PUBLIKOVANÉ 22. september 2011
Lekári by sa v budúcnosti mali venovať viac pacientom a menej kancelárskym prácam. Aj to je jeden z cieľov Národného centra znalostných dátových štruktúr – archetypov, ktoré vzniklo na pôde Slovenskej technickej univerzity.Pracovníci centra vybudujú systém, vďaka ktorému budú počítače spracovávať informácie zo zdravotných kariet pacientov. To by malo výrazne uľahčiť prácu doktorom, v konečnom dôsledku to však pocíti aj pacient.
„Potrebujeme v súčasnej dobe vytvoriť istú štruktúru, do ktorej sa budú zapisovať dáta, budú tam zapisované zdravotné informácie o pacientoch,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii riaditeľ novovzniknutého centra Martin Foltin s tým, že do systému bude informácie o pacientovi zadávať lekár. Tie budú mať k dispozícii aj v iných zdravotníckych centrách a lekári tak budú môcť spolupracovať.
„ Praktický lekár narazí na nejaký problém, zapíše to do tejto štruktúry a systém mu dokáže nájsť tisícky alebo stovky podobných prípadov, ktoré už riešili jeho kolegovia a bude vidieť na základe týchto zoznamov, čo sa stalo, ako prebiehala liečba,“ vysvetľuje Foltin.
Ako dodal, výrazne sa tiež skráti čas, ktorý lekár potrebuje na vyhotovenie zápisu do zdravotnej dokumentácie. Peter Linhardt z STU hovorí, že zníženie administratívnej záťaže na lekára bude pre pacienta významným benefitom.
„Pokiaľ znížime administratívnu záťaž pri písaní zdravotného záznamu, tak ten priemerný čas sedem až desať minút, ktorý dnes má praktický lekár na pacienta, sa neskráti o štyri minúty, ktoré potrebuje dnes na záznam, ale o dve minúty, čím predĺžime o 30 percent aktívny rozhovor, pozorovanie a rozhodovanie lekára o ďalšom postupe,“ uzavrel.