Jaroslav Zápala, moderátor: „Hovorí sa, že neexistujú zdravé a nezdravé jedlá, ale len zdravé a nezdravé množstvá.“
Martina Šimkovičová, moderátorka: „Takmer o každej potravine koluje veľa mýtov. Napríklad, že mlieko nie je zdravé, z nízkotučného sa chudne a podobne.“
Jaroslav Zápala, moderátor: „Pravda je ale taká, že podobné úvahy dvíhajú odborníkov zo stoličiek.“
Katarína Kulová, redaktorka: „Raňajkujete müsli takmer každé ráno v domnienke, že je zdravé a málo kalorické? Sklameme vás. Ak je miešané zapečené či inak ochutené, obsahuje viac kalórií ako je zdravé a lekári jeho konzumáciu skoro vôbec neodporúčajú.“
Jana Jurkovičová, Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave: „Müsli pre mňa predstavuje takú nie veľmi zdraviu prospešnú sladkosť.“
Ľubomír Valík, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave: „Keď som sa pozeral na zloženie müsli, tak aj mňa samotného prekvapil vysoký obsah sacharidov, cukru.“
Katarína Kulová, redaktorka: „Za müsli podobne ako za čokoládu vďačíme Švajčiarom. Pred sto rokmi ale obsahovali len ovsené vločky, ovocie a semienka. Napriek tomu, že sa zloženie zmenilo, dodnes ich považujeme za zdravé. V balení, ktoré si v obchode kúpite dnes, je už ale dvakrát viac kalórií ako bolo v pôvodnom müsli.“
Ľubomír Valík, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave: „Nie je to úplne dobrý faktor, zvlášť keď zoberieme do úvahy, že väčšina ľudí, aj detí v súčasnosti má sedavé zamestnanie.“
Katarína Kulová, redaktorka: „Zavádzajúce sú aj müsli tyčinky. Najmä tie s jogurtovými a inými polevami sú nabité neznámymi stuženými tukmi a teda aj neznámym obsahom škodlivých transmastných kyselín. Odborníkov však poburujú nielen mýty o müsli, ale aj margarínov, ktoré si mnohí zamieňajú práve so stuženými tukmi. Dnes ich margaríny pritom vraj obsahujú minimálne. No a nepravdy sa vraj šíria aj o nízkotučnom mlieku odsudzovaného len na zafarbenú vodu.“
Jana Jurkovičová, Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave: „Takéto mlieko je skutočne vhodné, pretože ten vápnik, pre ktoré je to mlieko unikátne, to tam zostáva zachované.“
Katarína Kulová, redaktorka: „Podľa prieskumu sa u nás najviac konzumuje polotučné mlieko (85 %). To nízkotučné si kupuje len jedenásť percent Slovákov. A ešte jedna rada na záver. Neverte, že jogurty s nula percentným obsahom tuku vám pomôžu schudnúť. Chýbajúci tuk je totiž často nahradený škrobmi s rovnakým obsahom kalórií.“
PUBLIKOVANÉ 1. jún 2013