Tamara Lištiaková, moderátorka: „Preskúmať tajomstvá vedy, nazrieť do hlbín vesmíru, či zažiť večer plný výskumu a inovácie, môžete počas Noci výskumníkov. Tá sa začala dnes napoludnie a potrvá do druhej ráno. Atrakciou siedmeho ročníka vedeckého festivalu je humanoidný robot Asimo, ktorý je na Slovensku po prvýkrát.“
Daniel Straka, riaditeľ Slovenskej organizácie pre výskumné a vývojové aktivity: „Je to robot, ktorý má stotridsať centimetrov. Dokáže plynulo chodiť, kráčať, dokáže dokonca behať, dokáže chodiť po schodoch, kopnúť loptu, priniesť na tácke nejaké veci, takže je to taký aktuálny výdobytok techniky v oblasti robotiky.“
Mária Galliková, redaktorka: „Informuje Daniel Straka, riaditeľ Slovenskej organizácie pre výskumné a vývojové aktivity. Pre záujemcov dodáva, že Asimošou je dnes v bratislavskej starej Tržnici. Noc výskumníkov sa však koná aj v Košiciach, Tatranskej Lomnici, Žiline a Banskej Bystrici. Jej cieľom je priblížiť slovenských vedcov a dokázať, že aj na Slovensku je špičkový výskum. Organizátori chcú motivovať aj mladých ľudí, aby sa rozhodli pre vedeckú kariéru. Robert Redhammer, rektor STU, ktorá má počas festivalu takmer tretinu výstavných stánkov s prezentáciou mobilných robotov, či jedinečných študentských aplikácií, vyzdvihuje prácu slovenských vedcov.“
Robert Redhammer, rektor Slovenskej technickej univerzity: „Slovenská republika viac ako desať rokov má trvalý nárast exportu IT služieb do sveta. To sú služby, ktoré robia ľudia, ktorí vyštudovali univerzity slovenské z drvivej väčšiny a majú tak dobré vzdelanie a sú tak kreatívni, že sa uplatnia na trhu.“
Mária Galliková, redaktorka: „Noc výskumníkov sa organizuje nielen u nás, ale po celej Európe. O zvyšujúcej sa návštevnosti hovorí Dušan Chrenek, vedúci zastúpenia Európskej komisie v Slovenskej republike.“
Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku: „Do prvého ročníka sa zapojilo len pätnásť krajín a navštívilo podujatie len dvadsaťtisíc účastníkov. Minulý rok to už bolo tridsaťtri krajín a viac ako milión návštevníkov, vrátane šesťstotisíc detí.“
Mária Galliková, redaktorka: „Siedmy ročník vedeckého festivalu sa koná v tridsiatich šiestich krajinách Európy a spolu v tristošesťdesiatich mestách.“
PUBLIKOVANÉ 27. september 2013