Jaroslav Barborák, moderátor: „Medzi najlepšími svetovými univerzitami sa ocitli len dve zo Slovenska – Univerzita Komenského a Slovenská technická univerzita. Česko ich má v rebríčku dvanásť, Maďarsko sedem a Poľsko deväť. Z približne dvadsaťtisíc univerzít sa do elitných rebríčkov dostanú iba dve až tri percentá škôl.“
Katarína Ottová, redaktorka: „Hodnotenie časopisu Times patrí medzi päť najprestížnejších rebríčkov. Na prvom mieste je univerzita v Oxforde. Univerzita Komenského je v skupine s poradím šesťstojeden až osemsto. V rebríčku QS, ktorý zverejnili pred niekoľkými dňami, sa umiestnila podobne. Rektor Karol Mičieta hovorí, že s prostriedkami, ktoré majú naše vysoké školy, je ťažké konkurovať.“
Karol Mičieta, rektor Univerzity Komenského: „Tí, ktorí sa chcú vyskytovať do stopäťdesiateho miesta, keď v našej veľkosti nemá miliardu euro, veľmi ťažko sa im tieto veci dosahujú, pretože je to udržateľnosť kapacít, rozumných ľudí, získavania aj poviem zahraničných kontaktov.“
Katarína Ottová: „STU je v hodnotení časopisu Times v skupine osemstojeden až deväťstoosemdesiat. Jej rektor Robert Redhammer tvrdí, že ak majú byť vysoké školy v svetovej konkurencii úspešné, musí sa zmeniť systém financovania.“
Robert Redhammer, rektor STU: „Iným spôsobom treba hodnotiť školy, ktoré majú dosahovať prínos do svetového poznania, ako školy, ktoré prispievajú k všeobecnému vzdelaniu alebo pre priemysel. Tie školy treba hodnotiť a financovať podľa iných kritérií.“
Katarína Ottová: „Ministerstvo školstva chystá zmenu financovania v prospech kvality. Ráta s tým aj Národný program vzdelávania. Šéf rezortu Peter Plavčan.“
Peter Plavčan, minister školstva (nom. SNS): „Už v tomto roku sme sa snažili urobiť opatrenia, aby boli vyššie výdavky na výskum a vývoj. Napríklad sme zvýšili finančné prostriedky do agentúry na podporu výskumu a vývoja.
Katarína Ottová: „Rozpočet pre všetky verejné vysoké školy na tento rok je približne štyristošesťdesiat miliónov eur.“
PUBLIKOVANÉ 22. september 2016