Bratislava 10. septembra (SkolskyServis.sk) - Európska aliancia pre inovácie zriadila na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave regionálnu pobočku. „Súčasná situácia v Európe a vo svete si vyžaduje inovácie. Európska aliancia pre inovácie je jedinečná, pretože buduje komunity - spája vlády, priemysel, výskumné inštitúcie a jednotlivcov s potenciálom pre rozvoj inovácii a ich aplikáciu v praxi. Najlepší jednotlivci sú tí, ktorí sú odborne pripravení. A takúto prípravu zabezpečujú v prvom rade univerzity. Práve univerzity sú motorom nových ideí, preto sme si vybrali za sídlo pobočky Slovenskú technickú univerzitu,“ povedal Imrich Chlamtac, prezident Európskej aliancie pre inovácie.
„Veda a výskum patria na univerzity. A univerzitný výskum je zdrojom inovácií. Potvrdzuje to aj zriadenie regionálnej pobočky Európskej aliancie pre inovácie priamo na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. STU má skúsenosti s prenosom poznatkov z vedeckého prostredia do praxe, podporuje vznik spin-off spoločností na základe výskumu vedcov. Transfer poznatkov do praxe však musí byť celospoločenskou prioritou, ak chceme udržať konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky,“ hovorí rektor STU Robert Redhammer.
Pobočka EAI SK bude podporovať a propagovať transfer poznatkov do praxe práve ako celospoločenskú prioritu. Bude „sieťovať“ odborníkov - podnikateľov a vedcov v rámci krajiny aj v rámci Európy. Medzi jej priority patrí aj spolupráca s domácimi malými a strednými podnikmi.Na pobočku sa môžu obrátiť firmy či vedci, ktorí majú záujem o uplatnenie inovácií na základe výskumu v praxi. Pobočka vznikla na základe memoranda o splupráci, ktoré vlani podpísali rektor STU Robert Redhammer a prezident EAI Imrich Chlamtac.
Po pobočke v Taliansku a v Belgicku ide o prvú pobočku v regióne Strednej a Východnej Európy. EAI má viac ako 200 členov - univerzity, výskumné inštitúcie aj privátne firmy predovšetkým v Európe, ale aj v Ázií či v Severnej Amerike. Vďaka EAI je tak v kontakte viac ako osem miliónov vedcov, inovátorov a biznismenov. To prináša veľký potenciál pre prenos poznatkov z akademickej pôdy do ekonomickej praxe.
Cieľom členov EAI je posilnenie konkurencie schopnosti Európy na základe inovácii a podpora vzniku inovatívnych start-upov a spin-offov zriadených na základe výskumu na akademickej pôde. EAI sa zameriava najmä na inovácie v oblasti informačných technológii, v oblasti výskumu nových materiálov, ale aj v oblasti biotechnológií.
Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU) je modernou, výskumno-vzdelávacou inštitúciou. V roku 2013 riešila 212 výskumných projektov pre priemysel a 471 výskumných projektov z grantov. Ročne študuje na STU 17-tisíc študentov. Tí patria na trhu práce k najvyhľadávanejším a ich nástupne platy k najvyšším.
PUBLIKOVANÉ 10. september 2014