Časť z nich je na výstave v priestoroch The Spot na Námestí SNP v Bratislave, kde si ich možno pozrieť do 18. decembra.
BRATISLAVA. Občianske združenie (OZ) Slovenské planetáriá pokračuje v snahe vybudovať prvé planetárium v hlavnom meste. Za týmto účelom predstavilo v stredu večer (2.12.) architektonické návrhy na realizáciu planetária, ktoré vypracovali študenti Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave.
"Časť z nich je na výstave v priestoroch The Spot na Námestí SNP v Bratislave, kde si ich možno pozrieť do 18. decembra. Radi by sme prezentovali všetky návrhy. Dúfame, že v spolupráci s mestom sa nám to podarí," konštatoval Peter Volek z OZ.
Zároveň pripomenul, že nedávno prezentovaný ideový zámer vybudovať pre verejnosť objekty planetária a mediatéky v rámci projektu River Park 2 spoločnosti Henbury Development namiesto existujúcich objektov Parku kultúry a oddychu (PKO) na dunajskom nábreží technicky presnejšie nepoznajú. Avšak vítajú ďalšiu snahu o vznik planetária, ktorá rozširuje diskusiu o tejto potrebnej vzdelávacej a informačnej inštitúcii pre všetky vekové kategórie.
"Bratislava je jedným z posledných hlavných miest v Európe, ktoré nemá planetárium ani verejné astronomické pracovisko. Pokusy na jeho výstavbu tu boli v 30., 50. a 90. rokoch 20. storočia, no nič sa nerealizovalo. Naopak, v roku 2006 zanikol astronomický klub v PKO, neexistuje krúžková činnosť v Iuvente, zanikli centrá voľného času a iné bývalé voľnočasové aktivity. Záujemcovia o vesmír, kozmonautiku, astronómiu a prírodné vedy sa nemajú kde stretávať. Planetárium má slúžiť na tieto účely ako komunitný priestor," zdôvodnil Peter Volek.
Ďalší člen združenia Juraj Kubica predstavil študentské práce ateliérovej tvorby STU. V zadaní bol návrh projekčnej kopuly s priemerom 15 až 18 metrov na premietanie digitálneho filmového obrazu a sála so 140 sedadlami s možnosťou využitia aj na prednášky a kultúrne programy. Pre planetárium bola určená lokalita na kopci v Mlynskej doline alebo Staré Grunty.
"Je to vhodnejší priestor ako PKO. Ale do úvahy prichádzajú aj iné lokality - Ekoiuventa alebo miesto Ďurkovičovej teplárne, možné sú aj iné voľné priestory - multuplexy v niektorom nákupnom centre. Planetárium ako projekčné premietanie umelej oblohy sa dá realizovať aj vo vnútornom objekte," povedal Kubica.
"Pred komunálnymi voľbami v roku 2014 sme oslovili kandidátov na primátora Bratislavy. Chceli sme, aby sa v prípade zvolenia verejne zaviazali podporiť rozvoj astronómie a výstavbu planetária. Súčasný primátor Ivo Nesrovnal sa pod tento sľub podpísal a zoznámil sa s naším podrobným projektovým zámerom výstavby planetária. Mysleli sme, že týchto verejnoprospešných služieb by sa toho mohla chytiť niektorá kompetentná štátna inštitúcia alebo samospráva. Náš zámer planetária v Ekoiuvente sme predložili ministrovi školstva. Vieme, že takého zariadenie tu chýba. Aj asi 500 škôl v Bratislave a okolí by ho mohlo využiť. No sme otvorení aj pre spoluprácu so súkromným sektorom. Máme vypracované zámery aj na jeho prevádzku," dodal Volek.
PUBLIKOVANÉ 4. december 2015