Mobilná aplikácia od Slovákov pomohla zlepšiť výsledky pacientov bez zmenenej liečby
Malé zmeny vo výsledkoch naznačili potenciál. Informatici chcú pomôcť doktorom pri rozhodovaní o terapii.
Mobilné aplikácie v spojení s lekármi dokážu zlepšiť zdravotný stav chorých bez toho, aby museli upravovať liečebný proces. Vyplýva to zo slovenského výskumu, ktorý sledoval vplyv telemedicíny na kvalitu života cukrovkárov. O výsledkoch informovala Slovenská technická univerzita v tlačovej správe.
Okamžité upozornenie doktora
Telemedicínský kit použitý pri výskume (zdroj: STU)
Do projektu sa zapojilo 400 pacientov vo veku od 18 do 50 rokov z celého Slovenska, ktorí dostali takzvaný telemedicínský kit. Obsahoval smartfón, dátový balíček, teplomer a glukomer s Bluetooth pripojením a údaje potrebné na pripojenie do softvéru.
Do mobilu alebo počítača diabetici zadávali osem parametrov – hodnoty glykovaného hemoglobínu namerané z krvi, tlak, užívanie liekov, stravovacie návyky, fyzickú aktivitu, pocitový fyzický stav, hmotnosť a obvod pása. Štandardne sa uvádzajú do diabetického denníka a lekár ich vidí len pri kontrole v ambulancii.
Mobilnú i webovú aplikáciu vyvíjala Fakulta elektrotechniky a informatiky STU v spolupráci s firmami z IKT sektora. „Softvér zadané parametre vyhodnocoval a zaraďoval lekárom do troch pásiem, čím uľahčil ich sledovanie a vyhodnocovanie,“ oboznamuje STU.
Ak sa údaje dostali do červenej zóny, doktor dostal upozornenie o prekročení hraničných hodnôt a zhoršení zdravotného stavu pacienta.
Malý pokrok za krátky čas
Hodnoty glykovaného hemoglobínu u pacientov s diabetom 1. typu po šiestich mesiacoch od začiatku štúdie ukázali zlepšenie zo 7,55 na úroveň 7,21. U pacientov s cukrovkou 2. typu pokles predstavoval zo 6,98 na 6,56.
Ilustračná snímka (zdroj: TASR) „Aj keď sa zdá zlepšenie malé, z medicínskeho hľadiska je to úspech, pretože k nemu došlo za šesť mesiacov a bez zmeny terapie, len s dôslednejším a priebežným zapojením pacientov do manažmentu svojej cukrovky,“ informoval Peter Jackuliak z V. internej kliniky Lekárskej fakulty UK a univerzitnej nemocnice v Ružinove.
Výskum pomohol aj programátorom v oblasti, ako majú vyzerať telemedicínske aplikácie. „Najlepšou cestou je keď spolu komunikujú samotné zariadenia, ako to bolo pri údajoch o tlaku a hodnotách glykémií, ktoré si aplikácia sťahovala z prístrojov sama cez Bluetooth rozhranie,“ skonštatoval Fedor Lehocki z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU.
Vedci chcú preto hľadať ďalšie zjednodušenia pre zadávanie údajov a nové prístupy v analýze dát. Pracovať majú tiež na zefektívnení a zjednodušení práce lekárov. Okrem upozornení na prekročenie hraničných hodnôt plánujú, aby systém ponúkal podporu pri rozhodovaní o terapii.
Autor: L. Kosno