Anna Šípošová, moderátorka: „Kým na základných a stredných školách sa štrajkuje, na vysokých školách sa normálne učí. Do štrajku sa zapojilo len päť percent ich zamestnancov. Aj vysokoškolskí učitelia sa však dlhodobo sťažujú na svoje platy, zároveň však neveria, že by im vláda mohla pridať. Pokračuje Peter Hanák.“
Peter Hanák, redaktor: „Napriek tomu, že školskí odborári bojujú za zvýšenie platov v celom školstve, vláda po prvom štrajku ponúkla päťpercentné zvýšenie všetkým, okrem vysokoškolských učiteľov. Tí preto nepočítajú s možnosťou, že by im vláda mohla zvýšiť platy. Možno aj preto na našej najväčšej vysokej škole, Univerzite Komenského v Bratislave, štrajkuje len zlomok zamestnancov - necelé dve percentá. Predseda odborov na Univerzite Komenského Alexander Kurtanský.“
Alexander Kurtanský, predseda odborov na Univerzite Komenského: „Zamestnanci, hlavne vysokoškolskí učitelia, sú v istej skepse. Po istých skúsenostiach od roku 1990 majú taký dojem, že štát nepočíta ako keby so zvyšovaním miezd na vysokoškolských učiteľov.“
Peter Hanák, redaktor: „Podobná situácia je na Slovenskej technickej univerzite. Predsedníčka odborov STU Anna Ujhélyová.“
Anna Ujhélyová, predsedníčka odborov STU: „Zo zamestnancov evidovaných na STU, ktorých je tritisíc päťdesiatštyri, sa do štrajku zapojilo osemdesiatjeden ľudí, čo je dve celých šesťdesiatpäť percent.“
Peter Hanák, redaktor: „Vysokoškolskí študenti ale svojim pedagógom odkazujú, že ak žiadajú vyššie platy, mali by o ne aj zabojovať.“
Vysokoškolský študent: „Neviem, či by chceli väčšie platy. Podľa mňa majú to tu v pohode, lebo však keby chceli, tak idú štrajkovať aj oni asi.“
Vysokoškolský študent: „Proste máme pár učiteľov, čo nám sami hovorili na hodinách, že nie sú spokojní úplne s tým platom. Myslím si, že by mali aj oni sa trošku postaviť voči tomu.“
Vysokoškolská študentka: „Vysoká škola je rozdielna od základných škôl, ale že majú aj mimoškolské aktivity, takže možno je to aj tým, že to nepotrebujú až tak nutne ako základoškolskí a stredoškolskí učitelia.“
Peter Hanák, redaktor: „Vysoké školy sú však financované inak ako stredné či základné. Pedagógovia tak majú na výplatných páskach viac. Dôvodom sú osobné príplatky za rôzne projekty. Rektor Slovenskej technickej univerzity Robert Redhammer hovorí, že s ministerstvom školstva budú hovoriť skôr o návrhu celkového financovania vysokých škôl.“
Robert Redhammer, rektor Slovenskej technickej univerzity: „Zatiaľ nie je nálada na štrajk na vysokých školách. To možno tá finančná situácia na úrovni učiteľov vysokej školy nie je taká kritická, ako je na úrovni základných a stredných škôl. Vysoké školy sú ináč financované. My dostaneme balík a musíme sa starať. Tie čísla ešte nie sú. Takže jednotlivé vysoké školy sa k tomu ešte nevedeli postaviť.“
PUBLIKOVANÉ 28. november 2012