PUBLIKOVANÉ 27. august 2012
Martina
Šimkovičová, moderátorka: „Slovenské väznice sú preplnené. Už teraz je isté, že
je tam o niekoľko sto väzňov viac ako by malo byť. Pomôcť môže elektronické
monitorovanie väzňov. Odsúdený by dostal náramok, s ktorým by sa pohyboval
doma, či v blízkom okolí."Peter Vojtaššák, redaktor: „Domáce väzenie funguje na princípe GPS. Keby odsúdený prekročil vymedzenú hranicu, náramok vyšle signál a príde policajná hliadka. Česi už pilotný projekt elektronických náramkov vyskúšali a predstavili nášmu ministrovi spravodlivosti."
Daniel Volák, prvý námestník ministra spravodlivosti ČR: „Čo sa týka financií, tak máme prvotné číslo, kedy jeden väzeň v domácom väzení stojí v tejto chvíli stošesťdesiatpäť korún denne, to jest šesť celých šesťdesiat eur denne, čo považujeme za významný rozdiel oproti tomu, kedy jedna väznená osoba v kamennej väznici nás stojí tisíc korún."
Tomáš Borec, minister spravodlivosti SR: „Určite sa nebude jednať o nebezpečných zločincov."
Peter Vojtaššák, redaktor: „Záujem spolupracovať na projekte prejavila aj fakulta elektrotechniky a informatiky. V tejto oblasti má vraj skúsenosti."
Martin Foltin, STU FEI, prodekan: „Obdobnú technológiu vlastne vyvíjame už aj pre zdravotníctvo. A ja si myslím, že určitou modifikáciou by sme mohli uspokojiť aj ministerstvo spravodlivosti."
Jana Zlatohlávková, hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti SR: „Slovenská technická univerzita nás zatiaľ nekontaktovala, avšak nebránime sa prípadnej spolupráci."
Peter Vojtaššák, redaktor: „Domáce väzenie je výhodné pre obe strany. Nepretrhá spoločenské väzby odsúdeného a štát by výrazne ušetril. Denné náklady na jedného väzňa na Slovensku sú približne tridsaťšesť eur."