Tím dobrovoľníkov Young4Ba v rámci výzvy Rozhýb svoje mesto vybral dvanásť projektov mladých ľudí, medzi ktoré rozdelí sumu 3 500 eur.
BRATISLAVA. Leto v Bratislave spestrí dvanásť projektov mladých ľudí, ktoré v rámci výzvy Rozhýb svoje mesto podporil tím dobrovoľníkov Young4ba. Bratislavčania si tak budú môcť adoptovať kochlík na Kamennom námestí či dopestovať zeleninu a ovocie v Mobilnej záhrade. Agentúru SITA o tom informovala koordinátorka projektu Young4Ba Lenka Čechvalová.
Originálne aktivity a nápady mladých ľudí v Bratislave už deviaty rok podporil tím mladých dobrovoľníkov Young4Ba pôsobiaci pri Komunitnej nadácii Bratislava. Podľa Čechvalovej záujemcovia predložili 28 žiadostí o grant vo výške viac ako 9 200 eur.
Dobrovoľníci nakoniec vybrali dvanásť projektov, medzi ktoré rozdelia sumu 3 500 eur.
Námestie pre ľudí, adopcia kochlíka
Počas letných mesiacov tak mladí ľudia vo veku 15 až 20 rokov pripravia pre Bratislavčanov viacero aktivít. Iniciatíva Námestie pre ľudí chce jednoduchým zásahom zmeniť Kamenné námestie v Bratislave a to tak, že si môžu ľudia adoptovať na námestí kochlík.
Do neho potom nasadia rastliny a budú sa o ne starať ako o kúsok vlastnej záhrady. To je myšlienka podujatia Adoptuj si kochlík. Vo vnútrobloku na Sasinkovej ulici si zase môžu obyvatelia dopestovať vlastnú zeleninu a ovocie v Mobilnej záhrade. Školáci z Dlhých dielov si pre seba a svojich spolužiakov pripravili exteriérové laboratórium ekolab. Slovenské dokumentárne filmy si budú môcť ľudia pozrieť v Starom Meste vďaka Livingdocumentary, ktorí premietanie filmov doplnia aj diskusiami s tvorcami a divákmi.
Dielne pre deti v nemocnici
Deti hospitalizované v Detskej fakultnej nemocnici Bratislava sa v lete môžu tešiť na tvorivé dielne. Tie pre nich zorganizujú dobrovoľníci Klubu detskej nádeje. Vďaka grantu bude v lete krajší aj vnútroblok v Petržalke, ktorý sa rozhodol upraviť Martin Ošut.
Zároveň tiež prišiel s nápadom opraviť nefunkčné pieskoviská. Pre Vajnorčanov vymyslel Lukáš Rožňovec Kurz vajnorských ornamentov, kde ľudí naučí rôzne techniky ako vytvoriť ornamenty. Aktivity sa nevyhnú ani cyklistom, Jakub Ebst totiž pre nich zorganizuje freestyle v bicyklovaní v petržalskom skateparku.
Nezisková organizácia DePaul Slovenskom chce Hudobnými štvrtkami o piatej vytvoriť neformálne tvorivé zoskupenia pre klientov nízkoprahového zaradenia.
Netradičná kaviareň
Študenti Fakulty chemickej a potravinárskej technológie požiadali o podporu svojho nápadu vytvoriť Chill-out zónu, v ktorej budú môcť tráviť voľné chvíle medzi prednáškami. Občianske združenie Odyseus počas svojej terénnej sociálnej práce bude v Netradičnej kaviarničke organizovať pre svojich klientov workshopy.
Nadšenci inline korčuľovania si zase budú môcť zmerať sily v súťaži, ktorú organizuje občianske združenie Freestyle club Slovakia.
Projekt podporila aj tanečníčka Aron Mitu Tesfaye, ktorá spomedzi projektov vybrala jeden, ktorému udelila titul Projekt Aron Mitu. Ocenenie od tanečníčky získali študenti Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU za svoju Chill-out zónu.
"Nápad sa mi páči preto, lebo ide o prostredie, kde sa zdržiava mládež a kde môžu prísť aj na iné myšlienky, počas toho, ako sa venujú náročným predmetom,“ komentovala svoj výber tanečníčka.
Komunitná nadácia Bratislava vznikla v roku 2000 a jej poslaním je rozvíjať darcovstvo a dobré vzťahy medzi Bratislavčanmi tak, aby mali pocit spoluzodpovednosti za kvalitu života v meste. Pri komunitnom centre pôsobí už deviaty rok aj tím Mladých filantropov v Bratislave známy ako Young4BA. Za ten čas podporili 155 aktivít mladých ľudí, medzi ktoré rozdelili 41 923 eur.
Vlani tím mladých filantropov podporil napríklad projekt, vďaka ktorému mladí ľudia skrášlili podchod na Patrónke. Študenti architektúry zase dali deťom priestor navrhnúť si vlastné hračky, dobrovoľníci z Klubu detskej nádeje zabávali deti v Detskej fakultnej nemocnici.
PUBLIKOVANÉ 19. máj 2013