Na svojich projektoch majú vedci a vedkyne pracovať od 1. januára 2020, no ani 20. apríla stále oficiálne nevedia, či im grantová agentúra VEGA grant udelila a v akej výške.
Ako majú vedci a vedkyne v januári alebo marci ísť na konferenciu, zaplatiť si prieskum alebo nakúpiť laboratórne vybavenie, ak nevedia, na čom sú?
Chemik Szolcsányi považuje zmenu vlády aj nový koronavírus za nesystémové výhovorky a spôsob poskytovania financií úspešným grantom VEGA označuje za principiálne zle nastavený. „Grantovú výzvu zverejňujú v marci, deadline je v apríli. Čiže na napísanie projektu máme niekoľko týždňov. Naproti tomu VEGA mala prakticky rok na zverejnenie definitívnych výsledkov, ktoré však stále nie sú. O financovaní ani nehovoriac. Takto nefunguje asi žiadna grantová agentúra na svete.“
V roku 2016 sme na vedu a výskum dali 0,79 percenta HDP, v nasledujúcom roku 0,88 percenta HDP, čo je menej ako v Maďarsku, Poľsku alebo Česku a menej, ako je priemer Európskej únie na úrovni 2,07 percenta HDP. V roku 2017 dali v Česku na vedu a výskum 1,8 percenta HDP.
O žalostnom podfinancovaní vedy a výskumu na Slovensku sa možno začne hovoriť viac v tomto období, keď Slovensko a celý svet upiera zrak práve na vedcov a vedkyne, aby vyvinuli liek na nový koronavírus, prišli s vakcínou alebo nám povedali, ako sa máme správať a čo nás v budúcnosti z epidemiologického hľadiska čaká.
Szolcsányi hovorí, že taký sentiment chápe, no považuje za „ponižujúce a trápne, aby ľudia potrebovali prírodnú katastrofu na to, aby si uvedomili, že vedci sú užitoční“. „Musela prísť pandémia, aby ľudia konečne pochopili, že všetky tie mobilné telefóny, počítače, videohovory či lieky majú iba vďaka vedcom?“ kladie si chemik rečnícku otázku.
Viac si prečítate na:
https://dennikn.sk/1857598/na-projektoch-maju-robit-od-januara-no-stale-cakaju-na-peniaze-z-grantov-musim-robit-chemicku-prostitutku-vravi-vedec/