kiska naposledy ocenil štátnymi vyznamenaniami osobnosti za ich prínos k rozvoju demokracie či za zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenska.
Rad Ľudovíta Štúra I. triedy:
Klára Orgovánová, rómska aktivistka
Bývalá splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity sa tridsať rokov venuje zlepšovaniu postavenia vylúčených rómskych komunít na Slovensku.
Svetozár Naďovič, generálmajor
Generálmajor zabezpečoval odchod sovietskych vojsk z Československa, bol náčelníkom štábov viacerých tankových divízií.
Katarína Zavacká, právnička
V Ústave štátu a práva SAV sa zameriava na právne, politické a cirkevné dejiny. Venuje sa dejinám štátu a práva v 20. storočí a vývoju občianskych práv a slobôd.
Ľubomír Longauer, výtvarník
Zakladateľ Slovenského múzea dizajnu je profesorom na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Ako grafický dizajnér vytvoril stovky knižných obálok či plagátov.
Darina Kárová, riaditeľka festivalu Divadelná Nitra
Dramaturgička a kultúrna manažérka v roku 1992 založila medzinárodný festival Divadelná Nitra. Spoluzakladala fórum Zachráňme kultúru, ktoré prispelo k zmene v parlamentných voľbách 1998.
Alexej Fulmek, riaditeľ vydavateľstva Petit Press
S Karolom Ježíkom a investorom Petrom Vajdom spoluzakladal denník SME ako odpoveď na snahy Vladimíra Mečiara obmedziť slobodu slova v denníku Smena. Vlani denník SME oslávil 25. výročie.
Veronika Velez Zuzulová, lyžiarka Počas šestnástich sezón v pretekoch Svetového pohára v slalome a obrovskom slalome stála tridsaťkrát na stupňoch víťazov. Na majstrovstvách sveta 2017 získala druhé miesto pre Slovensko v tímovej súťaži.
Jana Juráňová, spisovateľka
Píše divadelné hry, poviedky, knižky pre deti aj publicistické texty. Spoluzakladala feministický časopis Aspekt.
Zuzana Žirková, basketbalistka
Je osemnásobnou najlepšou slovenskou basketbalistkou, trojnásobnou víťazkou európskej basketbalovej ligy.
Richard Stanke, herec
Dlhoročný člen Činohry SND a občiansky aktivista sa venuje aj dabingu, účinkoval v mnohých filmoch a televíznych seriáloch.
Dušan Mitana, spisovateľ
Jeho poviedky, novely a romány majú v sebe prvky tajomstva, rieši v nich aj náboženské problémy bytia.
Daniela Hantuchová, tenistka
Viacnásobná najlepšia tenistka Slovenska zvíťazila na siedmich turnajoch WTA v dvojhre a v deviatich v štvorhre. Víťazka Hopmanovho pohára aj Fed Cupu.
Peter Hunčík, psychiater, spisovateľ
Medzinárodne rešpektovaný psychiater, publicista aj spisovateľ.
Jana Dubovcová, bývalá ombudsmanka
Vďaka nej sa na slovenských súdoch zaviedlo náhodné prideľovanie súdnych spisov. Vo funkcii sa viackrát dostala do sporu s vládou.
Ladislav Snopko, politik
Politik, archeológ a publicista patrí medzi tváre novembra 1989.
Magdaléna Vášáryová, herečka, politička
Za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry, divadelného a filmového umenia. Herečka a bývalá veľvyslankyňa v Rakúsku a Poľsku. Predsedá najstaršiemu slovenskému ženskému spolku Živena.
Rad Ľudovíta Štúra. I. triedy in memoriam
Ján Kuciak, investigatívny novinár
Novinára, ktorý písal o prepojeniach organizovaného zločinu a politiky, a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili v ich dome vo Veľkej Mači vlani 21. februára.
Rad Bieleho dvojkríža II. Triedy:
Josef Abrhám, herec
Starý otec populárneho českého herca bol dramatik a evanjelický farár Jozef Hollý. Abrhám vyše tridsať rokov pôsobil v Činohernom klube, je aj významným filmovým hercom.
Rad Bieleho dvojkríža II. triedy in memoriam
Dagmar Burešová, advokátka
Advokátka za totalitného systému obhajovala disidentov, zastupovala aj matku Jana Palacha, ktorý sa na protest proti okupácii Československa upálil. Po revolúcii bola prvou ministerkou spravodlivosti.
Pribinov kríž I. triedy:
Miroslav Žbirka, spevák
Spoluzakladal kapelu Modus, neskôr mal skupinu Limit, venuje sa sólovej kariére, žije v Prahe.
Marián Valko, vedec
Celosvetovo najcitovanejší slovenský vedec sa v STU venuje analýze úlohy kovov v živých systémoch, čím prispieva k objasneniu úlohy voľných radikálov v biosystémoch.
Jana Želibská, výtvarníčka
Priniesla nekonvenčný pohľad na tabuizované témy erotiky a telesnosti a rodových stereotypov.
Mária Omastová, vedkyňa
Pracuje v Ústave polymérov SAV, dostala cenu Vedec roka za aplikáciu nanotechnológií v interdisciplinárnom výskume polymérnych kompozitov a nanokompozitov so zameraním na senzory, biosenzory, aktuátory a solárne články.
Gyula Zalabai, šľachtiteľ
Rozvíja česko-slovenskú tradíciu šľachtenia obilnín. Je autorom najkomplexnejšieho a najúspešnejšieho šľachtiteľského programu husto siatych obilnín.
Roman Patkoló, kontrabasista
V 24 rokoch sa stal jedným z najmladších profesorov hudby v Európe. Dlhé roky pôsobí v zürišskej opere. Vlani získal prestížnu nemeckú cenu Opus Klassik v kategórii Inštrumentalista roka.
Radoslav Danilák, hardvérový architekt
Bol pri zrode zásadných inovácií pri spracúvaní a ukladaní dát, pri zvyšovaní výkonnosti a znižovaní energetickej spotreby počítačových čipov a úložných diskov.
Mária Jasenková, riaditeľka organizácie
Plamienok Lekárka so špecializáciou v odbore pediatria – detská onkológia založila a dodnes pracuje v organizácii Plamienok, ktorá rozvíja domácu paliatívnu a hospicovú starostlivosť a terapiu pre ťažko choré deti a ich rodiny.
Zuzana Kumanová, etnografka, historička
Venuje sa kultúre a dejinám Rómov.
Pavel Cheben, vedec
Jeden z najvýznamnejších svetových vedcov v oblasti integrovanej optiky a fotoniky.
Pribinov kríž I. triedy in memoriam:
Veronika Rácková, misionárka
Ako rehoľná sestra pôsobila v oblasti mesta Yei v Južnom Sudáne. V noci 16. mája 2016, keď sa vracala z nemocnice, kam odviezla tehotnú pacientku, na ňu zaútočili a postrelili ju. Na následky zranení zomrela.
PUBLIKOVANÉ 9. január 2019