PUBLIKOVANÉ 25. január 2010
Adriana Kmotríková, moderátorka TV JOJ: "Zázračný plášť, v ktorom sa dá zmiznúť mal doteraz iba Harry Potter, alebo zlý Rumburak. No čínski vedci tvrdia, že takýto plášť nie je vôbec utópiou. Vyvinuli materiál, ktorý dokáže urobiť predmet neviditeľným." Anton Adamčík, redaktor TV JOJ: "Kto by nechcel mať takýto zázračný plášť, v ktorom by v určitej chvíli zmizol a objavil sa zase na inom mieste?"
Anketa: "Išla by som asi na hrad o polnoci."
Anketa: "Keby som bola neposlušná, mama by na mňa išla, by som sa jej schoval."
Anketa: "Zdrhla by som zo školy."
Anketa: "Na chalanské záchody."
Anton Adamčík, redaktor TV JOJ: "Podobný zázračný plášť aký mal Rumburak alebo Harry Potter tentoraz sľubujú čínski vedci. Navrhli tekutinu, ktorá by povrch predmetu urobila neviditeľným. Za normálnych okolností bežný povrch materiálov po dopade svetla časť lúčov pohlcuje, ostatné odrazí."
Doc. RNDr. Peter Markoš, katedra fyziky FEI STU: "To, že nejaký objekt vidíme, vidíme ho vďaka tomu, že sa vôbec niečo od neho odrazilo."
Anton Adamčík, redaktor TV JOJ: "No keby materiál lúče ani nepohltil, ani neodrazil späť, stal by sa neviditeľným."
Doc. RNDr. Peter Markoš, katedra fyziky FEI STU: "Ukázalo sa, že by sa naozaj dal zostrojiť materiál, v ktorom by dopadajúce svetelné lúče sa postupne odkláňali okolo nejakého objektu."
Anton Adamčík, redaktor TV JOJ: "Človek by vtedy videl to čo je za predmetom a tým by sa preň stal neviditeľným. Špeciálny materiál, ktorý to dokáže už experti vyrobili no funguje len pri elektromagnetických vlnách."
Doc. RNDr. Peter Markoš, katedra fyziky FEI STU: "Keby sme sa chceli posunúť do viditeľného svetla, museli by sme všetky rozmery toho materiálu zmenšiť 100 000-krát a to je nateraz technicky nemožné."
Anton Adamčík, redaktor TV JOJ: "Zázračný plášť, ktorý by nás urobil neviditeľným zatiaľ žiaľ zostáva aj naďalej len v ríši rozprávok. No aj napriek tomu tento výskum prináša veľké možnosti pri vývoji nových materiálov."
Doc. RNDr. Peter Markoš, katedra fyziky FEI STU: "Materiál, ktorý vám pohltí čo najviac dopadajúceho svetla."
Anton Adamčík, redaktor TV JOJ: "Hodia sa napríklad pri výrobe slnečných kolektorov, alebo naopak tepelných a svetelných izolantov. Anton Adamčík, TV JOJ."