Jeho kalendár je poriadne nabitý. Tvrdými tréningami na atletickom ovále i v posilňovni. Sponzorskými akciami. Prednáškami či skúškami na univerzite. Halový majster Európy v šprinte na 60 metrov Ján Volko (22) nemá času nazvyš. Venuje ho predovšetkým príprave na vrcholy sezóny. Na majstrovstvá sveta v katarskej Dauhe bude ladiť formu aj na mítingu Pravda - Televízia - Slovnaft (15. júna v Šamoríne). „Teším sa," vraví Bratislavčan.
* Už viac ako tri mesiace ste európskym halovým Šampiónom v Šprinte na 60 metrov. Čo sa za ten čas zmenilo?
V podstate nič.
* Nemáte nič nové?
Mám za sebou sústredenie, ktoré dopadlo podľa predstáv. Nedávno som bol ambasádorom detského atletického podujatia Čokoládová tretra. Dopadla úspešne, takže posledné tri mesiace boli pozitívne.
* Baví vás práca s deťmi?
Je rozdiel s nimi pracovať dlhodobo a byť s nimi občas. Na prvú možnosť ešte nie som pripravený. Mentálne ani metodicky. Som však s deťmi rád. Sú milé, snažím sa im vyhovieť a dať nejaké rady.
* Aj dobrý príklad?
Samozrejme. Či sa mi to však darí, to sa musíte opýtať ich. Mám k deťom dobrý vzťah, je s nimi zábava.
* Pripomínali vám zlatý beh z Glasgowa? Alebo ste si ho na videu pozerali aj sám?
Priznávam, že som ho odvtedy ešte zopárkrát videl. Už je to však minulosť.
* Športovci asi nemajú počas kariéry priestor na to, aby sa nad úspechmi „vytešovali"...
Súhlasím. Potešenie z nich príde až po kariére. Je to super a aj bolo. Nesmiem zaspať na vavrínoch. Lebo kým sa môžem tešiť z víťazstva, ostatní trénujú, aby ho dosiahli. Musím sa pripravovať na ďalšie vrcholy.
* Ani ste sa nevŕtali v tom, že ste najprestížnejšiu atletickú disciplínu vyhrali aj napriek zranenému stehennému svalu?
Ani nie. Nebolo to také hrozné zranenie. Netrénovanému človeku by som s tým neodporúčal behať. Profesionálny športovec by to mal zvládnuť. Môj tím mi to dobre zatejpoval, zaúradoval aj adrenalín.
* Ako veľmi?
Výrazne. Ľudia na štadióne i tí, ktorí sa za mňa doma modlili, ma vnútorne potlačili dopredu. Cítil som to.
* Iste ste dostali veľa gratulácií. V akých číslach sa pohybujeme?
V stovkách.
* Ktoré sú najcennejšie?
Nemám obľúbenú či špeciálnu. Vážim si všetky rovnako. Som za ne vďačný. Snažil som sa odpovedať na všetky, hoci to nie je jednoduché. Ak som na nejakú zabudol, ospravedlňujem sa. Nabudúce sa polepším.
* Prišli aj nejaké z atletických kruhov?
Áno. Písali mi kamaráti z reprezentácie, gratulovali mi členovia nášho tímu v Glasgowe. Dostal som aj nejaké od kolegov šprintérov.
* Napríklad?
Od Richarda Kiltyho a ďalších.
* Britovi ste vrátili prehru spred dvoch rokov z Belehradu, kde ste získali striebro. Tam o vás v mixzóne povedal, že máte pred sebou svetlú budúcnosť.
Takto to neberiem, určite nejde o rivalitu či vracanie si prehier. Na dráhe sme súperi, ale mimo nej sa z nás stali priatelia. Gratuloval mi rovnako ako ja jemu na halových majstrovstvách Európy 2017. Neskrývam - bola to príjemná gratulácia. Od šprintéra ako je on si to veľmi vážim.
* Dostali ste za zlato od rodičov špeciálnu odmenu?
Veľa som oddychoval. Boli sme na horách, to je pre mňa najlepší relax.
* Tam sa dobre vetrá hlava...
Najlepšie. Mám hory rád. Žiaden hluk a zhon. Len les a ticho, ktoré občas prerušia vtáky.
* Ako dlho ste dali svalu pokoj?
Šesť týždňov. Zrástol sa. Ani počas sústredenia som necítil bolesť.
* Beriete to ako komplikáciu pri naplnení limitov i cieľov v letnej časti atletickej sezóny?
Nemyslím si. Majstrovstvá sveta v Dauhe sú na prelome septembra a októbra, čo je nezvyčajne neskoro. Takže mám dostatok času vrátiť sa do top formy.
* Ako ďaleko od nej ste?
Ťažko povedať.
