Na súťaži pre začínajúce firmy zabodoval projekt Speekle, ktorý odstraňuje poruchy reči.
Pavel Novotný pavel.novotny@ecopress.sk
Bratislava - Majú niečo vyše dvadsať rokov, študujú informatiku v Bratislave a vymysleli projekt, ktorý je na trhu s logopedickými pomôckami úplnou novinkou. ,,Vyvinuli sme počítačovú hru, ktorá deti učí správnej výslovnosti. Hra ich totiž pustí ďalej jedine vtedy, ak do mikrofónu správne povedia jednotlivé hlásky. Momentálne máme v systéme zaregistrovaných už zhruba tri stovky detí. O náš projekt sa zaujímajú rodičia, logopédi aj špecializované škôlky," povedal pre HN Peter Demčák, konateľ firmy Speekle. Práve tá cez víkend zabodovala so svojím projektom na odovzdávaní cien Startup Awards 2013 v Bratislave.
Unikátne riešenie
Speekle, ktorý je zároveň názvom pre unikátne riešenie problémov s výslovnosťou, získal cenu pre najlepší startup v kategórii Society. ,,Momentálne máme vonku beta verziu hry Goldy, v ktorej deti pohybujú postavičkou trpaslíka hľadajúceho poklady v jaskyni. Hra je zameraná na správnu výslovnosť hlások s a š. Iba ak ich dokážu vysloviť, drak strážiaci poklady ich pustí ďalej," pripomína Michal Barla, mentor pôvodne študentského projektu na Slovenskej technickej univerzite. O hru je už teraz veľký záujem. ,,Beta verzia je zdarma, jej cieľom je vychytať všetky nedostatky, kým von vypustíme ostrú hru. Všetko musí byť bezchybné, preto potrebujeme čo najširšiu spätnú väzbu. Nechceme, aby nám meno pokazilo niekoľko zbytočných drobností," dodal Barla. Na projekte Speekle pracuje partia mladých nadšencov vyše roka. ,,Začínali sme vlani na fakulte v rámci súťaže, ktorú organizuje Microsoft. Prišli sme s nápadom vytvoriť inovatívny projekt, ktorý by mal pomáhať nepočujúcim. Najavo však vyšli viaceré technologické problémy aj nedostatočná spätná väzba. Preto sme svoju pozornosť preorientovali na pomoc deťom s poruchami výslovnosti," tvrdí 21-ročný Bratislavčan Demčák. Neskôr sa ukázalo, že to bola dobrá voľba. Detí s problémovou výslovnosťou je totiž ešte viac, než nepočujúcich. Preto má ich projekt ambíciu zasiahnuť väčšiu časť trhu. Navyše, na jeho vyvinutie nepotrebovali veľký vstupný kapitál. ,,Naše výdavky súviseli napríklad s tým, že sme museli niekam vycestovať. Väčšinu sme si ich hradili sami z vlastného vrecka. Samozrejme, keď sa projekt rozbehne, budeme potrebovať investície na programátorov či hardvérové zariadenia," zdôrazňuje Barla.
Cieľom je USA aj Európa
A ako by mal Speekle podľa predstáv jeho autorov fungovať? ,,Rodičia za hru zaplatia jednorazový poplatok. Logopédi a špecializované škôlky budú v systéme registrovaní v rámci pravidelných poplatkov," pripomína Demčák. Spoločnosť Speekle by sa na úvod chcela presadiť na slovenskom a českom trhu. Ich plány však siahajú ešte ďalej. ,,Naším cieľom je, aby sa o nás ľudia dozvedeli a boli sme dobrým partnerom pre logopédov a rodičov. Je nám však jasné, že problém s výslovnosťou majú deti po celom svete. Preto sa chceme zamerať najmä na anglosaský svet, teda Ameriku a západnú Európu," hovorí 30-ročný Bratislavčan Michal Barla.
Kto získal ocenenie na Startup Awards 2013
kategória Society: projekt Speekle
kategória Digital: projekt Inhiro
kategória Science: projekt Gas Sensor
kategória Art&Design: projekt CulCharge
Konateľ spoločnosti Speekle Peter Demčák tvrdí, že o hru Goldy sa zaujímajú logopédi aj špecializované škôlky. V systéme je už zaregistrovaných okolo 300 detí.