Iveta Gombošová, moderátorka:
„Na Strojníckej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave vyrobili pomocou 3D tlačiarne respirátor, ktorý dokáže zničiť vírusu na povrchu. Môže sa opakovane používať, a to vďaka vlastnostiam špeciálneho materiálu. Detaily nám priblíži docent Juraj Beniak z STU, dobré ráno.“
Juraj Beniak, Strojnícka fakulta STU v Bratislave:
„Dobré ráno, prajem.“
Iveta Gombošová:
„Priblížme rovno ten špeciálny materiál, z ktorého je vyrobený, spomínaný respirátor, ktorý ste aj doniesli na ukážku.“
Juraj Beniak:
„Je to špeciálny materiál, ktorý je antibakteriálny, má vlastnosti, že už v priebehu niekoľkých hodín dokáže eliminovať baktérie, vírusy, alebo ďalšie nejaké patogénne látky.“
Iveta Gombošová:
„V čom je odlišný od možno iných materiálov, ktoré sa používajú vo výrobe?“
Juraj Beniak:
„Základ tohto materiálu je ako štandardne pri materiáloch, ktoré sa pri 3D tlači používajú, je to termoplastický materiál. Ale dôležitá je zložka, ktorá sa tam nachádza, a to sú nanočastice medi a meď má tú vlastnosť, že eliminuje práve tie látky, o ktorých som hovoril.“
Iveta Gombošová:
„Skúste nám popísať ten respirátor. Čiže vlastne jeho tvar je úplne bežne používaný, alebo ako ste vlastne dospeli k tomu, že vyzerá takto, ako ho vidíme.“
Juraj Beniak:
„My sme nevyužívali, alebo nenavrhovali sme nové respirátory, nový tvar, využili sme bežne dostupné modely, ktoré sú normálne na internete. Pretože sme vyhodnotili, že nie je dôležitý ani tak ten tvar, akurát vlastnosti toho materiálu.“
Iveta Gombošová:
„To sa dá, ale aj ten respirátor by mal chrániť človeka pred koronavírusom. Je tak?“
Juraj Beniak:
„Presne tak...“
Iveta Gombošová:
„A umožňuje to potom ešte nejaký filter, alebo ako to má fungovať?“
Juraj Beniak:
„Za týmto účelom sme, jednak 3D tlač pomocou FDM technológie, to je nanášanie plastových vlákien, má tú nevýhodu, že v tých špárach, ktoré sa tam nachádzajú, ten materiál je pórovitý a môžem ukladať baktérie, vírusy, alebo pot z tváre toho človeka. Riešili sme to, ako toto odstrániť a ako odstrániť takisto problém filtrov, ktoré sú bežne u respirátorov FFP3 a 3, a to, že pri nádychu síce ten vzduch sa filtruje, ale pri výdychu už vychádza v tej forme, ako ho vydychujeme. Čiže sme sa zamysleli nad týmito dvomi vecami. Problém pórovitosti materiálu sme síce nevylúčili, ale využívame špeciálny antibakteriálny materiál, ktorý už v priebehu ôsmich hodín dokáže až na 98 %percent eliminovať baktérie a do 24 hodín až 99,99 percenta, na to existujú dve štúdie vo svete, ktoré boli robené. Takisto filter, ktorý je obsiahnutý vo vnútri je z netkanej textílie a táto textília obsahuje reťazce, respektíve vlákna striebra a striebro je znovu antibakteriálne.“
Iveta Gombošová:
„Keď je taký skvelý, aspoň to, ako to opisujete, ako často sa môže používať, alebo ako dlho vydrží, keď teda aj zabíja tie vírusy, dokonca chráni pred baktériami. Tak ako to je?“
Juraj Beniak:
„Tá samočistiaca funkcia je v priebehu tých 8 až 24 hodín, ale doporučujeme naozaj, aby sa tam robila klasická dezinfekcia a očista ako hocijakého iného zdravotníckeho materiálu a je tam aj napísaný, alebo je k tomu protokol, akým spôsobom pristupovať k tomu. Čiže využívať normálne antibakteriálne látky tak, aby sme dokázali dezinfikovať tento materiál.“
Iveta Gombošová:
„Ja pozerám aj na tieto okuliare, ktoré ste vlastne tiež priniesli na ukážku. V čom je ich výhoda a prečo ste sa vlastne zamerali a vyskúšali aj tlač takýchto 3D okuliarov?“
Juraj Beniak:
„Strojnícka fakulta STU v Bratislave sa už od začiatku zapája do všeobecných výziev, ktoré sú a jednak tlačíme štíty pre zdravotníkov, ale takisto bola požiadavka, že tie štíty sú dosť veľké a ťažko sa s nimi pracuje. Preto naši doktorandi na Strojníckej fakulte naozaj vyvinuli tieto okuliare, ktoré sa na jedenkrát dajú vytlačiť, sú veľmi flexibilné a z toho dôvodu vlastne sme pristúpili aj k ďalším veciam. Takisto pracujeme napríklad na vývoji dýchacieho prístroja, aby sa dal použiť v čase núdze.“
Iveta Gombošová:
„Všetko to znie veľmi zaujímavo aj nápomocne a čo s tým teraz, kedy to možno že budeme vedieť používať v praxi, či ste v rokovaní s nejakými možno predstaviteľmi štátu, aby sme to mohli mať.“
Juraj Beniak:
„Tieto inovácie sa snažíme teraz dať na nejakú novú úroveň. Už po zverejnení prvých týchto výsledkov, ktoré máme, sa nám hlásia aj z priemyslu a chceli by sme, alebo už máme pripravenú koncepciu na vlastný materiál, pretože ten materiál, ktorý máme teraz, sa nevyrába na Slovensku. A ako vieme, tak všetky štáty si svoje zdroje teraz chránia a prakticky zamedzujú vývozu materiálu alebo zdravotníckeho materiálu, hocijakého materiálu mimo svojej krajiny. Preto sa snažíme vyvinúť vlastný materiál a takisto už rokujeme s niektorými firmami, že by sa to nevyrábalo pomocou 3D tlače, lebo je to časovo náročné a aj štruktúra aj tvar toho nie je taký, aký by mal byť, ale chceli by sme to pomocou vstrekolisov vyrábať tak, aby sme dokázali napríklad tisícky kusov denne vyrobiť. Čiže do formy odstrekovania tento špeciálny materiál.“
Iveta Gombošová:
„Tak vám držíme palce, aby to vyšlo, ďakujeme, že ste nám prišli porozprávať, je to veľmi zaujímavé. To bol Juraj Beniak zo Slovenskej technickej univerzity a rozprávali sme sa o veľmi nápomocných respirátoroch, ktoré dokážu ničiť baktérie.“
PUBLIKOVANÉ 6. apríl 2020