PUBLIKOVANÉ 27. marec 2012
Jednou z nevšedných stavieb 19. storočia na Slovensku, ktorá je súčasťou výstavy Galérie Spolku architektov Slovenska, je aj Spolkový dom v Skalici.BRATISLAVA. SKALICA. Autorom domu je významný slovenský architekt Dušan Jurkovič, na ktorého počesť sa udeľuje Cena Dušana Jurkoviča. Medzi jeho najznámejšie stavby patrí mohyla na Bradle, ktorá je častým cieľom turistov.
Výstavu otvorili v priestoroch Spolku architektov Slovenska na Panskej ulici 15 v Bratislave. V Galérii architektúry Spolku architektov Slovenska bude prístupná do 13. apríla, počas pracovných dní od 11.00 do 17.00.
Modely tretiakov
Okrem Spolkového domu v Skalici nájde návštevník na výstave s názvom Od klasicizmu k moderne v architektúre na Slovensku. ďalších 39 stavieb. Výstava ich dokumentuje obrazom, slovom a modelmi poslucháčov tretieho ročníka Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Expozíciu kurátorsky zostavila Jana Pohaničová. Podkladom pre výstavu sa stali texty a fotografie z jej knihy Výnimočné stavby dlhé storočia.
Ako povedala Ľudmila Jáchimová zo Spolku architektov Slovenska, v rokoch 1778 až 1781 postavili Primaciálny palác v Bratislave, dielo komorského architekta Melchiora Hefeleho, ktoré sa stalo epilógom baroka a súčasne prológom klasicizmu.
O viac ako storočie neskôr, roku 1916, projektoval Michal Milan Harminc pre Petra Hubku st., bohatého podnikateľa z Liptovského Mikuláša, moderné Palace sanatórium Dr. Szontágha na liečbu pľúcnych chorôb v Novom Smokovci.
Od Jurkoviča
Symbolickým vykročením k novým obzorom bola výnimočná architektúra Spolkového domu v Skalici (1904 – 1906) architekta európskeho formátu Dušana Jurkoviča.
Spomenuté diela podľa autorky ich výberu Jany Pohaničovej "vôbec nie náhodou rámcujú defilé štyridsiatich výnimočných stavieb dlhého storočia na Slovensku. Ich výber dokumentuje typologickú a štýlovú rozmanitosť architektúry tejto epochy spolu s jej konštrukčným géniom a všetkými pozitívnymi vplyvmi industriálnej éry a vedecko-technického pokroku, odrážajúc aj subjektívne nároky a individuálny vkus objednávateľov".
Keďže architektúra je aj akýmsi barometrom obdobia, v ktorom vzniká, neobchádza výstava ani národné obrodenie Slovákov v 19. storočí. Výstavu tvorí 40 posterov a 25 modelov vybraných stavieb.
Medzi významnými stavbami, ktoré uvidia na výstave návštevníci, sú napríklad: Primaciálny palác v Bratislave, Napoleonské kúpele v Piešťanoch, Stanica prvej konskej železnice v Bratislave, Dóm sv. Alžbety v Košiciach, Bojnický zámok, Veľká ortodoxná synagóga v Prešove, Mestské divadlo v Bratislave, Vila Dr. Emila Stodolu v Liptovskom Mikuláši, prvá budova Slovenského národného múzea v Martine, Vila Jánošík a Grandhotel Hviezdoslav na Štrbskom Plese, Sontághovo sanatórium v Novom Smokovci a spomínaný Spolkový dom v Skalici.