Slováci vymysleli potraviny, ktoré zlepšujú imunitu
Pri pečení si aj zatancuje. Mladá vedkyňa Lucia Mikušová má potravinovú alergiu, ktorá ju donútila rozmýšľať nad alternatívnymi surovinami do tradičných jedál. Vymyslela superzdravé mafiny, ktoré nám prospejú.
Liečivé potraviny: Dá sa to aj bez pšeničnej múky a mlieka. Ochutnali sme Luciine špeciálne mafiny, ktoré spolu s kolegami z Výskumného ústavu potravinárskeho vymyslela z alternatívnych surovín tak, aby prospievali zdraviu. Majú v sebe menej tuku, cukru a sú plné antioxidantov, napríklad rutínu, ktorý ocenia ľudia s vysokým krvným tlakom. Sú vhodné pre ľudí, ktorí nemôžu jesť pšenicu ani prijímať mliečne výrobky. Zdraví ľudia zas budú po Luciiných mafinoch štíhlejší, dlhšie sýti a budú mať menej zlého cholesterolu. Mafiny teraz čakajú na registráciu na Úrade priemyselného vlastníctva, až potom sa verejnosť dozvie, ako si ich vyrobiť. Už o rok ich možno nájdete v obchodoch.
Jedlá budúcnosti: Omega-3 mastné kyseliny v maslových nátierkach, jogurty s probiotikami alebo jedlá s pridanou vlákninou. S takzvanými funkčnými potravinami, ktoré majú mať pozitívny efekt na zdravie, sa stretávame už bežne. Majú nám pomôcť pri chudnutí, prevencii, dokonca pri liečbe niektorých chorôb. Lucia a jej tím už vyrobili chlieb z farebnej pšenice i rožky s obsahom extrudovaného ovsa, ktoré majú byť omnoho zdravšie ako výrobky z obchodu. Potraviny, ako sa ukázalo v testoch na ľuďoch, znižovali riziko kardiovaskulárnych chorôb aj cukrovky. Dobrovoľníci, ktorí ich dva mesiace jedli, schudli a zlepšil sa im cholesterol. Cukor v týchto potravinách sa do krvi uvoľňoval postupne a nie naraz, vďaka čomu neboli dobrovoľníci tak často a nárazovo hladní. Teraz sú na svete Luciine mafiny. Dobrovoľníci ich už onedlho budú pravidelne jesť a lekári im budú kontrolovať zdravotný stav.
Jedlo namiesto tabletky: ,,Nefunguje to tak, že keď budete jesť naše mafiny, nemusíte cvičiť ani obmedzovať nezdravé jedlá. Také potraviny ešte nikto nevymyslel," hovorí Lucia Mikušová z oddelenia výživy a hodnotenia potravín Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Tieto jedlá nebudú nikdy zázračnými tabletkami, ktoré keď zjete, budete zdraví. No ak ste na správnej ceste a aktívne sa snažíte žiť zdravo, po Luciiných mafinoch nemusíte mať výčitky svedomia z jedenia sladkého. Vôbec vám neuškodia. ,,Ako alergička mám celkom prehľad o tom, čo na trhu so zdravými potravinami kúpim a čo nie. Kvalitných funkčných potravín je skutočne málo," vysvetľuje Lucia.
Pohánkové mafiny: Pohánka bola kedysi potravinou chudobných. Po tom, čo sa osvedčili jej fantastické účinky na srdce a cievy, slávi svoj návrat medzi vzácne plodiny. Obsahuje dôležité antioxidanty ako napríklad rutín. Veľmi dobre pôsobí na steny ciev, pomáha pri chorobách so žilami, krvácaniach a hemoroidoch. Preto z nej Lucia vyrobila zdravé mafiny. ,,Nie je to o tom, že by sme do mafinov prisypávali niečo zdravé, čo do nich nepatrí, a tak dosahovali zdravú hodnotu. Zdravú potravinu sme z mafina vytvorili samotnou pohánkou a receptúrou. Vo výrobku je navyše menšie množstvo cukru a tuku a viac vlákniny," vysvetľuje vedkyňa. Pečivo neobsahuje ani štipku pšeničnej múky, preto ho môžu aj celiatici. Keďže v sebe nemá mlieko, je jedlé aj pre tých, ktorí majú mliečne produkty zakázané. Urobiť z čistej pohánky mafin je však pekná drina, preto ak si aj kúpite v obchode pohánkový chlieb, môže sa stať, že iba dve percentá z neho tvorí pohánka a zvyšok dopĺňa pšenica. Je to jednak preto, lebo pšenica lepšie chutí, a tiež pre samotnú pohánku. Z čistej pohánkovej múky je totiž ťažké upiecť niečo, čo by malo tvar. Preto naši vedci pridávajú do mafinov niečo, čo zatiaľ nechcú zverejniť. Tajnú substanciu musí najskôr zaregistrovať Úrad priemyselného vlastníctva.
Mafiny na nízky cholesterol: Lucia a jej tím vyrobili ešte jeden druh mafinov. Tie ovsené vyzerajú ako z čistej čokolády. Keď do nich zahryznete, narazíte na sušené brusnice aj ovsené vločky. Chutia výborne a majú v sebe plno betaglukánu, ktorý je dôležitý pri prevencii kardiovaskulárnych chorôb. ,,V dlhodobom meradle by sa pri jedení týchto mafinov malo konzumentom podariť udržať zdravú hladinu cholesterolu," chváli produkt mladá vedkyňa, ktorá už v minulosti vyrobila aj špeciálny cereálny nápoj na chudnutie. Aj technológia výroby ovseného mafina musí prejsť pod patentovú ochranu. Hneď potom budú vedci tlačiť na to, aby sa super potraviny dostali na trh prostredníctvom firmy, ktorá vznikla na pôde Slovenskej technickej univerzity a má za úlohu predať to, čo univerzita vymyslí. To, že bude takéto pečivo drahšie ako všetky ostatné, je už teraz viac než jasné. ,,Výrobcovia sa vyjadrili, že ak je to v kategórii zdraviu prospešných výrobkov, tak cena už nehrá rolu," vyjadruje sa Zuzana Ciesarová z Výskumného ústavu potravinárskeho, ktorá spolupracovala na mafinových receptoch.
Probiotiká v mäse: Funkčné potraviny vznikli v Japonsku a budú čoraz viac trendy. V Číne existuje viac ako dvetisíc druhov potravín, ktoré majú názov funkčné, pretože riešia minimálne jednu zdravotnú výzvu, najčastejšie sú to civilizačné choroby. Nezaostávajú ani Slováci. Luciini kolegovia vyvíjajú nové typy potravín pripravených z alternatívnych surovín, vhodných pre ľudí trpiacich alergiami, intoleranciami i celiakiou. ,,Sú to napríklad potraviny na cereálnej báze fermentované baktériami mliečneho kysnutia, ktoré sú vhodné aj pre ľudí s alergiou na mlieko. Ak sú tieto produkty pripravené navyše bez obsahu pšenice, sú vhodným základom stravy aj pre celiatikov. Ďalší odborníci z fakulty skúmajú možnosť pridávať probiotiká do mäsových výrobkov," hovorí Andrea Settey Hajdúchová zo Slovenskej technickej univerzity.
MARTINA UTEŠENÁ
PUBLIKOVANÉ 8. január 2014