Jana Zvalová, moderátorka: "Ako získať späť drahé kovy zo starých mobilov? Touto otázkou sa zaoberajú mladí vedci na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Testujú metódu, ktorá vo svete existuje zatiaľ len v teoretickej rovine. Pomáhajú im študenti Gymnázia na Metodovej ulici. Spustili zbierku mobilov a počítačov. Nahrávala Elena Jančušková."
Elena Jančušková, redaktorka: "Jódová metóda získavania zlata, striebra, či paládia z elektronických zariadení je vo svet už patentovaná, ale existuje len v teórii. Chemici z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave skúšajú, ako konkrétne sa dá previesť do praxe. Výskum má však aj ekologický cieľ."
Prof. Ján Hýveš, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave: "Podvihnúť povedomie ako dospelej populácie, tak aj stredoškolskej mládeže, že elektronický odpad nie je v tom pravom slova význame odpadom, ale naopak, je to zdrojom surovín, napríklad veľmi drahých kovov."
Elena Jančušková, redaktorka: "Elektronické zariadenia sa už vo svete bežne recyklujú a aj sa z nich získavajú drahé kovy, ale inou metódou. Zjednodušene by sa dalo povedať, že sa pomelú všetky súčasti spolu a až potom sa z nich vyťahuje zlato či striebro. Metóda, akú skúšajú na univerzite v Bratislave spočíva v tom, že najskôr sa oddelia jednotlivé súčasti zariadení a až potom z nich získavajú jednotlivé kovy. A to je podľa prof. Hýveša jednoduchšie a zároveň aj efektívnejšie. Dopĺňa jeho doktorand Kamil Kerekeš."
Kamil Kerekeš, doktorand, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave: "Chceli by sme zlepšiť hlavne tie existujúce technológie, zmenšiť spotrebu chemikálií pri spracovaní, aby to bolo nielen ekologické, ale ešte aj ekonomické."
Elena Jančušková, redaktorka: "V rámci prvých pokusov sa im takto už podarilo získať niekoľko gramov zlata. Na jeden gram zlata však potrebujú asi 50 mobilných telefónov. Preto sa im rozhodli pomôcť aj študenti z Gymnázia na Metodovej ulici v Bratislave, ktoré s univerzitou už roky spolupracuje a zorganizovali tam zbierku mobilov."
Erika Očková, učiteľka fyziky a matematiky, Gymnázium Metodova v Bratislave: "Celá škola je do toho zapojená, decká oslovujú firmy ktoré pracujú s výpočtovou technikou. Pochopili naozaj ekologický význam."
Elena Jančušková, redaktorka: "Deti môžu zbierať aj počítače, monitory, či nabíjačky. Motiváciou je pre nich aj súťaž o tehličku 24-karátového zlata. Či sa pokusy na pôde Slovenskej technickej univerzity v Bratislave osvedčia natoľko, že by sa táto metóda mohla začať používať aj vo veľkom, ukáže až čas."
PUBLIKOVANÉ 27. september 2012