PUBLIKOVANÉ 22. júl 2012
Adela Vavrušová, moderátorka: „Ministerstvo školstva v návrhu novely zákona o vysokých školách chce presadiť, aby aj odborné vysoké školy mohli zabezpečovať druhostupňové, teda magisterské a inžinierske štúdium. Dosiať platí, že sa môžu venovať prevažne bakalárskemu štúdiu. Odborné školy túto možnosť vítajú. Rektor Univerzity Komenského však pripomína, že zákon odborným školám dáva len možnosť. Rozhodujúce bude, ako sa ony popasujú s akreditáciou. Informuje Zuzana Kupcová.“Zuzana Kupcová, redaktorka: „Na Slovensku máme sedem odborných vysokých škôl. Podľa rezortu školstva by mohli poskytovať aj magisterské a inžinierske tituly, čiže druhý stupeň vysokoškolského štúdia. Túto možnosť však dostanú iba tie odbory, v ktorých škola dosahuje vysokú úroveň tvorivej činnosti. Hovorca rezortu Michal Kaliňák.“
Michal Kaliňák, hovorca Ministerstva školstva SR: „V prípade priznania druhého stupňa vysokoškolského štúdia pôjde len o výnimočné prípady iba u tých špecifických škôl, ktoré majú svoju latku kvality a výsledkov v oblasti výskumu veľmi veľa.“
Zuzana Kupcová, redaktorka: „Odborné školy to vítajú. Rektor Vysokej školy medzinárodného podnikania ISM Slovakia v Prešove a iniciátor tejto myšlienky Lev Bukovský pripomína, že terajší zákon vysoké školy delí na univerzity, vysoké školy a odborné školy.“
Lev Bukovský, rektor vysokej školy: „Kvôli tomu, že odborné nemôžu robiť magisterské štúdium, tak každý robil pri akreditácii, čo mohol, aby sa dostal medzi vysoké.“
Zuzana Kupcová, redaktorka: „Prorektor Slovenskej technickej univerzity Marián Peciar nesúhlasí s úmyslom ministerstva. Tvrdí, že úroveň výskumu je na odborných školách omnoho nižšia ako na univerzitách a preto by podľa neho nemali poskytovať druhostupňové štúdium.“
Marián Peciar, prorektor Slovenskej technickej univerzity: „Inžinierske a doktorandské štúdium je založené na výsledkoch vlastných výskumov. Čiže tá univerzita musí prevádzať výskum. A odborné vysoké školy výskum takého charakteru moc neprevádzajú.“
Zuzana Kupcová, redaktorka: „A nedokázali by to?“
Marián Peciar, prorektor Slovenskej technickej univerzity: „Málokto je tak vybavený, aby to dokázal.“