Roky však plynú ako voda v Malom Dunaji a s nimi prichádza aj zmena klímy či iné faktory, ktoré národnú prírodnú rezerváciu ohrozujú. Prítok z Malého Dunaja sa zmenil a mokradiam hrozil zánik. Preto vznikol projekt Zlepšenie stavu mokrade NPR Klátovské rameno, spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu a nórskych fondov. Združuje odborníkov z rôznych oblastí.
"V minulosti bolo rameno napájané vodou z Malého Dunaja, ale po povodniach začiatkom 20. storočia bolo od rieky odrezané hrádzou. Odvtedy je zdrojom vody v jeho hornej časti len priesak z podzemnej vody, nižšiu časť zásobuje hlavne odvodňovací kanál Gabčíkovo – Topoľníky. Vďaka priesakom z podzemných vôd je voda v ramene veľmi čistá, avšak jej množstvo nestačí na zásobovanie, preto je jeho horná časť v dĺžke 700 m úplne suchá a ďalších 10 km toku sa striedajú suché časti s bezodtokovými jazerami," uviedla Tatiana Zaťková z STU.
Hydrotechnici z STU preto pracovali na spôsobe, ako dostať do ramena viac vody a vyčistiť ho od sedimentov bez bagrovania. Jednoducho - aby sa do ramena opäť dostala voda z Malého Dunaja. "Dotácia by sa nerealizovala priamym napúšťaním, ale nepriamo, a to tak, že horný vyschnutý úsek by sa využil na filtráciu vody z Malého Dunaja do ramena,“ uviedol profesor Andrej Šoltész.