PUBLIKOVANÉ 16. máj 2012
Trh s liekmi a výživovými doplnkami patrí k najtvrdším a malé firmy sa pri nadnárodných gigantoch presadzujú len veľmi ťažko. Mať svetový unikát na základe výťažku z hlivy ustricovej či kozmetiku, ktorá využíva vlastnosti "múdrej huby", nezaručuje automaticky globálny úspech. Dve firmy, jedna zo Slovenska a jedna z Česka, to však vytrvalo a úspešne skúšajú.autori - Soňa Koželová, Michal Richter
Začalo sa to vtedy, keď Tiborovi Dobolymu ochoreli rodičia na rakovinu. V tom čase bol členom vedeckej rady na Chemicko-potravinárskej fakulte Slovenskej technickej univerzity a chcel najbližším nejako pomôcť. Na fakulte v tom čase v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied dlhodobo prebiehal výskum polysacharidov, medzi ktoré patrí aj beta-glukán vykazujúci významné protirakovinové účinky. Potenciál látky bol vysoký a tomu zodpovedali aj bezpečnostné opatrenia pri výskume. Na fakulte už vtedy dokázali túto látku izolovať vo vysokej čistote. S pomocou Dušana Bakoša a Vendelína Machu, svetovo uznávaných špecialistov na biopolyméry, sa T. Dobolymu podarilo vyvinúť vlastný, ešte účinnejší spôsob. Matku už nezachránil, ale u otca úspech mal. Podomácky vyrobený beta-glukán dávkoval lyžicou a k tomu podával príjemný antioxidant - červené víno. Napriek tomu, že rakovina bola v pokročilom štádiu, otec T. Dobolyho kvalitne žil ešte osem rokov a dožil sa osemdesiatky bez fyzického utrpenia, ktorý tento typ rakoviny prináša. T. Doboly užíval beta-glukán aj sám a vďaka tomu sa zbavil herpesov a alergií.
HLBOKO DO VRECKA. Tibor do postupu na získanie 93-percentného beta-glukánu z hlivy ustricovej investoval tri roky výskumu a tristotisíc eur z vlastných zdrojov. Po čase Dobolyovcom nevyhnutne došli peniaze. Pripravili obchodný plán, na ktorom sa podieľal aj Adrián, Tiborov syn, vtedy študent Ekonomickej univerzity, a zaklopali na dvere banky. Lenže ich firma Natures negenerovala zisk a keď banka videla účtovné knihy firmy, ktorá je v mínuse, nedala nič. Napokon získali peniaze od Slovenskej záručnej a rozvojovej banky, ale mesačné splátky boli veľmi vysoké, takže do generovania príjmov sa museli pustiť okamžite. Firmu dnes tvoria štyria manažéri. T. Doboly, spoluautor patentu, syn Adrian, ktorý sa venuje obchodu a marketingu. Jeho matka sa stará o financie a bratranec Juraj Jakubík, biotechnológ, má na starosti výrobu a kvalitu.
Z LESA DO TABLETKY. Vstupná surovina - hliva ustricová - sa dováža z Maďarska. Technológia jej spracovania nie je veľmi investične náročná. Výrobný proces je však úplne outsourcovaný od začiatku mali jasno, že nechcú vlastniť priestory ani výrobné zariadenia. Spoločnosť Natures mala najskôr záujem predávať svoj mimoriadne čistý beta-glukán ako zložku, ktorú by do svojich produktov spracovali iné firmy. Beta-glukán však v Európe nikto nepoznal, takže Dobolyovci museli začať vyrábať hotové produkty na predaj konečnému spotrebiteľovi. Beta-glukán je vysoko stabilný a za optimálnych podmienok vydrží tridsať rokov. Pri vývoji produktov v Natures jednoducho skúšali, čo pôjde. Začali s výrobkami na bežnú podporu imunity s 24 alebo 120 miligramami v tablete. Neskôr reagovali na požiadavky trhu a ponúkli 500-miligramovú kapsulu, ktorá pomáha pri regenerácii pacientom po chemoterapii, ako aj gél na zmiernenie následkov popálenín po rádioterapii. Zistili, že dobre funguje aj na klasické popáleniny, ranky, zápaly a iné poškodenia kože.
