Jaroslav Zápala, moderátor: „Ak si chcete zariadiť svoju domácnosť zdravo, tak teraz pozorne sledujte.“
Lenka Vavrinčíková, moderátorka: „Ukážeme vám stoličky, kreslá či stoly, ktoré bojujú proti civilizačným chorobám. Sú výsledkom niekoľkoročného výskumu vedcov z bratislavskej Technickej univerzity.“
Marek Gudiak, redaktor: „Zabudnite na predsudky, tento nábytok vôbec nevyzerá ako ten, na ktorý ste boli zvyknutí. Tieto kusy majú však doma nielen slúžiť, ale aj liečiť.“
Veronika Kotradyová, Fakulta architektúry STU: „Naša západná kultúra je sedavá a trávime v sede ozaj väčšinu nášho bdelého času, takže preto je dobré do toho interiéru sa snažiť dostať aj iné polohy ako je sedenie, najlepšia poloha je tá ďalšia, takže tak to proste je, že je veľmi dobre, keď sa tie polohy striedajú.“
Marek Gudiak: „Klasická stolička vyzerá síce úplne inak, no práve tento tvar je podľa výskumu pre váš chrbát ten najvhodnejší.“
Veronika Kotradyová: „Mám nohy na zemi a mám v tomto uhle končatiny dolné, vtedy mám chrbticu vej prirodzenej S-kovej polohe, takže na tejto stoličke konkrétne sa dá kombinovať perčing (?), polosed a sedenie obkročmo. Na tom sa zhodujú ortopédi, fyzioterapeuti, fyziatri, že ozaj sedlové sedenie a tento polosed sú dve polohy, v ktorých ozaj tá chrbtica netrpí.“
Marek Gudiak: „Dizajnéri z Fakulty architektúry v spolupráci s odbornými lekármi vyvinuli rôzne variácie nábytku. Isté je, že keby sa pri zariaďovaní hľadelo viac na zdravie, nábytok by vyzeral celkom inak.“
Veronika Kotradyová: „Toto zabezpečuje to, že je to zaguľatené a že to tým pádom môže potom sa takto dynamicky namáhať. Tým vrtením sa tie medziplatničkové priestory napĺňajú živinami, oni tým, že vlastne takto pérujú. Takže preto to dynamické aktívne sedenie, ale tiež sa neodporúča dlhodobo, takisto je veľmi dobré, keď sa strieda s pasívnym sedením.“
Marek Gudiak: „V týchto laboratóriách dokonca vyvinuli vlastnú metódu na to, ako zistiť vplyv nábytku na zdravie človeka. Týmito senzormi merajú dych človeka a týmito zase sledujú mozgovú frekvenciu. Vo výsledku tak vedia povedať, či napríklad drevo pôsobí na človeka lepšie, ak jeho umelá náhrada.“
Veronika Kotradyová: „Nechali sme ľudí pár minút sa na tieto povrchy pozerať a potom pár minút sa ich dotýkať. Merali sme ozaj, ktoré časti mozgu sa aktivovali pri dotýkaní a pri pozeraní. Napríklad pri tom dreve je oveľa výraznejšia alfa hladina. Je to určite tým, že inak to vonia, je to iné na dotyk, že keď sa dotknete dyhovaného povrchu, pôsobí teplejšie a príjemnejšie ako ten laminát. Takže aj keď na prvý pohľad to vyzerá rovnako, ale v ľuďoch to spúšťa rôzne iné reakcie.“
Marek Gudiak: „Marek Gudiak, televízia Markíza.“
[Markíza, 19:00 16/07/2017]