Janette Štefánková, moderátorka: „Americká NASA pristáva na Marse, približne o dve hodiny spustí z vesmírnej sondy na povrch červenej planéty robotické vozidlo. Úlohou takzvaného rovera je odhaliť stopy po minulom živote aj pripraviť pôdu pre ten nový.“
Oliver Boskovič, redaktor: „Po viac ako piatich miliónoch rokov ľudskej existencie na Zemi sa konečne môžeme poobzerať okolo seba. Možno budeme potrebovať novú planétu. Misie na Mars by sa dali opísať aj ako prieskumné misie. Okrem zodpovedania tých najzákladnejších otázok - prečo tu sme a či sme sami - testujú naše technologické možnosti osídliť ďalšiu planétu.“
Lori Glazeová, riaditeľka planetárneho výskumu NASA: „Táto misia skutočne dláždi cestu pre budúce ľudské posádky. Robíme hneď niekoľko výskumov, ktoré majú preveriť naše kapacity poslať na Mars človeka. Jeden z experimentov má napríklad za cieľ pretvoriť oxid uhličitý na kyslík.“
Oliver Boskovič: „Skôr než robotické vozidlo dosadne na povrch Marsu, stredisko NASA čaká sedem minút hrôzy. Tak pomenovali pristávací manéver. A oprávnene, červená planéta má redšiu atmosféru než Zem a inžinieri musia pred pristátím zabrzdiť modul z rýchlosti asi dvadsaťtisíc kilometrov za hodinu na nulu. Ak sa to podarí rover Perseverance, v preklade vytrvalosť, zavŕši sedemmesačnú cestu na cudzí svet v marťanskom krátery so slovanským názvom Jezero. Pomenovali ho po meste v Bosne a Hercegovine. Vedci sa domnievajú, že ide o niekdajšie jazero, ktoré mohlo kedysi prekvital životom.“
Lori Glazeová: „Jezero má veľký potenciál. Môžeme získať jedinečné vedecké vzorky. Ktovie, možno objavíme život.“
Oliver Boskovič: „Dnes je Mars nehostinná planéta. Je príliš chladná, aby udržala vodu v tekutom strave a tenká atmosféra prepúšťa na povrch množstvo radiácie z vesmíru. Pred tri a pol miliardami rokov však situácia mohla byť opačná. Práve rieky na červenej planéte zrejme časom vymyli koridory, ktoré na povrchu vidno dodnes.“
Janette Štefánková: „V Správach RTVS Peter Ballo, riaditeľ Národného centra kozmického inžinierstva Slovenskej technickej univerzity, dobrý večer. V čom je táto misia výnimočná?“
Peter Ballo, riaditeľ Národného centra kozmického inžinierstva STU (naživo): „Dobrý večer. V čom je táto misia výnimočná? Nuž každá misia na Mars je výnimočná, ale táto je výnimočná ešte aj preto, že je tak dobre urobená. Tuná americkým inžinierom sa podarilo poskladať všetky skúsenosti z predchádzajúcich letov a takisto najnovšie technológie. Takže táto misia je úžasná úplne všetkým.“
Janette Štefánková: „Ak sa to podarí a rover na Marse úspešne pristane, čo bude toto robotické vozidlo robiť? Dostanú sa vďaka nemu na Zem nejaké vzorky?“
Peter Ballo: „No, vzorky zatiaľ sa nedostanú, tak ďaleko ešte nie sme. Ale prinesie si so sebou celé laboratórium, ktoré má vo vnútri toho robotického vozíka, ktoré je veľkosti malého auta, a tam bude robiť výskumy priamo na mieste. Čiže bude odoberať vzorky, v laboratóriu ich bude testovať a bude takisto zaujímavé vzorky vkladať do takých kontajnerov a pripravovať ich na budúce vyzdvihnutie, keď sa uskutoční návratová misia na Mars. Takisto budú pripravovať kyslík, vyrábať z miestnych zdrojov, to je dôležité pre výrobu budúceho paliva. A podľa môjho názoru veľmi dôležité je, že tam prinesú taký malý vrtuľník, ktorý bude testovaco lietať v tejto riedke atmosfére. Na to potrebuje veľmi zvláštne parametre, napríklad tá hlavná vrtuľa sa musí točiť dvetisíc štyristo otáčok za minútu. Čiže pomerne vysoká rýchlosť, aby mohlo v tej riedkej atmosfére lietať. Takže má tam veľa čo robiť.“
Janette Štefánková: „Ešte na záver, prečo je Mars pre vesmírne agentúry taký atraktívny?“
Peter Ballo: „Nuž lebo sa tam dobre lieta, lebo máme tam dobré možnosti prísť. Tá planétka je pomerne hostinná v porovnaní s Venušou, kde sú obrovské tlaky a teploty. Navyše je to sľubná planéta pre budúcnosť, ktorá nás môže posunúť ďalej, môže tam ľudstvo expandovať. No a takisto je to technologická výzva, to je veľmi dôležité. Súčasná mladá generácia potrebuje veľké výzvy, cesta na Mars je jedna z nich. Za seba poviem, dúfam, že sa aj naša slovenská mladá generácia bude mať možnosť zapojiť do takýchto aktivít.“
Janette Štefánková: „Toľko Peter Ballo z Národného centra kozmického inžinierstva Slovenskej technickej univerzity, ďakujeme a aj vám príjemný zážitok. Pristátie rovera spoločnosti NASA na Marse môžete sledovať naživo aj s komentárom odborníkov dnes večer na Dvojke.“