Juraj Jedinák, moderátor: „Slovenská akreditačná agentúra vyzýva vysoké školy, aby venovali väčšiu pozornosť nástrojom umelej inteligencie vo vzdelávaní. Odporúča im otvorený postoj a zmysluplné začleňovanie do vzdelávacích a tvorivých činností. Ich využívanie plošne zakazovať nechce. Nástroje a politiky, ktoré budú reagovať na umelú inteligenciu, chce priniesť aj rezort školstva.“
Anna Lačoková, redaktorka: „Pokroky v technológiách poskytujú možnosť vyspelej jazykovej konverzácie s počítačom. Taký je napríklad ChatGPT. Študentka Laura ho využíva, odkedy bol sprístupnený.“
Laura, študentka: „Umelá inteligencia vám dá rýchlejšie, častokrát aj zaujímavejšie odpovede. ChatGPT používam najmä na vypracovanie otázok k ústnym skúškam, opravovanie gramatiky, ale aj ako pomôcku pri písaní seminárnych prác.“
Anna Lačoková: „Študentka Lenka naopak tento nástroj považuje za zjednodušenú cestu.“
Lenka, študentka: „Ja to vnímam v prvom rade asi ako také klamstvo, hlavne aj voči tým pedagógom. Je fajn si nájsť inšpiráciu, ale nepoužívam to nejako zásadne pri svojich prácach.“
Anna Lačoková: „Predseda výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo Robert Redhammer upozorňuje na mylné preukazovanie schopnosti študentov.“
Robert Redhammer, predseda výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo: „Problém nastáva, keď tie výsledky umelej inteligencie – slohové práce, eseje – predkladajú ako svoje vlastné, pretože spravidla tie úlohy, ktoré dostávajú, majú overiť ich schopnosti, majú ich trošku potrápiť, aby študenti získali nejaké nové zručnosti.“
Anna Lačoková: „Obhajoby prác preto musia byť dôslednejšie. Podľa hovorcu STU Juraja Rybanského pre technickú univerzitu tieto systémy nepredstavujú mimoriadnu hrozbu, pre IT odbory to však môže byť reálny problém.“
Juraj Rybanský, manažér pre komunikáciu s médiami Slovenskej technickej univerzity: „Najmä pri výučbe programovania a kontrole zadaní. STU bude preto pozorne sledovať možné vplyvy umelej inteligencie pri vzdelávaní a primerane reagovať, napríklad úpravami systému hodnotenia či skúšania.“
Anna Lačoková: „Žilinská univerzita zase dbá na koncipovanie zadaní. Približuje prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing Jozef Ristvej.“
Jozef Ristvej, prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing Žilinskej univerzity: „Aby riešenia boli podložené vlastným prínosom študenta a študent sa k výsledku svojej práce dopracoval postupným zdokonaľovaním svojho riešenia.“
Anna Lačoková: „Aj podľa rezortu školstva sa hrozbe zneužívania umelej inteligencie do určitej miery dá čeliť. Renáta Vitková z odboru komunikácie.“
Renáta Vitková, odbor komunikácie Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR: „Jednou z možností je zadávať práce, ktoré je pre tieto nástroje ťažšie vytvoriť, napríklad úlohy prepojené na aktuálne dianie a osobnú perspektívu, či väčšiu mieru zapojenia kritického myslenia.“
Anna Lačoková: „V prípade, ak vývoj v tejto oblasti bude viesť k vzniku viacerých problémov, ministerstvo je pripravené hľadať systémovejšie riešenia.“