V synagóge sa v rámci projektu Mestské zásahy Brezno 2017 uskutočnila vernisáž výstavy hlavne architektonických návrhov, ktoré prezentovali pohľad na problematické alebo nevyužiteľné miesta v meste. Výstupom je publikácia, v ktorej je uverejnených 29 autorských návrhov.
BREZNO.
Cieľom Mestských zásahov bolo zhromaždiť návrhy na to, ako by mohol vyzerať a fungovať verejný priestor.
Interakcie Mestských zásahov Brezno posunuli latku o niečo vyššie
Myšlienka tohto projektu sa zrodila pred deviatimi rokmi v bratislavskom architektonickom ateliéri s požiadavkou poukázať na to, čo nefunguje, hoci na to často už dávno existuje riešenie. Odhaľuje potenciál miest, okolo ktorých dennodenne chodíme, no mnohokrát ich nevnímame. Do projektu Mestské zásahy 2017 sa zapojilo už niekoľko miest zo Slovenska a tohto roku si príležitosť nenechalo ujsť ani Brezno. Hlavným organizátorom projektu, ktorý vznikol v úzkej spolupráci s mestom Brezno, bolo občianske združenie UzemnePlany.sk. Na úvod sa ešte na jar uskutočnil workshop študentov Fakulty architektúry STU Bratislava, ktorým mesto a organizátori predstavili problémové miesta v Brezne. Ako uviedol architekt Jozef Bátor, sila tohto projektu posunula latku o niečo vyššie. „Podstatný je ten rozmer, že mesto prejavilo záujem o spoluprácu a dalo tak šancu budúcim architektom povedať svoj názor na verejný priestor.“
V synagóge pokrstili jedinečnú publikáciu
Výsledok spolupráce uzrel svetlo sveta a Brezňania ho mali možnosť vidieť v pondelok 27. novembra v synagóge, kde sa uskutočnila vernisáž výstavy prác, prezentujúcich pohľady na problematické alebo nevyužiteľné miesta v Brezne. Podľa slov architektky mesta Barbory Halásovej, výstava bude putovná a najbližšie ju budú môcť občania vidieť v priestoroch mestského úradu.
Výstupom projektu je publikácia Mestské zásahy Brezno 2017. V jedinečnej sakrálnej židovskej pamiatke ju počas vernisáže pokrstil viceprimátor Ján Králik, ktorý zároveň ocenil spoluprácu s architektmi. Podľa jeho slov, návrhy môžu priniesť pre mesto len pozitíva, sú veľmi zaujímavé a hlavne zrealizovateľné.
Pozvanie do synagógy prijal aj predseda OZ UzemnePlany. sk Dušan Burák, podľa ktorého projekt Mestské zásahy Brezno 2017 našiel vo svojom meste miesta, ktoré nefungujú, pomenoval ich a vyhľadal riešenia, alebo inak povedané punkovou rečou „kreatívne ich deratizoval.“
Dva zaujímavé návrhy sú už zrealizované
V publikácii, ktorá je k nahliadnutiu u architektky mesta Barbory Halásovej, sa nachádza 29 autorských návrhov odprezentovaných obrazovo a textovo, ako aj prehľadná mapa s lokáciami jednotlivých počinov. Zaujímavé sú všetky a dokonca dva sú už zrealizované. Traja autori navrhli zmenu vo vonkajších priestoroch Materskej školy na Mazorníkove, kde už vyrástla Dedinka zelených šmolkov - pekná bezpečná terasa so sedením, tabuľa na kreslenie, prístrešok na pieskovisko.
Ďalším detailom zrealizovaným návrhom je výrazné osvetlenie v uličke, tzv. Medzierke na severovýchodnej časti námestia.
Brezno možno bude mať aj Windows
Fascinujúci projekt, ktorý oslovil aj primátora Tomáša Abela, je s názvom Windows do Brezna. Ide o súbor jednoduchých stavieb, rozmiestnených po kopcoch a lúkach ktoré ponúkajú unikátne výhľady na Nízke Tatry, Slovenské rudohorie a mesto. Vytvárajú pomyselné okno a keď sa v ňom návštevník ocitne, jeho steny eliminujú všetky nežiaduce elementy a človek môže nasávať pohľady, ktoré sa za oknom naskytnú. „Ďakujem všetkým zúčastneným za jedinečnú možnosť ukázať tento potenciál, ako aj všetkým, ktorí sa do projektu zapojili. Som si istý, že podnetné interakcie a ich dielčie prvky sú pre nás veľkým prínosom a tiež verím, že sa postupne dostaneme k ich realizácii,“ dodal na záver Tomáš Abel.
FOTO:
Krst publikácie
FOTO: MSÚ
Detail osvetlenie v tzv. Medzierke
FOTO: MSÚ
Windows do Brezna
Pomyselné okno, ktorého steny eliminujú všetky nežiaduce elementy.
ZDROJ: MSÚMONIKA DOLŇANOVÁ
[Brezno 05/12/2017]
Autor: MONIKA DOLŇANOVÁ