* Ladili ste ju aj na polmaratónoch. Takže si skúšate dlhšie trate, keď sa v šprinte už nebude kam posunúť?
Nie, to nie je nič pre mňa. Neplánujem sa stať vytrvalcom.
* Prečo?
Je to strašná drina.
* Ale tou je aj šprint.
Áno, ale tam máte po niekoľkých sekundách pokoj. Na dlhých tratiach sa trápite minúty či hodiny. Je to pre mňa tradičná forma prípravy. Absolvujem ju každý rok.
* Jej kľúčovú časť ste absolvovali nedávno v Portugalsku. Ako hodnotíte mesiac na Pyrenejskom polostrove?
Bol pre mňa náročný. Ak sa chcem posúvať, musím si na seba nakladať čoraz viac. Nie je ľahké to prijať vnútorne a potom aj zvládnuť v tréningu.
* Ale podarilo sa. nie?
Jasné, v Portugalsku bolo super. Prostredie bolo krásne. Prvú polovicu sme trávili na známom mieste, v druhej sme vyskúšali niečo nové.
* Nebolelo vás toto sústredenie po takmer dvojmesačnej pauze?
Bolo to ťažké, ale nie až tak ako v novembri či decembri. Tam je to brutálne. Vtedy budujete základy na novú sezónu. Platí, že čím viac sa zničíte, tým viac môžete čerpať vo zvyšných mesiacoch. Je však pravda, že prvé dva týždne som mal svalovicu. Trvalo, kým som sa do toho dostal. Telo sa potom zobudilo.
* Krátili ste si čas aj sledovaním MS v hokeji?
Jasné, našli sme si živý prenos a držali hokejistom palce.
* Ako sa vám pozdávali ich výkony?
Dobre sa na to pozeralo. Podali sympatické výkony. Štvrťfinálový cieľ im unikol len o kúsok. V záveroch zápasov urobili chyby, ktoré ich stáli body. Je to škoda, ale nie je nad čím lamentovať. Verím, že sa poučia. Nieje ich za čo kritizovať. Veď také výkony tu neboli úž niekoľko rokov. Pôsobilo to na mňa ako fanúšika veľmi dobre. Vedomie, že sa priblížili veľmociam a hrali s nimi vyrovnané partie, je skvelé. Vďaka tomu sa im dajú zaváhania v závere proti Kanade i Nemecku odpustiť.
* Nemáte ešte splnené limity na letnú univerziádu v Neapole ani MS v Dauhe. Stresuje vás to?
Vôbec nie. Času je dosť a tie neapolské nie tú také prísne. Myslím si, že by som ich mohol zabehnúť v prvých štartoch sezóny.
* Napríklad na P-T-S?
Pôvodne to mali byť moje prvé preteky, ale ešte predtým budem bežať druhé kolo slovenskej atletickej ligy. Nechcem prísť do Šamorína nepripravený.
* Voľný čas ste trávili opäť pri skriptách?
Áno. Učil som sa na skúšky. Zvýšil mi však čas aj na nejaké spoznávanie okolia a boli sme aj v akvaparku.
* Užívate si ho?
Už ani veľmi nie. Asi som už zostarol (smiech). Už ich nevyhľadávam ako keď som bol dieťa.
* Registrovali ste v tých časoch míting Pravda - Televízia - Slovnaft?
Ani nie.
* Keď si robíte plán na nasledujúcu sezónu, v akej pozícii je míting P-T-S?
Podujatia, ktoré si nenechám ujsť. Dalo by sa povedať, že je to ponuka, ktorá sa nedá odmietnuť.
* Prečo?
Je to jasná voľba, keďže je to jediný kvalitný míting na Slovensku. My - domáci atléti - nemáme inú možnosť súperiť doma s kvalitnou konkurenciou. Nie je nad čím špekulovať.
* Rysuje sa vám solídna konkurencia, príde aj spomínaný Kilty. Bude vám chcieť prehru z Glasgowa oplatiť na pétéeske?
Je to pravý šampión, takže o tom nepochybujem.
* Vyhráte?
To si netrúfam povedať. Zrejme nebudem v top forme. Rozhodne sa však pokúsim vyhrať.
* Tešíte sa?
Samozrejme. Doma je to pohoda. Je to skvelé i jednoduchšie a môže to pomôcť môjmu výkonu. Nemusím tráviť hodiny na letisku, vstávať skoro ráno, aby som bol dve hodiny pred odletom v odletovej hale. Precestoval som toho dosť a mám toho tak akurát.
* Do Šamorína zavíta aj trojskokan Christian Taylor. Zachytili ste to?
Jasné. Neexistuje veľa kvalitnejších atlétov. Je dvojnásobným olympijským šampiónom. V šamorínskej ére ešte nesúťažil na P-T-S lepší atlét. Takých si môžu vychutnávať azda len na mítingoch Diamantovej ligy.
* Vám sa žiadny nerysuje?