CESTA NA PULTY. Distribútorov hľadali ťažko. Veľké firmy majú v portfóliu desaťtisíce výrobkov a nerady berú ďalšie, pokiaľ za nimi nie je značka, prípadne masívna reklama, ktorá zabezpečí, že tovar nezostane na sklade. Nakoniec im pomohol Pavol Čupka, bývalý šéf výskumu a vývoja fytofarmák zo Slovakofarmy Hlohovec, ktorý cez spoločnosti, ktoré viedol, pomohol umiestniť produkty na slovenskom a českom trhu. Samozrejme, aj firma Natures má ambíciu preniknúť na globálne trhy, ale primárne len so vstupnou surovinou. Na svetových výstavách, kde sa firma pokúša beta-glukán prezentovať, vysoká čistota produktu boduje, ale potom nastáva problém. Slovensko je pre svet neznámou krajinou, v lepšom prípade ho lokalizujú niekde v bývalej Juhoslávii, v horšom ako súčasť bývalého Sovietskeho zväzu. Ale napríklad na Nórsko, rovnako malú krajinu, je reakcia vždy pozitívna a krajinu spájajú s čistou prírodou, vysokým životným štandardom a vyspelými technológiami. Aj preto Dobolyovci založili vlani s nórskym partnerom spoločný podnik.
ROZDÁVACÍ MARKETING. Firma má dnes partnerov v Taliansku, Rusku, Kazachstane, Jordánsku či Saudskej Arábii. Je to možno tým, ako hovorí Adrián Doboly, že používajú drahý, ale účinný spôsob marketingu. Veľkú časť produkcie rozdajú známym a potenciálnym obchodným partnerom. Ich posilňovače imunity tak kolujú rôznymi cestami po svete. Pozitívne odporúčanie je najlepšia reklama. Firma Natures napríklad dostala odporúčanie od Svetovej banky vo Washingtone, ktorá úzko spolupracuje s Vatikánom na projekte humanitárnej pomoci v Afrike. Poradili im, aby na vlastné náklady vykonali komunitný test, ktorý by dokázal fungovanie beta-glukánu u ľudí trpiacich chorobami z podvýživy. To by im umožnilo začleniť sa do programu pomoci, ktorý spolufinancuje Svetová banka. Napriek globálnemu záberu zostáva spoločnosť Natures typickou rodinnou firmou so všetkými výhodami i nevýhodami. Podľa A. Dobolyho malá firma je dnes trendom. Potrebná je maximálna flexibilita, pretože požiadavky klientov sa neustále menia. Vie si predstaviť vyvážať beta-glukán do stovky krajín len so šiestimi ľuďmi.
MÚDRA HUBA. Približne v čase, keď vrcholilo úsilie T. Dobolyho o záchranu rodičov, v Česku sa odohrával iný príbeh. Koncom deväťdesiatych rokov mnohí úspešní podnikatelia investovali do hotelov a rôznych nehnuteľností. Architekt Martin Suchánek, vlastník úspešnej stavebnej firmy, sa však rozhodol inak. Zdalo sa mu, že zaujímavou investíciou by mohla v budúcnosti byť netoxická ochrana rastlín. Prevzal a financoval tím, ktorý sa zaoberal výskumom huby Pythium oligandrum. Pythium objavili vedci v tridsiatych rokoch minulého storočia na koreňoch rastlín a zo začiatku ju považovali za patogén. Neskôr sa však ukázalo, že táto huba, naopak, patogény konzumuje a jej možnosti by sa dali využiť ako netoxický herbicíd. V sedemdesiatych rokoch začal docent Dáša Veselý Pythium oligandrum skúmať bližšie. Ako pri mnohých veľkých objavoch aj tu zasiahla náhoda. Jednej z pracovníčok sa Pythium vysypalo do topánok - a zbavilo ju nepríjemných problémov s pachom. Tím preto začal skúmať zdravotné účinky Pythia na ľudí, zvieratá a dokonca pieseň na vlhkých stenách. Jedinečný nápad však potreboval investíciu. Tu vstupuje na scénu M. Suchánek. Na základe ním financovaného výskumu vznikla v roku 1997 firma Biopreparáty. Tá sa zo začiatku venovala poľnohospodárskym produktom a postupne pridala do portfólia aj kozmetické výrobky. M. Suchánek a jeho obchodný spoločník a kamarát z basketbalu Radim Klimeš založili v roku 2006 spoločnosť pod názvom BARD (Bio Agens Research and Development) na výskum, vývoj a výrobu mikrobiologických prípravkov. Pythium oligandrum nazvali "múdrou hubou", na domácom trhu ju poznajú ako "chytrá houba".
