Moderátorka: „Dnes sa začali písomné maturity, ktoré potrvajú do piatka. Zapojí sa do nich viac ako 41-tisíc maturantov. Dnes robia externý test a slohovú prácu zo slovenského jazyka a literatúry. Z predmetu maďarský jazyk a literatúra bude maturovať takmer 1 600 študentov zo stredných škôl s vyučovacím jazykom maďarským. Zajtra budú písať test a slohovú prácu z vybraného povinného cudzieho jazyka. No a vo štvrtok ich čaká test z matematiky. Len 5 100 maturantov si vybralo matematiku ako voliteľný alebo dobrovoľný predmet, čiže ide o cca 12,5 percenta z celkového počtu maturujúcich žiakov. A práve matematika bude rezonovať v nasledujúcich minútach. Mária Babinská sa najskôr rozprávala s profesorom Ľubomírom Šoošom, dekanom Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Musia mať študenti, ktorí sa hlásia na túto fakultu maturitu z matematiky?“
Ľubomír Šooš, dekan Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity: „My máme takúto podmienku, robíme aj výnimky, takýchto študentov ale doučujeme a musia to byť excelentní študenti z iných predmetov. To znamená, niekto napríklad nematuroval z matematiky, máme bodový systém, ale keď vidíme, že je to naozaj dobrý študent, tak si urobí prijímacie pohovory z matematiky, alebo po tom prvom semestri má šancu doštudovať to tzv. doplnkové štúdium z matematiky, alebo niektorí z fyziky a môžu si to dobehnúť.“
Mária Babinská, redaktorka: „Vidíte vážny problém v tom, že maturita z matematiky nie je povinná?“
Ľubomír Šooš: „Jednoznačne. Všetky technické vysoké školy by mala byť základná podmienka matematika a fyzika.“
Mária Babinská: „Ako sú na tom s matematikou a logikou študenti, ktorí sa hlásia na Fakultu elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity. Hovorí profesor František Duchoň.“
František Duchoň, profesor, Slovenská technická univerzita: „Asi sme mnoho stratili v týchto generáciách tým, že tá matematika ako maturita nie je povinná. Jednoducho či sa nám to páči, alebo nie, takmer v každom povolaní je dnes nejaká matematika, je nejaká informatika, či som biológ, chemik, strojár, aj na pumpe. Ja som sa minule stretol so stavbármi, ktorí sa mi smiali, že na čo mi je Pytagorova veta. No tak potom keď rátali, ako majú dlhú reťaz natiahnuť na trojuholníkovú strechu, tak som sa im ja vysmial, lebo ja som im to vyrátal a oni by museli štyrikrát skúšať, kým by im to raz vyšlo. No a, žiaľbohu, tieto budúce generácie, samozrejme, nie každý, to sa nedá zovšeobecniť, ale mnohí tí ľudia im to bude proste chýbať potom.“
Mária Babinská: „Samozrejme viem, že mnohé fakulty otvárajú nulté ročníky, čiže snažia sa doučovať tých budúcich študentov, dokonca väčšinou sa už ani nerobia prijímacie pohovory na jednotlivé školy. Čiže čo si o tom myslíte?“
František Duchoň: „No u nás tiež nie sú prijímacie pohovory už dlhšie, jednoducho financovanie školstva je od počtu študentov, nie od ich kvality, alebo od kvality výstupu danej školy. Takže, žiaľbohu, tie školy sú nútené naberať hlavne kvantitu nie kvalitu. A tým pádom je to aj trošku neefektívne, pretože u nás zhruba 50 percent študentov vypadne v 1. ročníku a jednoducho keby bol na začiatku filter a mali by sme rovnaké financovanie, tak sme efektívnejší a možno by sme mali viac času na nejakú vedu a výskum. Takže toto je naozaj problém. Snažíme sa to, samozrejme, riešiť nejakými podpornými nástrojmi ako sú práve tie prípravy z matematiky, fyziky, rôzne doučovania sú k dispozícii.“
Mária Babinská: „Podľa Mariany Szapuovej, prodekanky pre prijímacie konanie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, sa logické myslenie zíde aj pri štúdiu humanitných odborov.“
Mariana Szapuová, prodekanka pre prijímacie konanie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského: „No niektorí majú, niektorí nemajú. No čo je kritické myslenie? Je schopnosť rozložiť, analyzovať nejaký problém, vyhodnocovať ako zdôvodnenie, argumenty, ale aj práca s nejakými kvantitatívnymi veličinami, si zoberte ako nejaký sociológ, ktorý robí aj štatistiky, alebo aj v rámci sociálnej psychológie. Schopnosť čítať grafy napríklad, mnohým to robí problémy.“
Moderátorka: „Držíme palce všetkým maturantov, aj tým, ktorí si dobrovoľne vybrali matematiku a chcú sa rozvíjať v tomto odbore.“