Anna Šípošová, moderátorka: „Po zákaze predaja energeticky náročných vysávačov, či smerniciach na šetrenie vody počas splachovania, si Brusel zobral na mušku ďalšiu ekologickú výzvu. Pustil sa do boja proti nadmernému používaniu igelitových tašiek. Vo všetkých členských štátoch by tak už čoskoro mohli platiť jednotné pravidlá, ktoré ich spotrebu v obchodoch podstatne znížia.“
Soňa Weissová, redaktorka: „Deväťdesiat miliárd kusov igelitiek alebo tri a pol milióna ton ročne - to je číslo, s ktorým sa Brusel chystá bojovať. Na členské štáty čaká jednotné nariadenie, ktoré zníži spotrebu igelitiek tenších ako päť stotín milimetra. Jednotlivé krajiny si však budú môcť vyberať, akým spôsobom to dosiahnu. Z odboru komunikácie ministerstva životného prostredia Juraj Rybanský.“
Juraj Rybanský, odbor komunikácie, Ministerstvo životného prostredia SR: „Ministerstvo životného prostredia v minulosti v záujme zníženia množstva odpadu z plastových tašiek odporučilo spoplatniť ich, k čomu aj obchodné reťazce pristúpili. Rezort víta každú iniciatívu, ktorá zníži množstvo vytváraného odpadu a zlepší tak životné prostredie.“
Soňa Weissová, redaktorka: „O zavedení jednotného nariadenia sa v Bruseli diskutuje dlhodobo. Ročne spotrebuje priemerný Európan asi päťsto kusov igelitových tašiek, väčšinou len na jedno použitie. Obchodné reťazce ich najskôr rozdávali zadarmo, neskôr ich spoplatnili. Hypernova bola prvá už v roku 2006. Hovorkyňa Diana Chovancová-Stanková.“
Diana Chovancová-Stanková, hovorkyňa Hypernovy:. Odkedy sme spoplatnili igelitové tašky, ich spotreba nám klesla približne o polovicu.“
Soňa Weissová, redaktorka: „Plastové tašky sú dlhodobým ekologickým problémom. Ich ostatky ostávajú v prírode desiatky až stovky rokov. Len v Stredozemnom mori pláva päťsto ton rôznych plastov. Hovorkyňa Greenpeace Slovensko Lucia Szabová.“
Lucia Szabová, hovorkyňa Greenpeace Slovensko: „Že akokoľvek sa budeme snažiť minimalizovať vôbec vznik toho, aby tieto odpady existovali, to môže prispieť práve k tomu, že v konečnom dôsledku v životnom prostredí, či už v moriach, alebo na zemi budú menej sa vyskytovať.“
Soňa Weissová, redaktorka: „Riešením okrem znižovania samotného počtu igelitiek by mohlo byť do budúcnosti aj používanie ľahšie rozložiteľných materiálov v prírode. S výskumom prišli aj slovenskí vedci zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Navrhujú používanie biodegradovateľných polymérov, ktoré sa vďaka svojej štruktúre škrobov a cukrov ľahšie rozkladajú. Docent Pavol Alexy.“
Docent Pavol Alexy, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave: „Je tam dvojitý ten ekologický aspekt, aj zdroje surovín a súvisiace skleníkové plyny a skleníkový efekt a globálne otepľovanie a potom likvidácia odpadu.“
Soňa Weissová, redaktorka: „Za tento konkrétny výskum dostali vedci nedávno medailu v Taiwane. Viacerí obchodníci sa bránia zavedeniu poplatkov za plastové tašky. Podľa nich tým bude trpieť najmä spotrebiteľ. Podrobnosti o nariadení by mala Európska komisia predstaviť v popoludňajších hodinách.“
PUBLIKOVANÉ 4. november 2013