SVETOVÝ UNIKÁT. Pre R. Klimeša a spoločnosť BARD bolo Pythium oligandrum najprv len pracovnou príležitosťou. Z ohlasov klientov však zistil, čoho sú mikroorganizmy schopné. "Bola to dlhá cesta - roky spolupráce s lekármi, aby sme vedeli, ako účinkuje, získavali sme skúsenosti a objavili sa ohlasy, že ľuďom náš výrobok skutočne pomáha. Niekto mi napíše, že mu náš prípravok zachránil nohu, ktorú mu chceli odrezať. To je silný pocit." BARD má jednu veľkú výhodu. Nemá konkurenta, keďže nikto iný prípravky z múdrej huby nevyrába. Pythium oligandrum je totiž veľmi špecifický "tvor" a je tu aj fakt, že produkty firmy stoja na jej patentoch. Výrobky založené na Pythiu sú zaradené medzi kozmetické prípravky, ale ambície výrobcu sú vyššie. Pokúšajú sa povýšiť ho na zdravotnícky prostriedok, prípadne liečivo. V minulom roku získala spoločnosť BARD aj patent na využitie Pythia pre pacientov s mykózami nôh, vaginálnymi mykózami, lupienkou, atopickým ekzémom, paradentózou, ale aj nehojacimi sa ranami. Výroba sa dá aj v Česku riešiť jednoducho - výrobné podniky na liečivá sú prázdne. Aj úradný proces schvaľovania patentu v Českej republike trval viac ako dva roky a medzinárodný patent je v procese.
S HUBOU DO SVETA. R. Klimeš napriek tomu považuje súčasný stav za úplný začiatok: "Sme na českom trhu. Pokúšame sa expandovať. Kúpili sme veľký objekt, ktorý rekonštruujeme, a do konca roka by tam mala byť veľká prevádzka. Vlastníme aj ďalšie pozemky a budovy. Ale to, čo máme dnes, nám na pokrytie európskych trhov stačí." Samotná výroba problémom nie je. Prienik na veľké trhy áno. Náklady na uvedenie výrobku v novej krajine sú také veľké, že sa bez silného partnera nezaobídu. Potenciál rozvoja je však veľký. Európska únia chystá od roku 2014 sprísniť normy na používanie herbicídov v poľnohospodárstve. Nové nariadenia by striktne uprednostňovali netoxické výrobky v prípade, že by mali rovnaké účinky ako toxické. Jedovaté látky by mali byť úplne stiahnuté z predaja. Podobné nariadenie sa pripravuje aj pre prípravky pre ľudí. Najpohodlnejšou cestou by bolo predať výrobu spolu s receptom a zabezpečiť seba i deti do konca života. O tom však nechce R. Klimeš ani počuť. "Nechcem predať patenty a pustiť kontrolu z rúk. Nechceme vyrábať základnú látku, s ktorou si každý urobí, čo chce. Skúste dať niečo do Číny! Prečo sa zbavovať niečoho, čo funguje?" Pravda je, že pôvodných nápadov je dnes málo. Kvôli drahému vývoju všade nastupujú generiká - alebo sa nápady predávajú za pár drobných veľkým spoločnostiam, ktoré určujú ceny liekov. A navyše, veľké spoločnosti bývajú často arogantné, na český objav hladia s dešpektom. Renomovaná globálna kozmetická firma návrh na spoluprácu odmietla so slovami: "Máme výskumné tímy po celom svete, keby sa niečo zaujímavé vyskytlo, myslíte si, že by naši výskumníci na to neprišli?" Žiadna firma sa nevyhne zmenám. R. Klimeš a M. Suchánek sa poznajú dlhé roky a dobre vychádzajú aj ich rodiny. Vedia, že určitý odstup je nevyhnutný, a preto napríklad na dovolenky spolu nechodia. Rodinných príslušníkov však nezamestnávajú. Zatiaľ.
Aj keď máte spôsob, ako liečiť rakovinu, úspech nepríde hneď a globálne
Malá firma je dnes trendom. Potrebná je maximálna flexibilita, pretože požiadavky klientov sa neustále menia. Adrián Doboly
Nechcem predať patenty a pustiť kontrolu z rúk. Nechceme vyrábať základnú látku, s ktorou si každý urobí, čo chce.