PUBLIKOVANÉ 24. jún 2009
Minister školstva SR Ján Mikolaj chce z 33 slovenských vysokých škôl (VŠ) vyčleniť na základe práve prebiehajúcej komplexnej akreditácie špičkové školy. Pripustil, že najslabšie by mohli časom zrejme zaniknúť. Komplexná akreditácia, ktorá by mala byť ukončená na jeseň, rozdelí školy na univerzity, vysoké školy a odborné VŠ. Na Slovensku má v súčasnosti pomenovanie univerzita v názve 18 vysokých škôl, o ten však môžu niektoré školy prísť.
"V súčasnosti už nie je taký dôležitý počet škôl ako ich kvalita. Je dôležité, aby sme mali špičkové univerzity, tie nám viac-menej chýbajú," povedal TASR Mikolaj. Pred časom avizoval, že od výsledkov akreditácie bude pravdepodobne závisieť aj balík peňazí, ktorý školy dostanú.
Podľa doterajších hodnotení Akreditačnej komisie (AK) niektorým univerzitám reálne hrozí, že by prišli o svoj titul a zostali by v kategórii vysoké školy. Minister Mikolaj však sľúbil školám rok, aby nesplnené kritériá dobehli. Zároveň sa vyjadril, že ak by bola univerzita preradená medzi VŠ, titul vo svojom názve by nestratila.
Na Slovensku pôsobí 20 verejných, desať súkromných, tri štátne a jedna zahraničná VŠ. Hodnotiace správy Akreditačnej komisie pozná už niekoľko z nich. Členovia AK doteraz konštatovali, že kritériá univerzity spĺňa Univerzita veterinárskeho lekárstva v Košiciach, Technická univerzita vo Zvolene, Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, Univerzita Komenského a Slovenská technická univerzita v Bratislave.
Minimálne jedno zo šiestich kritérií nesplnila Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Žilinská univerzita a bratislavská Ekonomická univerzita (EU).
EU nedokázala splniť kvantitatívne kritérium, teda počet žiakov na profesorov, docentov a odborných asistentov.
"Ekonomická univerzita v Bratislave má štatút univerzity aj po hodnotiacej správe a predpokladáme, že takýto výsledok bude aj po komplexnom zhodnotení činností univerzity ako konečný záver akreditácie," uviedol pre TASR rektor EU Rudolf Sivák. Pripomenul, že EU prekročila všetkých päť zvyšných kvalitatívnych kritérií úrovne vedy, výskumu, publikačnej činnosti a doktorandského štúdia.
Rektor najstaršej Univerzity Komenského František Gahér konštatoval, že pre neho pozitívna správa AK nebola prekvapením. "My sme to očakávali, kto iný by mohol byť univerzitou, ak nie my," povedal TASR.
Podľa hodnotení by medzi VŠ mala byť začlenená Vysoká škola múzických umení, Vysoká škola výtvarných umení a Akadémia Policajného zboru v Bratislave.
Hodnotiace správy Akreditačnej komisie nadobudnú svoju platnosť až potom, čo ich odobrí minister Mikolaj.
"Školy majú právo vyjadriť sa k záverečnému stanovisku akreditačnej komisie, ak by aj potom boli rozpory, ministerstvo školstva môže obidve strany pozvať a zaujať stanovisko," upozornil šéf rezortu.
Akreditačná komisia komplexne posudzuje a hodnotí vzdelávaciu, výskumnú, vývojovú, umeleckú, tvorivú činnosť VŠ. Do úvahy berie jej dlhodobý zámer, ako aj personálne, technické či informačné podmienky. Komplexná akreditácia sa realizuje v šesťročných intervaloch.