Ako to bude vyzerať na Mesiaci v Moon village?
Sú už ľudia pripravení na život na Mesiaci? Odborníci z Európskej vesmírnej agentúry (ESA) už majú koncept, podľa ktorého by na tomto vesmírnom telese mohla vzniknúť stála stanica.
Samozrejme, nejde o dedinu v pravom zmysle slova. Moon village je projekt základne, ktorá by mala slúžiť na výskum a vesmírne experimenty. A v budúcnosti aj ako štartovacia stanica pre letecké cesty po slnečnej sústave.
Tento projekt by sa mohol stať realitou do roku 2030. Vedci plánujú, že mesačnú dedinu by mohli postaviť z mesačného prachu roboti a 3D tlačiarne.
Využili by sa teda vlastné prírodné zdroje Mesiaca. Na jeho povrchu by najprv pristal modul, ktorý by sa tam rozprestrel do kupoly. Dedina by mala byť umiestnená v blízkosti pólov Mesiaca, kde sa nachádzajú zdroje vody v podobne ľadu tmavých kráterov. Je tam aj konštantné denné svetlo.
Stála základňa Moon village by sa mohla postaviť aj z materiálov, ktoré sa nachádzajú na Mesiaci
Slovensko na Mesiaci
Na projekte a výstavbe globálnej dediny by sa podľa šéfa ESA mali spolupodieľať viaceré krajiny.
„Výstavba stálej stanice na Mesiaci je zatiaľ len koncept, ale malo by ísť o globálny projekt. Súvisiace články k téme
* Na Mesiaci môže o pár rokov vyrásť základňa pre ľudí
* Prvá slovenská družica poletí do vesmíru v máji 2016, pozrite si animáciu letu
* SR sa bude počas predsedníctva EÚ zaoberať aj kozmickou stratégiou
Zapoja sa Američania, Rusi, Číňania, Japonci, ale aj menšie krajiny, ktoré môžu projektu pomôcť,“ povedal na pôde Slovenskej technickej univerzity šéf ESA Johann-Dietrich Wörner.
Izolácia podľa neho nemá žiadny zmysel a štáty na tomto projekte musia držať spolu.
Spolupráca Slovenska je preto viac než pravdepodobná. Ešte v roku 2010 sme totiž podpísali dohodu o spolupráci s Európskou vesmírnou agentúrou a okolo roku 2020 by sme mali byť riadnym členom ESA.
Prvý projekt Space for Education, Education for Space má pripraviť program vzdelávania našich odborníkov pre vesmírny výskum.
Slovenská technická univerzita má víziu, že by mohla otvoriť intenzívny kurz, prípadne spustiť 2. stupeň štúdia so zameraním na vesmírne technológie a výskum.
Napriek tomu, že projekt Moon village je ešte len v plienkach, Slováci majú čo ponúknuť.
Študovať kozmické technológie zatiaľ nie je kde
Mesiac je náš najbližší sused a vybudovať na ňom základňu bude technologicky aj energeticky menej náročné, ako na Marse.
„Žiadna krajina, ani Nemecko či Francúzsko nedokážu pokryť celú oblasť kozmického výskumu. Nemôžu robiť všetko od rakiet až po výskum. Slovenskí odborníci by mohli pomôcť napríklad s mikroelektronikou,“ myslí si predseda Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity Jakub Kapuš.
Medzinárodná spolupráca môže podľa Kapuša motivovať aj študentov, ktorí pre nedostatok príležitostí v tomto odbore odchádzajú študovať do zahraničia.
„Je to veľmi dobrá cesta, ako udržať a zaujať space inžinierov, ktorí sa venujú týmto technológiám,“ teší sa zo spolupráce s ESA Kapuš.
Dokonca majú niektoré slovenské univerzity záujem otvoriť programy a odbory v oblasti kozmických technológií, čo by mohlo byť prvým míľnikom, ako započať kozmické vzdelávanie na Slovensku.
Letecká fakulta Technickej univerzity v Košiciach už ponúka niekoľko akreditovaných predmetov. V rámci iných odborov sa tak už postupne dajú študovať aj kozmické technológie. Samostatný odbor však zatiaľ neexistuje.
Európska vesmírna agentúra (ESA)
* Je medzivládna organizácia s cieľom podporovať a propagovať výskum vesmíru a vesmírnych technológií v jej členských, resp. spolupracujúcich štátoch.
* Po americkej NASA a ruskej ROSKOSMOS je treťou najvýznamnejšou vesmírnou agentúrou sveta a najväčšou výskumno-vývojovou organizáciou Európy.
* ESA bola založená v r. 1975 podpísaním medzivládneho Dohovoru o založení Európskej vesmírnej agentúry so sídlom v Paríži a s technologickými centrami v Španielsku, Holandsku, Nemecku, Taliansku.
* Od roku 2015 je tvorená 22 členskými štátmi.
* Medzi hlavné aktivity ESA patria: Vedecko-výskumná činnosť, vzdelávacia činnosť, technologický vývoj
* Svoj kozmodróm má ESA v štáte Francúzska Guyana v Južnej Amerike.
PUBLIKOVANÉ 7. máj 2016