Odpoveď na globálne problémy sveta ako nedostatočný prístup ku vzdelaniu, informáciám, civilizačné choroby, detská úmrtnosť či dlhodobo udržateľný rozvoj hľadá aj technologická súťaž Imagine Cup.
BRATISLAVA 26. júna (WBN/PR) - Slovenskí vysokoškoláci opäť potvrdili, že majú potenciál kreatívne uvažovať a pomocou najnovších technológií dokážu navrhnúť zaujímavé a inovatívne riešenia. Do slovenského finále najväčšej technologickej súťaže sa zapojilo 7 projektov, ktoré spájala spoločná téma riešenia globálnych problémov. Na svetovom finále v Austrálii bude Slovensko reprezentovať tím OwNet zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
Odpoveď na globálne problémy sveta ako nedostatočný prístup ku vzdelaniu, informáciám, civilizačné choroby, detská úmrtnosť či dlhodobo udržateľný rozvoj a mnohé ďalšie hľadá aj technologická súťaž Imagine Cup. Najväčšia súťaž svojho druhu pre študentov bude mať na svetovom finále aj slovenské zastúpenie. Na lokálnom finále, ktoré sa uskutočnilo včera porota vybrala tím OwNet s rovnomenným projektom, ktorý našu krajinu bude reprezentovať na svetovom finále v Austrálii v kategórii Software Design.
Cieľom víťaznej aplikácie je zlepšiť prístup k informáciám a prispieť k rozvoju vzdelávania tam, kde je to potrebné. OwNet zlepšuje prístup k internetu v oblastiach s obmedzenými možnosťami, ako napríklad v rozvojových krajinách alebo lokalitách so slabším alebo pomalším internetovým pokrytím. Pomocou vlastných algoritmov pre re-fatching a caching umožňuje rýchlejšie prehliadanie stránok a prezeranie webového obsahu aj offline, okrem iného k tomu využíva aj Microsoft SQL Server.
Ow Net dovoľuje pristupovať k informáciám aj vtedy, keď je internetové pripojenie pomalé alebo je používateľ dočasne bez pripojenia. Tím aplikáciu už otestoval na dvoch stredných školách na Slovensku a na strednej škole v meste Nanyuki v africkej Keni. V oboch prípadoch sa stretol s pozitívnou odozvou. OwNet tím vybrala včera porota zložená z novinára, IT profesionála, komerčných firiem, a zástupcu akademickej sféry.
„Pri výbere projektu sme zvažovali niekoľko možností, ale nakoniec sme sa rozhodli pre riešenie uľahčujúce prístup k internetovému obsahu tam, kde sú možnosti obmedzené. Sme radi, že prostredníctvom súťaže Imagine Cup môžeme reprezentovať náš nápad a Slovensko a do Austrálie sa už veľmi tešíme“, povedal člen víťazného tímu OwNet, Marek Láni.
Cieľom súťaže Imagine Cup je podporovať inovatívne nápady študentov a pomôcť im v ich realizácii do praxe.
Minulý rok sa do nej zapojilo vyše 350 000 študentov zo 183 krajín a slovenský tím vo veľkej konkurencii obsadil 3. miesto. Tento ročník sa nesie pod heslom: Predstavte si svet, v ktorom technológie pomáhajú vyriešiť tie najťažšie problémy. Víťazné práce študentov obsahujú hodnotné a hlavne reálne celosvetové riešenia. Na svetovom finále sa v 8 kategóriách nehodnotí iba kvalita návrhu hardvéru a softvéru, ale aj ich funkcionalita, dizajn a v neposlednom rade aj to, ako študenti dokážu svoje riešenie odprezentovať pred porotou. Súčasťou celosvetovej poroty bola už dva krát aj Prof. Ing. Mária Bieliková, PhD. z Fakulty Informatiky a informačných technológií STU v Bratislave, Slovensko bude zastupovať aj na svetovom finále v júli v Austrálii.
„Rozvoj a podpora inovácií je pre spoločnosť Microsoft jedna z hlavných priorít. Som rád, že zastrešujeme podujatie, kde technologicky zdatní študenti prezentujú riešenia, ktoré môžu pomôcť všetkým. A čo ma teší ešte viac, je to, že svet aj tento rok bude môcť vďaka Imagine Cupu spoznať nápady našich slovenských študentov,” povedal Peter Čerešník, generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft Slovakia.