Špeciálna frézka, gravírka a jednoduchý univerzálny tester zabezpečili trom stredoškolákom nielen víťazstvá na celoslovenskej súťaži, ale aj štúdium na vysokej škole.
Ivan Garabáš, Marcel Kavalier a Juraj Kekelák sú žiaci tvrdošínskej Spojenej školy. Všetci študujú odbor mechatronika. Do Strojárskej olympiády na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave sa prihlásili prvýkrát. Výsledok? Majú dve prvé a jedno tretie miesto.
Naprogramovať a vyrobiť
Najskôr museli chlapci prejsť internetovými testami z matematiky, fyziky a strojníctva. Vyhlasovateľ súťaže vybral do finále tých najlepších.
Ivan Garabáš je štvrták. Na súťaž išiel s CNC frézkou a súťažil v kategórii automatizácia, kde získal prvé miesto. "Slúži na výrobu rôznych dielov, reklamných predmetov," hovorí študent. "Dá sa na nej aj sústružiť a vyrábať valcové plochy. Princíp je taký, že si v počítači nakreslím to, čo chcem vyrobiť, naznačím dráhy, kadiaľ pôjde vreteno a vytvorím kód, ktorý nahrám do frézky. Tá podľa neho vyrobí, čo som naprogramoval."
Na podobnom princípe pracuje aj CNC gravírka, s ktorou sa v Bratislave prezentoval Ivanov spolužiak Marcel Kavalier. Súťažil v tej istej kategórii a skončil tretí. "Dajú sa na nej vyrábať aj predmety z tvrdších materiálov, z hliníka alebo iných neželezných kovov," hovorí. "Vyrábal som ju zhruba päť mesiacov. Funguje, ako som si predstavoval."
Testuje záťaž bremien
Výrobkom, ktorý by si zrejme mohol dať aj patentovať, sa na súťaži blysol tretiak Juraj Kekelák. V kategórii aplikovaná mechanika a mechatronika predstavil takzvaný JUT – jednoduchý univerzálny tester, ktorý pôvodne vyrábal pre firmu, v ktorej praxoval.
"Mali problém s tým, že závesné prvky neudržali záťaž, ktorú na ne zavesili," vysvetľuje mladý strojár. "Keď raz takéto bremeno spadlo zamestnancovi na nohu, povedal som si, že skúsim vymyslieť niečo, vďaka čomu by sa takýmto situáciám dalo predísť."
Zámer sa Jurajovi podarilo naplniť presne. Tester môže využívať každá firma, ktorá využíva závesnú techniku. "Testuje, či napríklad reťaz dokáže dostatočne silno uchopiť bremeno a tým zaručiť bezpečnosť pri manipulácii. Takto dokáže otestovať až bremeno do piatich ton."
Šikovnosť chlapcov ocenili pedagógovia z technickej univerzity nielen umiestnením v súťaži. Podanie prihlášok na vysokoškolské štúdium mali zadarmo a všetci sú už na školu aj prijatí.
PUBLIKOVANÉ 21. február 2017