PUBLIKOVANÉ 26. január 2012
Dopyt po lacnejších, menej kvalitných potravinách na Slovensku má ekonomické korene. Takmer 400-tisíc nezamestnaných a ďalšie státisíce ľudí s nízkymi príjmami vytvorili podmienky na to, že obrat lacného potravinárskeho sortimentu sa zvyšuje. Všíma si to profesor Ľubomír Valík z oddelenia výživy a hodnotenia potravín Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.Spotrebitelia sa kriticky vyjadrujú o kvalite potravín. Stúpa alebo klesá?
Na to sa nedá jednoznačne odpovedať áno alebo nie. Prezentácia, hygienické podmienky, balenie potravín sa nepochybne za ostatné roky zlepšili, ale sú segmenty potravín, kde kvalita výrobkov klesla.
Pri ktorých výrobkoch klesla kvalita najviac?
Tam, kde výrobcovia robia najväčšie kompromisy pri zložení výrobkov. Pri mliečnych výrobkoch napríklad znižujú obsah tuku a bielkovín. Týka sa to nízkotučných jogurtov, ale aj syrov, v ktorých mliečny tuk nahrádzajú rastlinným. Príkladom sú niektoré poľské syry.
Ľudia o súčasných potravinách hovoria: zjesť sa dajú, ale nie sú to výrobky, ktoré sme jedli prv. Prečo je taká nostalgia za potravinami spred dvadsiatich rokov?
Pretože potraviny sa vyrábajú inak. Väčšina sa predáva cez obchodné reťazce, ktoré žiadajú potravinárov, aby predlžovali trvanlivosť výrobkov. Môže to viesť aj k zmenám receptúr, do potravín sa pridávajú látky, ktoré predlžujú ich trvanlivosť. Vydržia viac, ale môžu chutiť inak.
Moderné jogurty obsahujú modifikovaný škrob. Čo tam robí? V naturálnom jogurte nemá škrob čo hľadať.
Škrob do jogurtov dostala snaha zlepšiť konzistenciu jogurtov, zvlášť nízkotučných. Najmä nízkotučné jogurty obsahujú rôzne stabilizátory. Lenže nízkotučné jogurty sa začali vyrábať aj preto, lebo si ich žiadali spotrebitelia, ktorí zatúžili jesť netučné výrobky, aby mali štíhle postavy. Bola a je to svojrázna daň racionálnej výžive.
Aký jogurt by ste odporúčali kupovať?
Nenakupoval by som jogurty so zníženým obsahom tuku. Mlieko Obsahuje zhruba štyri percentá tuku, a to je v našej výžive relatívne málo, keď si zoberieme, že mäsové výrobky obsahujú 40 a viac percent tuku. Vždy si treba všímať dátum výroby a spotreby. Kupujme čo najčerstvejšie jogurty, napriek tomu, že výrobca garantuje 24- až 30-dňovú trvanlivosť výrobku.
Obchodníkom takáto trvanlivosť vyhovuje, ale čo konzumentom?
Z hygienického aj mikrobiologického hľadiska je výrobok stále akceptovateľný. Keďže kravičky dávajú mlieko denne, aj jogurty by sme mali jesť čo najčerstvejšie. Nad požiadavkami správnej výživy však víťazí - aspoň v tejto chvíli globálny trh. Tomu vyhovuje, aby sa produkty presúvali na dlhé vzdialenosti, aj preto obchod tlačí na trvanlivosť výrobkov.
Keby ste si mali vybrať medzi privátnou značkou obchodných reťazcov a firemným výrobkom mliekarne, čí produkt by ste uprednostnili?
Snažím sa odolávať privátnym značkám, pretože viem, že niektoré reťazce vstupujú do receptúr výrobkov, ktoré si objednávajú u výrobcov potravín.
Obchodníci tvrdia, že si dávajú záležať na privátnych značkách. Myslíte si, že majú dobrú ukážkovú privátnu značku a iné lacné?
Nemôžem ich úsilie znegovať. Určite si dávajú pozor, aby dodržali požadované štandardy. Zažil som však situáciu, keď predstaviteľ jedného reťazca žiadal znížiť podiel rybacej suroviny v treskovom šaláte a nahradiť rybie mäso rastlinnými bielkovinami. S odstupom času to dosiahol. Na druhej strane sa vyrábajú šaláty s normálnym alebo zvýšeným obsahom rybacej zložky. Reťazce majú právo objednať si privátnu značku, ale musia za ňu brať aj zodpovednosť.