Zatiaľ nie. Ak príde, tak skôr na dvojstovke. Konkurencia na stovke je ohromná. Ďalšia vec je, či to za to stojí.
* Ako to myslíte?
Bola by to veľká česť aj prestíž. Lenže z hľadiska výkonu je pre mňa lepšie absolvovať menej atraktívny míting a bežať v štvrtej či piatej dráhe, ako ísť na Diamantovú ligu robiť komparzistu do prvej či ôsmej. Moja výkonnosť na ňu zatiaľ nie je dostačujúca.
* Sú pre vás vrcholom sezóny MS v Dauhe?
Áno, ale bude náročné splniť limity. Pohybujú sa na hranici slovenského rekordu.
* Je vo vašich silách splniť ich?
Verím, že áno. Bude to však ťažké.
* Spomínali ste. že ste toho už veľa precestovali. Boli ste aj v Tokiu?
Ešte nie.
* Ale na budúci rok sa tam chystáte, nie?
Dúfam, že sa mi podarí dostať sa na olympiádu. Môžem sa kvalifikovať limitom aj dobrým postavením v rebríčku Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF).
* Premýšľate nad olympiádou?
Áno. Teším sa tam. Japonsko mi je sympatické.
* Čím?
Japonci majú všetko vopred výborne pripravené. Zorganizujú bezproblémovú olympiádu. Zrejme bude iná, ako tá v Riu, kde to bolo viac živelné. Rád by som si v Tokiu pozrel aj nejaké pamiatky a tamojšiu kultúru.
* A čo japonská kuchyňa?
Nemám k nej žiadne výhrady, celkom som si ju obľúbil.
* Zdá sa, že ste si obľúbili aj mediáine a sponzorské akcie. Stali ste sa tvárou viacerých z nich. Premýšľate o sebe aj ako o mediálnej značke?
Áno. Nedá sa povedať, že som šiel do nejakých detailov, skôr to bolo len také premýšľanie pomimo. Nechávam to skôr na manažéra. On má cit na načasovanie týchto vecí. Snažím sa skôr sústrediť na športové výkony. Vďaka nim budem pre sponzorov atraktívny vždy. To je momentálne moja priorita.
* Zvykli ste si na to? Nie je ľahké takéto akcie, rozhovory, besedy či nakrúcania absolvovať...
Áno, niekedy to zaberie niekoľko hodín či celý deň. Naučil som sa s tým žiť. Viem, že pozornosť verejnosti k úspechom patrí. Zo začiatku to bolo pre mňa ťažké, teraz už je to v pohode.
* Máte napríklad také, ktoré neodmietnete?
Sú požiadavky, ktoré musíme filtrovať. Nie je možné, aby som na celý deň či dva odišiel na druhú stranu republiky. Som športovec, musím sa pripravovať na ďalšie preteky. Snažíme sa vyhovieť každej akcii, ktorá sa týka detí. Hľadáme kompromis, aby som sa s nimi mohol stretnúť. Mám to rád a je to vklad do budúcnosti.
* Je to aj akási návratka atletike, ktorá vám dala slávu?
Neviem, či sa to tak dá nazvať, ale ja to tak vnímam. Pozornosť atletike pomáha. V nelichotivých slovenských športových podmienkach by bola chyba to nevyužiť. To je dôvod, prečo všetko absolvujem.
* Viete si predstaviť, že by ste sa deťom venovali na atletických ováloch aj ako tréner?
Asi len v rámci našej akadémie. Skôr ako mentor, na trénera sa necítim. Chcem deťom ponúknuť pomoc, ale chýbajú mi odborné znalosti, aby som to mohol robiť sám.
----
Slávna značka: míting Pravda - Televízia - Slovnaft
Dlhé roky sa mu hovorilo aj Zürich východu. Domovom najslávnejšej slovenskej atletickej značky bola dlho Bratislava. V časoch najväčšej slávy bol súčasťou elitného svetového seriálu IAAF Grand Prix. Po ekonomických ťažkostiach a niekoľkoročnej odmlke sa 4. júna 2016 vrátil v novom šate i dejisku. Šamorín tento rok bude hostiť už 54. ročník P-T-S.
----
Ján Volko
Narodil sa 2. novembra 1996 v Bratislave. Po začiatkoch na futbalových trávnikoch presedlal na atletiku. Je slovenským rekordérom v šprinte na 60,100 aj 200 metrov. Na konte má aj niekoľko cenných kovov z vrcholných podujatí. Je halovým majstrom i vicemajstrom Európy (2019 respektíve 2017). Má zlato i striebro z európskeho šampionátu do 23 rokov (2017). Na lanských halových majstrovstvách sveta v Birminghame obsadil ako najlepší z Európanov šieste miesto.
Popri aktívnej kariére študuje na Slovenskej technickej univerzite.