Na Slovensko sa vrátila kráľovná nanosveta! Slovenská vedkyňa Mariana Derzsi (39) už pracuje na Materiálovotechnologickej fakulte v Trnave, kde objavuje nové materiály. Niet pochýb, že jej študenti sa budú učiť od svetovej špičky. Mariana totiž spolu s kolegami z Varšavskej univerzity, z Inštitútu Jožefa Stefana v Ľubľane a z Carnegie Institution vo Washingtone publikovala unikátny objav nanorúrok, ktoré sa štruktúrou a zložením líšia od všetkého, čo doteraz svet pod týmto označením poznal. Čo všetko chce sympatická vedkyňa naučiť svojich študentov?
Kým jej kamarátky z detstva sa chceli stať učiteľkami, Marianu (39) bavilo objavovať nové veci a nezľakla sa ani náročných matematických vzorcov. ,,Nikdy som v škole nebola bifľoška, nedokázala som sa učiť od slova do slova a už vôbec som si nepamätala poučky, ktoré sme sa museli učiť naspamäť. Práve naopak, vždy som potrebovala logicky všetkému porozumieť. Veľmi ma bavili vzorce, matematika aj fyzika. Vždy som vedela, že veda je moja budúcnosť," začína svoje rozprávanie sympatická vedkyňa, ktorú fascinuje svet molekúl.
Známa aj v zahraničí
Mariana odišla zo Slovenska pred 10 rokmi. Najskôr strávila rok v Krakove v Ústave jadrovej fyziky a neskôr pôsobila aj na Varšavskej univerzite. ,,Pôsobila som v technologickom laboratóriu, kde sme vyvíjali nové materiály, ktoré by mali unikátne elektrické alebo magnetické vlastnosti alebo by dokonca boli veľmi dobré na skladovanie energie vo forme vodíka. Viem predpovedať, či materiál môže reálne existovať a za akých podmienok," vysvetľuje svoju prácu Mariana. ,,Naším najväčším úspechom je, že nám táto teória pomohla odhaliť veľmi výnimočné materiály, ktoré ešte pred pár rokmi vôbec nebolo možné presne predpovedať," dodáva výskumníčka.
Chce vytvoriť supravodič
Ani doma však vedátorka nemieni zaháľať. ,,Chceli by sme vytvoriť supravodič, čo je materiál, ktorý vedie elektrický prúd bez straty tepla. Obyčajné káble sa zohrievajú, a tým strácajú energiu. Tu by však tá strata nebola. Také materiály už existujú, no fungujú pri extrémne nízkych teplotách až -200 °C. Je to nepraktické, pretože takú zimu nemôžete mať v chladničke. Preto sa snažíme vyrobiť supravodič, ktorý by bol bližšie k ľudským teplotám," prezrádza Mariana, ktorá sa po návrate na Slovensko zamestnala na Materiálovotechnologickej fakulte v Trnave. Tu usilovne objavuje nové materiály a svojim študentom plánuje odovzdať všetky svoje skúsenosti. ,,Chcem, aby mi pomáhali pri výskume. Chcela by som ich naučiť používať metódy kvantovej fyziky, čiže aby vedeli objavovať nové materiály vychádzajúce len zo základných zákonov prírody," dodáva.
PUBLIKOVANÉ 5. február 2018