Janette Štefánková, moderátorka: „Za jeden týždeň skonzumujeme mikroplasty asi vo veľkosti kreditnej karty, dvadsaťjeden gramov za mesiac, dvestopäťdesiat gramov za rok. Vyplýva to zo štúdie vedcov z austrálskej Univerzity v Newcastle, ktorú pripravili pre Svetový fond na ochranu prírody.“
Marta Rajková, redaktorka: „Mikroplasty sú časti plastov menšie ako päť milimetrov. Nachádzajú sa všade - vo vode, v pôde, dokonca aj v soli, chlebe či pive. Kampane na boj proti mikroplastom preto vídame čoraz častejšie. Odborník na plasty však upresňuje.“
Pavel Alexy, profesor, vedúci Oddelenia plastov a kaučuku, FChPT STU BA: „Pre vyššie živočíchy, kam teda môžeme radiť aj človeka, sú tieto materiály v podstate neškodné, pretože sa v tráviacom trakte tvária alebo chovajú inertne, nie sú toxické.“
Marta Rajková: „Horšie je, ak sa na mikročastice viažu toxíny či aditíva, ako napríklad spomaľovače horenia a farbivá.“
Pavel Alexy: „Tam môže byť istým spôsobom problém, ale to je vec potom regulácie kontroly skladby receptúr tých plastov. Druhá vec je, prečo tam tie toxíny sú, veď produkujeme ich my, takže nedávajme vinu všetku len tým mikroplastom.“
Marta Rajková: „Či už toxické alebo nie, mikroplasty sú najväčším problémom pre nižšie živočíchy, ako je zooplanktón či menšie ryby.“
Pavel Alexy: „Pokiaľ sa to bude akumulovať v tráviacom trakte, tak zaberá to objem žalúdku, nemôže tráviť potravu a v podstate hynie hladom.“
Anna Grenčíková, doktorandka, Oddelenie plastov a kaučuku, FChPT STU BA: „Ak bude spodná vrstva ochudobňovaná o živiny, bude jej málo, tak aj tie ryby, ktoré v konečnom dôsledku skončia možno na našich tanieroch, nebudú mať také kvality, ako mali kedysi.“
Marta Rajková: „Mikroplasty ovplyvňujú aj pôdu, tá sa následkom ich výskytu pomalšie prehrieva. Ukážkovým príkladom tohto javu je jedna z Havajských pláží.“
Anna Grenčíková: „Toto môže mať fatálny efekt napríklad na korytnačky, ktoré si tam liahnu vajcia. Ak je teplota nižšia, tak sa rodia výlučne iba samci. Čo sa týka našich pôd, tak tam môže byť problém s ochudobňovaním pôdy o nutrienty, akým je napríklad dusík, ktorý je významný pre rast rastlín.“
Marta Rajková: „Najväčším zdrojom mikroplastov je textilný priemysel, drobné vlákna sa pri každom praní a sušení uvoľňujú do životného prostredia. Rozsiahle obmedzenie mikroplastov, najmä ich cieleného pridávania do výrobkov, prinesie pripravované rozhodnutie Európskej komisie.“
Martin Hojsík, poslanec Európskeho parlamentu (PS): „A tam sa budú koncom roka členské štáty, čiže aj zástupcovia Slovenska, rozhodovať o tom, ako to bude finálne vyzerať. Súčasne sa budú zavádzať opatrenia, ktoré takpovediac zabezpečia, že konečne bude ten znečisťovateľ platiť. Pretože to, že tie veci, ktoré škodia, sú lacné, je aj preto, že tie náklady za to znečistenie, náklady, keď niekto ochorie kvôli tomu, to neznáša ten výrobca.“
Marta Rajková: „Plánované opatrenia by mali ekonomicky motivovať výrobcov, aby uvažovali ekologickejšie.“