Máloktoré robili nejaký zmysluplný výskum, hovorí o dotovaných firmách dekan Jozef Peterka
Univerzity, ktoré spolupracujú s firmami na miliónových projektoch, hovoria, že výskumnú činnosť svojich partnerov skúmať nemôžu. Dotované firmy si vedcov kúpia.
BRATISLAVA. Ak dostane miliónovú dotáciu na rozvoj agrotechnológií firma, ktorá sa venovala len maloobchodu a sprostredkovaniu služieb, ministerstvu školstva, ktoré o rozdeľovaní peňazí rozhoduje, to neprekáža. Stačí, ak si spoločnosť do predmetu činnosti v obchodnom registri včas dopíše, že sa zaoberá aj výskumom a vývojom. Úradníci by prax spoločnosti kontrolovali, len keby záznam v obchodnom registri chýbal. „Žiadosť o nenávratný finančný príspevok posudzujú dvaja nezávislí odborní hodnotitelia,“ tvrdí hovorkyňa ministerstva Ivana Skokanová. Ak sa ich posudky nezhodnú, rozhodne podľa nej ďalší nezávislý hodnotiteľ. Všetky schválené projekty podmienky splnili, hovorí. Spoločnostiam, ktoré sa začali výskumu venovať v poslednej chvíli, ministerstvo rozdelilo ako podporu priemyselných výskumnovývojových centier desiatky miliónov eur. Spolu prideľovalo 301 miliónov. Odborníci hovoria, že nie je bežné, aby peniaze na výskum dostali firmy bez skúseností. Ďalších 288 miliónov išlo na podporu dlhodobého strategického výskumu. Prednedávnom najväčšie slovenské univerzity kritizovali, že ani jeden ich nápad v tejto výzve neuspel.
Odborníci sú v menšine
Neznáme firmy, ktoré dostali na rozvoj výskumu milióny z eurofondov, spolupracujú s rôznymi vedeckými inštitúciami. Napríklad stavebná spoločnosť Alfa Slovakia, ktorá dostala takmer štyri a pol milióna na výskumnovývojové centrum zhodnocovania plastových odpadov, bude spolupracovať so Slovenskou technickou univerzitou. Spoločnosť sa podľa obchodného registra začala výskumu venovať len minulý rok, práci s odpadmi dokonca až vo februári. Andrea Hajdúchová z komunikačného oddelenia STU tvrdí, že univerzita nemá kapacity ani povinnosť preverovať, či je žiadosť oprávnená. „To má za povinnosť vyhlasovateľ výzvy, respektíve tieto kritériá mali posúdiť hodnotitelia,“ hovorí. Na projekte by mala spolupracovať Materiálovotechnologická fakulta STU. Jej dekan Jozef Peterka hovorí, že firmu Alfa pozná a niektorí ľudia z fakulty s ňou už spolupracovali. Vysvetľuje, že ide o zisk patentu a nositeľom projektu je firma. Jej aktivitu vo výskume si zvlášť nepreverovali. „Máloktoré z tých firiem robili nejaký dlhodobý zmysluplný výskum. Tam ide skôr o tú spoluprácu univerzita a prax,“ hovorí Peterka.
Sú radi aj za drobné
Podobne sa k spolupráci s neznámymi firmami stavajú aj ďalšie inštitúcie. Napríklad Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum bude spolupracovať na projekte efektívneho využitia vedľajších produktov v potravinárskom odvetví s firmou, ktorá nemá ani internetovú stránku. Centrum tvrdí, že bude zabezpečovať výskumné a odborné činnosti. Na otázku, ako ho firma presvedčila, že je vhodným partnerom, aj keď mala minulý rok tržby len 14tisíc eur, neodpovedalo, odvolalo sa na to, že aj ono je len partnerom. „NPPC ako výskumná organizácia je vzhľadom na veľký nedostatok financií na vedu a výskum z verejných zdrojov v SR nútená intenzívne hľadať partnerov a spolupracovníkov výskumu z firemného prostredia formou spoločných projektov,“ napísali v stanovisku z centra. Rektor Univerzity Komenského Karol Mičieta vysvetľuje, že partnera si vyberá firma a o rozdeľovaní dotácií rozhoduje Výskumná agentúra pod ministerstvom školstva. Jeho univerzita ide spolupracovať so spoločnosťou Lemkowie, ktorá si taktiež výskum a vývoj narýchlo zaradila medzi predmety činnosti a jej tržby sa ročne pohybujú v desiatkach tisíc eur. Mičieta vysvetľuje, že dostali ponuku na spoluprácu, a dali návrhy, čo vedia urobiť. „My sme boli radi, že nás niekto oslovil, že niekto o nás vedel a môžeme získať aspoň nejaké peniaze,“ tvrdí. Po upozornení, že plánujú spolupracovať s firmou, ktorá nemá s výskumom žiadne dostupné skúsenosti však povedal, že si ešte preveria, s kým budú spolupracovať.
Peter Kapitán © SME
My sme boli radi, že nás niekto oslovil, že niekto o nás vedel a môžeme získať aspoň nejaké peniaze. Karol Mičieta, rektor Univerzity Komenského
foto:
Minister školstva za SNS Peter Plavčan (vľavo) s premiérom Robertom Ficom včera po rokovaní vlády. FOTO SME – JOZEF JAKUBČO
[SME 25/07/2017]
Autor: Peter Kapitán