PUBLIKOVANÉ 4. október 2011
O ochranu svojho vynálezu žiada len 200 slovenských subjektov za rok.Bratislava - Kým v zahraničí zúria patentové vojny, v ktorých lietajú milióny eur, na Slovensku sa nápad nevie presadiť. Podľa aktuálnych údajov si totiž Slováci podávajú len necelých 200 žiadostí o patent ročne, čo je v porovnaní s inými krajinami relatívne málo. Navyše, patent naozaj získa maximálne len pätina žiadateľov. "Z dlhodobého hľadiská nie je veľmi čím sa chváliť," komentuje situáciu Darina Kyliánová, predsedníčka Úradu priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky.
Tvrdé lekcie
Výsledkom je, že v registri je aktuálne platných vyše 11-tisíc patentov, no sSováci z nich vlastnia menej ako päť percent. Dokonca sa tento rok počet prihlásených slovenských patentov znížil o tri percentá. Pod nízke zastúpenie Slovákov sa podpisuje viacero faktorov skeptický pohľad na aktuálny stav ochrany duševného vlastníctva či finančná náročnosť udržiavania ochrany nápadov. "V súčasnosti prevažuje názor nechrániť vynález. Vymožiteľnosť práva, špeciálne na Slovensku, je totiž nulová," poznamenáva Ján Cvengroš z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity.
Slabé šance
Navyše, podľa jeho slov, ak by si chceli svoje vynálezy chrániť celosvetovo, vyšlo by ich to na milióny eur, čo si ani výskumné inštitúcie, ani individuálni vynálezcovia nemôžu dovoliť. Zároveň pre samotné firmy v snahe inovovať je preto často pohodlnejšie siahnuť po overenom know-how. "No nie vždy je všetko zo zahraničia najlepšie," uvádza Vladimír Lukáč, generálny riaditeľ firmy ETOP Trading, ktorá i vďaka jeho vynálezom je subdodávateľom spoločností ako Nokian, KIA či Emerson Electric. Malý počet našich patentov je len jedným z problémov inovatívnosti na Slovensku. Druhým je skutočnosť, že ak aj vynálezca patent získa, šanca dosiahnuť komerčný úspech je minimálna. "Ak človek príde s niečím novým a nemá zázemie rozbehnutej firmy, tak je to bieda. Banka sa vám vysmeje, firmy vypoklonkujú," uvádza spomienky na začiatky Jaroslav Kuracina, konateľ banskobystrickej spoločnosti Grand Power. Podľa samotných vynálezcov nepomáhajú ani všetky štátne vízie. "Presadiť vynález nepomáhajú ani mnohostranové inovačné stratégie," pridáva skúsenosť vynálezca Ľubomír Kurpel z trenčianskej spoločnosti Konštrukta Industry a držiteľ viacerých patentov v strojárskej oblasti.
Úspech nakoniec
Oba príbehy spája, že úspech sa nakoniec dostavil. Grand Power zamestnáva 60 ľudí a vyváža zbrane do desiatok krajín vrátane Thajska či Filipín. Patenty Ľubomíra Kurpela sa uplatňujú v strojárstve v Japonsku či USA. No v týchto prípadoch ide skôr o povestné výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo. "Kto pracuje v rámci pracovnej zmluvy, toho vynález sa uplatní. No individuálni to majú skutočne ťažké," potvrdzuje tvrdý údel "garážových vynálezcov" Július Šípoš, hovorca Úradu priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky.
Prekážky pri uplatnení vynálezov
Nízka vymožiteľnosť práva Finančná náročnosť udržiavať platný patent Neochota investorov financovať nový nápad Opatrnosť firiem. Radšej siahnu po overenom know- how