Chladné miestnosti s antikorovými nádržami a drevenými sudmi rozvoniavajú medom. V každej sa tak trochu čaruje - či už s vodou, bylinkami, kvasinkami, ale najmä s časom.
Presná receptúra je tajomstvom medovinových kulinárov. Výsledkom je medovina - prastarý nápoj, ktorý pôvodne vytvorila príroda dávno pred stvorením človeka.
Včely si kedysi budovali svoje domovy v dutinách stromov - afrických baobabov, kde sa med počas obdobia dažďov zmiešaval s vodou. Spolu s účinkom všadeprítomných kvasiniek vznikol prvý alkoholický nápoj na svete. Dnes je jeho výroba umením.
Umenie
Základom medoviny je med a voda, ktoré sa zmiešajú vo veľkom kotle. Pre Pavla Kudláča, jedného z majiteľov firmy, ktorá už šesť rokov vyrába medovinu, je ideálny pomer pol kila medu na jeden liter medového roztoku. Pri predstave, že včely na produkciu pol kila medu musia nalietať sedemdesiattisíc kilometrov a opeliť dva milióny kvetov, pochopíme, prečo sa medovina nevyrába vo veľkom.
„Med sa v kotle zmieša s vodou a mierne zahreje - pasterizuje, čo je šetrnejšie, ale aj technologicky náročnejšie ako klasické varenie,“ opisuje Kudláč výrobu.
Následne sa medový roztok presunie do kvasných nádrží, do ktorých sa pridá vínna kvasinka, a pri nízkej teplote okolo sedemnásť stupňov Celzia kvasí niekoľko týždňov. „Až kým nedosiahne 13,5 percenta alkoholu,“ ochutnáva Kudláč medový burčiak. „V tomto štádiu chutí výrazne medovo, avšak osviežujúco. Časom sa zaguľatí a nebude taká ostrá.“
Medovina sa ďalej stočí do zrecích nádob alebo sudov, kde sa môžu pridať ešte koreniny a bylinky. Ich presné zloženie, pomer a čas macerácie si každý výrobca prísne stráži. „V ďalších nádobách medovina zreje niekoľko mesiacov, výnimočne i rokov. Tu ju už len kontrolujeme a degustujeme. Dostáva svoju hladkosť a plnosť,“ dodáva Kudláč.
Najlepšia je krištáľovo čistá. Z pohára po zakrúžení prenikajú do nosa jemné vône medu, prípadne byliniek, lúčnych kvetov, ovocia alebo aj korenín. Ich pomer je vyvážený, rovnako ako chuť v ústach. Taký pocit by ste mali mať po vypití dobrej medoviny v ústach. „Váš jazyk je najdôležitejším barometrom kvality,“ radí odborník, ako si vybrať svoju medovinu.
Zdravá?
O tom, že med - hlavná zložka medoviny - má liečivé účinky, sa vedelo už po stáročia. Jeho antimikrobiálny a antioxidačný účinok potvrdila i moderná veda. Hoci pri výrobe medoviny má nezastupiteľné miesto, medovina je alkoholický nápoj a jej nadmerné pitie skôr ublíži, ako pomôže. V primeranom množstve však môže mať skutočne priaznivý vplyv na naše zdravie.
Potvrdzuje to aj štúdia oddelenia výživy a hodnotenia potravín na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a firmy Včelco. Medovina Včelovina a Prešporská medovina obsahovali fenolové látky a flavonoidy.
„Tieto látky sú prírodné bioaktívne zlúčeniny a vykazujú viaceré biologické účinky, najmä antioxidačné, antimikrobiálne, protizápalové, kardioprotektívne i protirakovinové,“ uviedol docent Ernest Šturdík. Množstvo fenolových látok nachádzajúcich sa vo vzorkách medovín je podľa štúdie porovnateľné s ich hladinami v bielych vínach a zároveň je dvoj- až trojnásobne vyššie, ako je ich priemerný obsah v pive.
V rámci antimikrobiálnych účinkov odborníci zistili, že vzorky majú brzdiaci účinok na tri testované patogény, z ktorých jeden bol zlatý stafylokok. Medovinu chcú skúmať aj naďalej. Chceli by zistiť, či sa zdraviu prospešné látky dokážu uplatniť aj priamo v našom organizme.
Každý podľa gusta
Medovina sa vyrába na celom svete, všade však chutí inak. Závisí od medu, druhu kvasinky, spôsobu zrenia, teploty kvasenia a pridaných zložiek. Američania používajú napríklad pomarančový med, pridávajú aj ovocné šťavy. Ich medovina je často oveľa suchšia. Poliaci uprednostňujú aromatický pohánkový med.
Slovenská medovina je sladká, čo súvisí aj s našou legislatívou. „Nemôže byť suchšia ako 60 gramov zvyškového cukru po prekvasení. To už je ako sladké víno,“ hovorí Kudláč. Paradoxne, práve vďaka prísnejšej legislatíve a tradičnému spôsobu výroby patrí slovenská medovina k tým najkvalitnejším. Potvrdzujú to mnohé ocenenia.
Na septembrovom 43. ročníku svetového vedeckého kongresu včelárov v ukrajinskom Kyjeve získali slovenské medoviny viacero ocenení. Slováci si z Ukrajiny odniesli aj cenu Najlepšia medovina na svete - spomedzi vystavovateľov zo sedemdesiatich krajín ho porota prisúdila slovenskej Včelovine špeciál.
Má zlatistojantárovú farbu, vôňu po medovom pláste, príjemne medovú chuť s jemným tónom vanilky, čokolády a sušenej slivky. Vyrobená je z troch druhov medu - lipového, repkového a zo slnečnicového. „Je to tradičná medovina bez pridania korenín či bylín. Zreje špeciálnym spôsobom, s dotykom dubového dreva, preto v nej cítiť len samotnú prírodu,“ chváli sa jej výrobca Kudláč.
Medový nektár bol v dávnych časoch vyhradený antickým bohom, kráľom a hrdinom v bojoch. Považovali ho za zdroj múdrosti, lásky, odvahy a sily. U starých Slovanov patril k symbolom hojnosti. Bol označovaný za afrodiziakum a mladomanželom vraj zaručoval plodnosť. Či to tak skutočne je, veda zatiaľ nepotvrdila. Bez ohľadu na to však platí - ak pijete s mierou, nemôže uškodiť.
Praktické rady
Najlepšia je medovina vychladená na 12 až 16 stupňov. Jej vôňa vyznie v tulipánových pohároch na stopke. Počas chladných mesiacov sa medovina môže zohriať na 55, maximálne však na 60 stupňov Celzia, v opačnom prípade sa spení, vyprchá z nej alkohol a stratia sa aj chuťové vlastnosti.
Zohriata medovina sa podáva v pohároch na whisky. Zohrievaním postupne uniká aj vôňa, takže je dobré medovinu ihneď vypiť. Preto sa neodporúča medovinu zohrievať do zásoby.
Ak doma skladujete fľašu medoviny, uložte ju na tmavé a suché miesto. Rokmi zreje, tak sa jej starnutia neobávajte. Po otvorení ju zazátkujte a držte v chladničke. Na kvalite nestratí ani po mesiaci.
PUBLIKOVANÉ 24. október 2013