BRATISLAVA - Tomu sa povie obrovský úspech! Slovenskí vedci sa v rámci medzinárodného konzorcia zúčastnili na laserovom prieskume guatemalskej džungle, pri ktorom v provincii Petén na území s veľkosťou 160 km2 našli nové poklady mayskej civilizácie. Stovky miest a desattisíce unikátnych stavieb objavil výskumný tím vďaka prevratnej technológii LiDAR, ktorá vedcom niekoľko tisícnásobne zrýchlila doterajšiu mravčiu prácu.
Pred pád dňami svet ohromili nové digitálne zábery guatemalskej džungle, odhaľujúce skryté mayské veľkomestá pod povrchom. Fotografie boli vytvorené revolučnou metódou leteckého laserového skenovania pralesa medzinárodným tímom, ktorého členmi sa v roku 2016 stala aj skupinka Slovákov. Vedúci výskumného tímu prof. Milan Kováč z Filozofickej fakulty UK sa skúmaniu mayskej kultúry venuje už 22 rokov. ,,Objaviť v priebehu jedného roka 60 000 stavieb a stovky starovekých miest nemá vo výskume dejín civilizácie nijakú obdobu," vysvetľuje Kováč. Dva mesiace ročne trávi v teréne, no na život mimo civilizácie sa nesťažuje. ,,Najhoršie na živote v džungli sú húfy komárov a 100 % vlhkosť, ale dá sa na to zvyknúť," hovorí s úsmevom. Pri skúmaní mayskej civilizácie ho dokážu najviac nadchnúť staré nápisy a dobrodružstvo lúštenia ich odkazu.
Unikátne skenovanie
Technológia LiDAR pracuje na princípe podobnom radaru, využíva však pri tom laserové svetlo. ,,Dnešné technológie už umožňujú rozlíšiť, či sa časť laserového lúča odrazila napríklad od koruny stromu, porastu, alebo sa dostala až na povrch zeme, pričom dokáže presne vykresliť charakter tohto povrchu," hovorí Tibor Lieskovský zo Slovenskej technickej univerzity. Podľa neho sa vďaka laserovému skúmaniu niekoľko tisícnásobne zväčšil objem získaných dát. Skúmaniu mayskej kultúry sa venuje od roku 2013, v džungli trávi počas expedície každoročne 5 - 9 týždňov. ,,Považujem to za jeden z najvýznamnejších objavov v svetovej archeológii, projekt obsahuje najväčšiu skenovanú plochu v dejinách," dodáva na záver.
TECHNOLÓGIA LIDAR
Letecké laserové skenovanie
Funguje na princípe radara, používa však laserové svetlo
Umiestni sa na lietadlo, pričom vysiela 160-tisíc laserových impulzov za sekundu
Špeciálnymi filtrami sa postupne odstraňujú jednotlivé vrstvy džungle)
TOTO OBJAVILI SLOVÁCI:
73 mayských sídel s kamennou architektúrou
4 775 horských terasových polí
5 080 architektonických objektov (často v tvare pyramíd
[Nový Čas 09/02/2018]