Milan Jeluš, moderátor: „Kroky odborníkov, najmä v strojárskej oblasti, vedú do Brna. Zajtra sa tam totiž začína 63. ročník Medzinárodného strojárskeho veľtrhu. Aj keď tento rok je hlavnou krajinou Francúzsko, náš priemysel a zastúpenie slovenských vystavovateľov je každý rok kľúčové. Aké novinky však ponúkne naše zastúpenie a čím sa budeme môcť pochváliť viac povedal Martinovi Jurčovi dekan Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity Ľubomír Šooš, ktorý je zároveň aj prezidentom Zväzu strojárskeho priemyslu.“
Ľubomír Šooš, dekan Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity: „Jeden, ktorý hlavnými konštruktérmi je firma Rošero v spolupráci so Strojníckou fakultou v Košiciach a je to tzv. nízkotlakový mestský autobus. Ten druhý autobus je zase vysokotlakový, pracuje s vysokým tlakom, ale má úplne novú samonosnú karosériu na báze epoxidov, tým pádom vôbec nepotrebuje mať spodné šasi, je veľmi ľahký a má veľmi nízku spotrebu.“
Martin Jurčo, redaktor: „To je práve tá devíza, slovenský vklad do takého toho medzinárodného fóra, aké teda býva v Brne.“
Ľubomír Šooš: „Áno, každý rok aj Zväz strojárskeho priemyslu sa snaží prísť s niečím novým. Okrem týchto autobusov tam budeme mať plne autonómne riadené vozidlo, budeme mať tam nový princíp batériových setov. Myslím si, že tá expozícia Strojárskeho veľtrhu nášho Zväzu strojárskeho priemyslu bude naozaj zaujímavá.“
Martin Jurčo: „Samozrejme reprezentujete aj univerzitu, aj zväz, je to ako keby v jednom. Budú sa tam prezentovať isto aj študenti, ako to býva každý rok.“
Ľubomír Šooš: „Pre mňa je to veľká škola, lebo ako dekan fakulty som aj členom hodnotiacej komisie o zlatú medailu a teda vo veľmi krátkom čase získam informácie o najnovších veciach, o najnovších veciach, ktoré tam budú a už dnes vieme, že z pohľadu výrobných strojov tam budú úplne nové koncepcie obrábacích strojov, ktoré by mali maximálne aj formou rekuperácie využívať alebo optimalizovať využitie energie. Budú tam ďalšie princípy, nové. A preto tam berieme aj študentov, aby aj títo študenti mohli vidieť tieto novinky a skutočne mohli sa s nimi oboznámiť.“
Martin Jurčo: „Vy ste to tak pekne povedali, že to je vlastne naša brána, Slovenska a teda aj fakulty a zväzu, do sveta, je práve v tom Brne. Lebo to je asi to najbližšie, kde je ten svet.“
Ľubomír Šooš: „Jednak je to teritoriálne blízko, jednak je to jazykovo veľmi blízko a ešte je tuná jedna vec. Je to, ja hovorím prameň pre nové informácie, nové inšpirácie jednak pre naše podniky a je to tak isto aj tá brána von a to je získavanie nových zákaziek pre jednotlivé podniky. My, aj Zväz strojárskeho priemyslu chceme pomôcť najmä malým a stredným podnikom, ktoré nemajú možno také veľké finančné prostriedky na organizovanie alebo účasť vo veľkých veľtrhoch. Tieto malé a stredné podniky vedia veľmi operatívne zmeniť aj výrobu, obsah výroby, veľkosť výroby a myslím si, že toto je pre nich veľká inšpirácia.“
Martin Jurčo: „Medzinárodný strojársky veľtrh po kovidovej prestávke žije opäť naplno. A vystavujúcich je toľko, že zaplnili celé výstavisko. Hovorí riaditeľ Medzinárodného strojárskeho veľtrhu Michalis Busios.“
Michalis Busios, riaditeľ Medzinárodného strojárskeho veľtrhu Brno: „Tradičnou súčasťou Medzinárodného strojárskeho veľtrhu je udelenie zlatej medaile. A som rád, že jedným z nominovaných exponátov je vodíkový autobus, ktorý prihlásila Technická univerzita v Košiciach a jedná sa o projekt, v ktorom došlo ku spolupráci medzi Technickou univerzitou a súkromným sektorom.“
Martin Jurčo: „Na veľtrhu budeme môcť vidieť aj tento autobus, dokonca bude aj jazdiť.“
Michalis Busios: „Áno, bude na veľtrhu prítomný. Je to veľmi atraktívne aj pre nás, že tieto inovatívne exponáty sú súčasťou celého veľtrhu a nie je to len maketa, ale živý exponát.“