Lucia Barmošová, moderátorka: „Je známe, že Slováci v minulosti pomáhali postaviť kadečo, dokonca aj mnohé veľké mestá v Európe, napríklad Budapešť.“
Ľuboš Sarnovský, moderátor: „A zrejme preto sme dostali pozvánku podieľať sa na ďalšej unikátnej stavbe - prvej dediny na Mesiaci.“
Lucia Barmošová: „S ponukou na spoluprácu dnes osobne na Slovensko prišiel riaditeľ Európskej vesmírnej agentúry.“
Ľuboš Sarnovský: „No a naše firmy i odborníci zas ponúkli naozaj špičkové nápady.“
Anton Adamčík, redaktor: „S pozvánkou na spoluprácu pri budovaní mesačnej dediny prišiel šéf Európskej vesmírnej agentúry sem do budovy Slovenskej technickej univerzity.“
Johann-Dietrich Wrner (správne: Johann-Dietrich Woerner), generálny riaditeľ Európskej vesmírnej agentúry (ESA): „Je to pozvanie pre vaše firmy k zaujímavej spolupráci.“
Anton Adamčík: „Ide o spoluprácu obrovského významu, čo ocenil aj minister školstva a rektor univerzity.“
Peter Plavčan, minister školstva SR: „Verím, že toto stretnutie prinesie pre vedeckú komunitu významnú spoluprácu i výmenu skúseností.“
Anton Adamčík: „Slovensko zatiaľ nie je plným členom ESA, napriek tomu sa už podieľa na viacerých projektoch. Tentoraz ide o projekt stavby takzvanej Mesačnej dediny.“
Robert Redhammer, rektor STU BA: „Pre Slovenskú technickú univerzitu je to veľká výzva.“
Jakub Kapuš, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA): „Aby sa Slováci, teda slovenské firmy, slovenskí vedci a študenti mohli zapájať do európskeho kozmického programu.“
Anton Adamčík: „Myšlienka vybudovať mesačnú dedinu je len dva-tri mesiace stará, ale úvahy o nej boli už dávnejšie ako súčasť plánu na kolonizovanie Marsu.“
Jakub Kapuš: „No a Mesiac je takým prirodzeným medzikrokom.“
Anton Adamčík: „Mesačná dedina má byť miestom, kde môže ľudská posádka fungovať bez skafandra a postupne čo najmenej závislá na zdrojoch zo Zeme, či už ide o energie, kyslík alebo potraviny. Ako to zabezpečiť, to boli práve výzvy pre slovenských vedcov.“
Jakub Kapuš: „Už takéto projekty boli aj vybrané a je tam všetko možné, od astrofyziky cez rôzne prístroje.“
Anton Adamčík: „Jeden z nich napríklad rieši otázku takzvaného nekonečného zdroja elektrickej energie.“
Ing. Marián Vojs, PhD, spoluautor projektu STU BA: „Mojej myšlienke transformácie energie z jadrových reakcií priamo na elektrickú energiu.“
Anton Adamčík: „Mesačnými dedinčanmi sa môžu stať niektorí Slováci alebo dokonca aj Slovenky. Napríklad slovenská astronautka Michaela Musilová, ktorá má už pobyt vo vesmírnej stanici natrénovaný zatiaľ v simulovaných podmienkach na Zemi. Teraz už ale pôjde do tuhšieho.“
Mgr. Michaela Musilová, astronautka a astrobiologička SOSA: „Ide tam hlavne o tie ľudské vzťahy a nielen samozrejme tie technológie.“
Anton Adamčík: „A samozrejme o vytvorenie pôdy na pestovanie rastlín, atmosféry a zdrojov energie.“
PUBLIKOVANÉ 5. máj 2016