Ľuboš Sarnovský, moderátor: „A teraz vám predstavíme unikátny slovenský vedecký projekt, ktorý môže ovplyvniť zdravie ľudí n a celom svete. Za všetkým stoja sympatické výskumníčky Slovenskej technickej univerzity. Na návšteve bol Daniel Levický Archleb.“
Daniel Levický Archleb, redaktor: „Slovenské výskumníčky skúmali najmä to, ako na nás vplýva umelo farbená kozmetika.“
Jarmila Hojerová, Fak. chem. a potr. techn. STU: „My sme sa zamerali na prienik cez poškodenú kožu, respektíve kožu, ktorá je mierne narušená po holení a depilácii, pretože práve tieto prípravky bývajú často farbené týmito farbivami.“
Daniel Levický Archleb, redaktor: „V týchto laboratóriách slovenské odborníčky skúmali či a do akej miery preniká do kože farbivo pri dlhodobom opakovanom používaní. Výskum sa týkal dvoch farbív – brilantná a patentná modrá. Pri tomto výskume boli použité aj časti uší a prvýkrát aj povrch prasacieho jazyka.“
Jarmila Hojerová, Fak. chem. a potr. techn. STU: „Prasacia koža štruktúrou, chemickým zložením, aj bariérovými vlastnosťami je podobná ľudskej koži.“
Daniel Levický Archleb, redaktor: „V týchto nádobkách sú tenké vrstvy sliznice. Vzniká tak napríklad podobné prostredie, ako keď dieťa líže farbenú lízanku.“
Jarmila Hojerová, Fak. chem. a potr. techn. STU: „Vzhľadom na to, že podslizničná vrstva jazyka je mimoriadne prekrvená, je tu veľké riziko, že nedegradované farbivá prenikajú priamo do krvi.“
Daniel Levický Archleb, redaktor: „Vhodný materiál nie je ľahko dostupný. Nestačí skočiť k mäsiarovi.“
Jarmila Hojerová, Fak. chem. a potr. techn. STU: „Prasatá musia mať vek do pol roka, my musíme do dvoch hodín z bitúnku odobrať prasacie uši, prasacie jazyky, tie uši nesmú byť obarené.“
Daniel Levický Archleb, redaktor: „Výsledky slovenského výskumu farbív na bravčovej sliznici boli okamžite publikované v svetovom odbornom časopise. A možno ovplyvnia európsku legislatívu.“
Lenka Skalická, hovorkyňa ÚVZ SR: „Smernice Európskej únie sa neustále menia a dopĺňajú, takže prostredníctvom laboratórnych vyšetrení ak príde do styku laboratórium s nejakou nebezpečnou látkou, tá látka je okamžite zapracovaná do tejto smernice.“
Daniel Levický Archleb, redaktor: „Cieľ výskumu nie je strašiť, ale navrhovať bezpečné metódy. Napríklad používať namiesto umelých prírodné farbivá.“
Jarmila Hojerová, Fak. chem. a potr. techn. STU: „Farbivá, ktoré sme my používali ako modelové, je veľmi elegantne možné nahradiť extraktom zo sladkovodnej riasy spirulina.“
PUBLIKOVANÉ 16. január 2013