Na STU otvorili laboratórium s elektrónovým mikroskopom
[Rádio Slovensko, 12:00 18/10/2015]
Peter Kollárik, moderátor: "Vlákna z antibakteriálnymi účinkami v oblečení či prípravky na umývanie okien, ktoré vytvárajú odolnosť voči mrazu a zahmlievaniu - aj takto sa využívajú voľným okom neviditeľné nanočastice. Na Slovenskej technickejuniverzite otvorili laboratórium s elektrónovým mikroskopom, ktorý vďaka svojmu rozlíšeniu umožňuje vedcom skúmať objekty miliónkrát menšie ako ľudský vlas. Prístroj je svojím vybavením jedinečný nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe."
Andrea Púčiková, redaktorka: "Vlastnosti materiálu neovplyvňuje iba chemické zloženie, ale aj jeho veľkosť. Práve malé, voľným okom neviditeľné nanočastice môžu mať špecifické vlastnosti, a byť tak užitočné v praxi. Na príklade vysvetľuje vedkyňa Viera Skákalová."
Viera Skákalová, vedkyňa: "Častice, ktoré majú isté veľkosti, napríklad stovky nanometrov, ktoré sú presne v rozmedzí vlnenia ultrafialového žiarenia, ktoré vyžaduje Slnko, ako to máme mať ako ochranný prostriedok, tieto nanočastice v kozmetike natrieme na pokožku a absorbujú toto žiarenie."
Andrea Púčiková: "Nanočastice sa tiež dajú využiť vo farmaceutickom priemysle pri výrobe oblečenia, ktoré môžu chrániť pred vodou, alebo mu prepožičať antibakteriálne účinky. Vedec Marián Veselý."
Marián Veselý, vedec: "Takisto je snaha elektronické súčiastky zmenšovať do nanorozmerov. Tie aplikácie sú prakticky možné vo všetkých oblastiach využitia v spoločnosti, v priemysle."
Andrea Púčiková: "Práve nový mikroskop dovoľuje vedcom skúmať vlastnosti nanočastíc, ktoré sú miliónkrát menšie ako ľudský vlas. Rektor Slovenskej technickej univerzity Robert Redhammer."
Robert Redhammer, rektor STU: "Toto je zariadenie, alebo zariadenia, ktoré nám umožňujú analyzovať látky na absolútne atomárnej úrovni, polohu tých atómov, ich vzájomnej väzby, chémiu, kryštalografickú štruktúru. Predpokladáme, že akékoľvek materiály sa tu budú skúmať, prinesú nový pohľad na vec a nové poznanie."
Andrea Púčiková: "Samotný mikroskop stál okolo 3 miliónov eur a univerzita naň využila peniaze z európskych fondov, štátneho rozpočtu i z vlastných zdrojov. Andrea Púčiková, RTVS."