Nina Belicová Alžbetkinová, moderátorka
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu adresovala Iránu už druhú rezolúciu za ostatných 5 mesiacov a vyzýva Teherán, aby s ňou plne spolupracoval. Západ sa totiž obáva, že plánuje vyrobiť jadrovú zbraň. Odborník upozorňuje, že Irán by mohol využiť najvýkonnejšie zariadenia, ktorých lídrom je Rusko. Moskva spolu s Pekingom rezolúciu agentúry nepodporili.
Elena Seeber, redaktorka
Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi varoval, že odkedy sa Irán začal vzďaľovať od svojich záväzkov voči agentúre, prvýkrát odmieta s ňou spolupracovať. Jadrový fyzik Martin Venhart približuje obavy agentúry.
Martin Venhart, jadrový fyzik
Poukázala na to, že Irán zvyšuje svoje zásoby, a to pomerne výrazne vysoko obohateného uránu, čiže nad 60 %, s tým, že už všetko nad 20 % sa považuje za urán potencionálne využiteľný pre jadrové zbrane.
Elena Seeber, redaktorka
Na ich okamžitú výrobu je potrebný urán obohatený na 90 %. Teherán na najnovšiu rezolúciu reagoval s tým, že predstaví nové odstredivky na obohacovanie materiálu. Vladimír Slugeň zo Slovenskej technickej univerzity hovorí, že sú efektívnejšie.
Vladimír Slugeň, Katedra jadrovej fyziky a techniky STU
Celý svet prechádza na tento odstredivkový proces a lídrom sú práve ruské inštitúcie a ruské odstredivky deviatej alebo 9,5-tej generácie. Sú asi najekonomickejšie a najvýkonnejšie.
Elena Seeber, redaktorka
Politológ Peter Terem z Univerzity Mateja Bela pripomína, že Teherán sa takmer pred desiatimi rokmi zaviazal spomaliť svoj jadrový program výmenou za zrušenie protiiránskych sankcií zo strany USA.
Peter Terem, politológ z Katedry medzinárodných vzťahov a diplomacie UMB
8. mája 2018 Donald Trump oznámil, že Spojené štáty prestanú participovať na jadrovej dohode, tzv. /nezrozumiteľné/, ktorá mala riešiť jadrový program Iránu a mala viesť k jeho útlmu. Táto situácia sa môže po nástupe Donalda Trumpa znovu zopakovať. A súčasné aktivity medzinárodného spoločenstva smerujú k tomu, aby Irán bol viac kooperatívny, aby objasnil niektoré informácie o svojom jadrovom programe, aby zverejnil všetky informácie a vysvetlil stopy uránu v nedeklarovaných zariadeniach, umožnil Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu odobrať vzorky.
Elena Seeber, redaktorka
Teherán, ktorý čelí ekonomickej kríze, odmieta, že pracuje na tajných jadrových projektoch, avšak v iránskom parlamente sa nedávno objavili hlasy, ktoré to spochybňujú. Elena Seeber, Slovenský rozhlas.